KUYUMCULUK - 1

Kuyumculuk; değerli maden ve taşlardan, takı ve süs eşyası yapma sanatıdır.

KUYUMCULUK - 1
KUYUMCULUK - 1 Admin
Bu içerik 75 kez okundu.
Reklam

Dünyada olduğu gibi Turkiyede de zinet eşyasına, gerek takı gerekse kazanç olarak güvenli bir yatarım aracı olması nedeniyle geçmişten günümüze hep ilgi görmüştür.

Kuyumculuk, rekabetçi bir yapıya sahip olası, genel olarak görsel zevke hitap noktası ve sürekli rağbet edilen bir yatırım aracı olduğundan zorunlu bir şekilde surekli ve hızlı bir gelişim göstererek kendi sektöründe çok hareketli iç ve dış piyasasi bulunmaktadır. Bu konula ilgili işlenmiş altın sektörde Dünyada öncü ülkeler arasında yer almaktayız

Kuyumcu; Altın, Gümüş, Bakır metal gibi alaşımları eriterek döküm yapan plaka veya tel haline getirildikten sonra işleyerek tasarımını yaparak zinet eşyası haline getiren kişidir. Günümüzde el kuyumculuğu atölyelerde üretilirken seri üretimse fabrikalarda yapılmaktadır. Bu işin önemli ve incelikli kısmı nitelikli elemanların tasarım ve çizim yapabilen, el ve parmaklarını kullanabilen detaycı ve dikkatli kişiler olmasi gerekmektedir. Bu alandaki meslek elemanlarının bir bölümü imalat alanında çalışırken bir bölümü ise satış konusunda çalışmayı tercih ederler. Bazen iki alanda da çalışanlar olabiliyor. 

Bu sektörüde küçük yaşlardan başlayan elemanlar genellikle iyi ve kalifiyeli bir şekilde bu sektörün ustaları sayılmaktadırlar. Bu işin en büyük avantajlarının yanında maaalesef dezavantajları da bulunmaktadır bunlardan en önemlisi zamanla niteliksiz elemanlarında çıkıyor olmasıdır. Netiliksiz bir eleman hem atölyeye hem kuyumcuya büyük zararlar verebilmektedir. Altın her ne kadar kadınları cezbedip etkisi altına aldığı söylenilse de bu durum çok minimum istisnalar dışında altının renginden midir veya çok büyük para trafiğinin olmasındanmıdır erkekleri de etkisi altına alabilmektedir.

Kuyumculuk, faize bulaşma ihtimali çok yüksek olan bir sektördür, bu işin sahtekarları tarafından rahatça ayarlarda da sahtecilik yapma kolaylığı vardır. Eritilen madenlerin altin orani yüzdelik dilimi olarak çok daha düşük tutulurken vurulan damgalar yüksek gösterilir. Bu ürünler  bilinen büyük firmaların patentleri vurulup piyasaya sürülürken kimlerin ne şekilde piyasaya sürüldüğü tespiti çok zor oluyor. Bunların yani sıra bazı kuyumcunun terazisinin müşterinin görebileceği bir yerde olmaması, küsuratlı gramları yuvarlama hesabıyla müşterilere satılması da büyük hak ihlaline neden oluyor.

"Ey kavmim! Ölçüyü, tartıyı adaletle tam yapın; insanların mallarının değerini düşürmeyin, yeryüzünde bozgunculuk yaparak başkalarına zarar vermeyin."(Hud 85.Ayet)

"Ölçtüğünüz zaman tastamam ölçün ve doğru terazi ile tartın. Bu hem daha iyidir hem de sonucu daha güzeldir." (İsra 35. Ayet)

"Biz ise, kıyamet gününe ait duyarlı teraziler koyarız da artık, hiçbir nefis hiçbir şeyle haksızlığa uğramaz. Bir hardal tanesi bile olsa ona (teraziye) getiririz. Hesap görücüler olarak Biz yeteriz." (Enbiya 47. Ayet)

Bazı Âlimler bu mesleğin mevcut risklerine dikkat çekmek için onu mekruh görmüşlerdir. Bir çok kuyumcuya, Kasaplık mesleği gibi kalbe kasvet verdiğini sektörün içinde olan biri olarak rahatça söyleye bilirim.

Son olarak islamda altının takı olarak kadınlar içi ne kadar helal ise bunun tam tersi taki olarak kullanan erkekler için haram olduğuna dair peygamber efendimizden rivayet edilen bir hadisle bitirmek istiyorum.

İbni Abbas r.a rivayete rivayetle ‎Rasûlullah ﷺ bir adımın elinde altin yüzük gördü. Hemen onu parmagindan çıkarıp attı ve "Sizden biriniz ateşli kora yönelip onu eline mi alıyor ?" Buyurdu...

Gelecek sefer Turkiyede kuyumculuk ve atolyeciligin önemli merkezlerini ve bir Kuyumcu dükkanı için ne kadar sermeye gerektiğini yazacağız.

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

kuyumculuk kuyumculuk sermaye kuyumculuk yapmak istiyorum
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?