Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?

Kişiler sahip olduğu mal ve mülkiyetlerini başka kişilere belirli ücretler karşılığında kiralama hakkına sahiptir.

Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?
Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır? Admin
Bu içerik 229 kez okundu.
Reklam

Evlerini, dükkânlarını kiralayan kişiler için bu durum bir ek gelir haline gelmiştir. Günümüzde ev, dükkân kiralama hizmeti çok yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Maddi anlamda satın almaya gücü yetmeyen kişiler kiralama yaparak kendilerine oturacak bir ev veyahut çalışacak bir dükkân bulabilmektedir. Kiracı ve mal sahibi arasında mutlaka bir kira sözleşmesi imzalanması gerekmektedir. Genellikle kira sözleşmesi 1 yıllık bir süre zarfı için oluşturulur.

Eğer kişi 1 yıldan sonra aynı yerde ikamet etmeye devam edecek ise yeni bir kira sözleşmesi imzalanması gerekmektedir. Bu durumda mal sahibinin kiraya zam yapma hakkı bulunmaktadır. Mal sahibi kendi isteğine göre kirada fiyat artışı gerçekleştiremez uyması gereken belli başlı kurallar bulunmaktadır. TÜİK tarafından Tüfe oranları baz alınarak kira atışının oranı belirlenmektedir. Kira artış oranları belirlenirken geçtiğimiz zamanlarda Tüfe ( tüketici fiyat endeksi), Yi-Üfe ( yurt içi fiyat endeksi), Üfe ( üretici fiyat endeksi) baz alınıyordu. Bunun yanı sıra geçmiş yılın 12 ayında verilen kira miktarı göz önünde bulundurularak bir kira zammı yapılıyordu. Fakat bu durum 2019 yılından itibaren yargıtay kararı ile değişiklik gösterdi ve 2019 yılından bu yana kira artış oranları Tüfe oranları baz alınarak uygulanıyor.

Kira Artışı Ne Zaman Olur?

TUİK tarafından her sene belli bir kira artış oranı paylaşılmaktadır. Fakat ev sahibi kira artış oranları belli olduğu gibi hemen kirayı arttıramaz. Ev sahibi ve kiracı arasında bir kira sözleşmesi bulunmaktadır. Ev sahibi bu sözleşmenin sona ermesinin ardından kiracı olan kişi evde veyahut dükkânda değişiklik yapamadan yaşantısını sürdürmeyi düşünüyor ise bu durumda ev sahibi belirlenen kira artış oranlarına uygun olacak şekilde kiraya zam yapma hakkına sahiptir. İki taraf kira artış oranında anlaşamaz ise mahkemeye başvurarak, kira tespit talebi doğrultusunda bu sorunu çözüme kavuşturabilir. TÜİK'in kendi İnternet sitesi üzerinden yapılması gereken yıllık kira artış oranları öğrenilebilir. Kiracı sadece fazla zamma itiraz edebilir. Kira artış oranlarına uygun yapılan artışlarda kiracıya herhangi bir itiraz hakkı doğmamaktadır.

Kira Artış Oranından Dışında Yapılan Zamma İtiraz

Ev sahibi Türk Borçlar Kanunu tarafından belirlenen kira artış oranları dışında bir zam yapmış ise ve kiracıdan bunu ödemesini talep ediyor ise kiracıya kendini savunma hakkı doğmaktadır. Kiracı böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığı anda hemen ev sahibine dava açabilir. Eğer ev sahibi sözleşme bitiş günü gelmeden kiracıya yüksek zamlı erken başlangıca sahip yeni bir sözleşme imzalatmaya çalışıyor ise aynı şekilde kiracı bu durumda da ev sahibine karşı haklarını mahkeme huzurunda arayabilir.

Kiracı Zammı Kabul Etmiyor İse Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Ev sahibi Türk Borçlar Kanunu tarafından belirlenmiş olan kira artış oranları doğrultusuna uygun bir zam oranı gerçekleştiriyor ise kiracı bu durumda itiraz hakkına sahip değildir. Kiracı kişi bu durumda itiraz ediyor ve kabul etmiyor ise, ev sahibi en kısa sürede eski ve yeni kira sözleşmesi ile kiracısına dava açabilir. Böylelikle ev sahibi haklı görüldüğü takdirde 1 ay içerisinde kiracının bulunduğu mülkiyeti boşaltması gerekmektedir. Kira tespit davalarında TÜİK tarafından belirlenmiş olan Üfe oranları kira artış oranları en üst sınır olarak kabul edilmektedir. Kiracı ve ev sahibinin bunu bilerek ve göze alarak dava açmaya karar vermesini önemle hatırlatmak isteriz. Mahkeme tarafından yeni kira tespiti istenir ve iki taraf uzlaşmaya çalıştırılır.

Kira artışı neye göre yapılır yargıtay'a göre kira artış oranları kira artışı hesaplama kira artış oranı 2021 2021 yılı kira artış oranı
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Tesettürlü Elbise     2021-01-02 Normalde kira artışları yıl sonundaki enflasyona göre yapılmaktadır, fakat ve lakin günümüzde ev sahipleri bunu pek takmamaktadırlar.Fakat bu gibi durumlarda ev sahibi ile mahkemelik olmayı göze alıyorsanız Mahkeme yoluna giderek kiranızın gerekli oranlarda zamlanmasını sağlayabilirsiniz.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?