BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?

Blockchain 2008 yılında Satoshi Nakamoto kişi(ler) tarafından yayınlanan makalede Bitcoin ile birlikte icat edilip açık kaynaklı olarak halka sunulmuştur.

BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR? Admin
Bu içerik 198 kez okundu.
Reklam

BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?

Blockchain oluşturulan veriyi, o veriyle ilgili gerçekleşen işlemi (transaction) internet üzerinde yüksek kripto özellikleri ile korunan bir ağda (şebeke / network) güvenli ve dağıtık bir şekilde muhafaza etme teknolojisidir. Bunu zaten şirketler, kurumlar kendi bilgi sistemleri üzerinde yapmıyorlar mı? Cevap: Hayır. 

- Birincisi, bu bir veri tabanı değildir çünkü kaydedilen veri bir daha değiştirilemez veya silinemez.

- İkincisi, onların yaptıkları, veriyi bir merkezden kontrol etmek ve bir merkezde çoğu zaman kriptolamadan korumak. 

- Üçüncüsü, her ne kadar merkezi olarak kontrol edilse de sistemde oluşturulan veri ve gerçekleştirilen işlemler geri döndürülebilir, değiştirilebilir ve manipülasyona açık durumdadır. 

- Dördüncüsü, oluşturulan bu veri ve gerçekleştirilen işlemler, o kapalı sistem içerisinde tıkılıp kalır, güvenli bir şekilde internet üzerinden başka kurumlarla veya şirketlerle değiştirilemez bir şekilde karşılıklı olarak paylaşmanız ve değişmeniz çok olası değildir. 

BLOK ZİNCİRİNİN SAĞLAMLIĞI VE GÜVENİLİRLİĞİ NASILDIR?

Ağ boyunca birbirinin aynı bilgi blokları saklandığından, blok zinciri tek bir kurum ya da kuruluş tarafından kontrol edilemiyor ve tek bir kırılma noktasına sahip değil.

ACABA ŞEFFAF VE BOZULMAZ MI?

 Kendi kendini denetleyen bir dijital değer ekosistemi olan ağ, gerçekleşen her işlemi 10 dakikalık aralıklarla güncelliyor. Bu işlemlerin her birini "blok" adı veriliyor ve böylece ortaya iki önemli şey çıkıyor: İlki, şeffaflık ilkesinin tüm ağa gömülü ve herkese açık olması. Diğeriyse blok zincirindeki herhangi bir bilgi birimini değiştirmek için tüm ağınkinden daha büyük bir işlem gücüne ihtiyaç olması ve bu yüzden bozulmaması. 

PEKİ BLOK ZİNCİRİNİ KİM KULLANACAK?

Şu anda blok zinciri teknolojisinin en büyük potansiyel kullanım alanı finans dünyası. Dünya Bankası 2015'te yapılan para transferlerinin  430 milyar ABD dolarını aştığını söylüyor ve şu anda blok zinciri geliştiricilere büyük rağbet var. Blok zinciri bu tür işlemlerde aracıyı ortadan kaldırabiliyor. Blok zincirini kullanmak için "cüzdan" isimli grafiksel kullanıcı arabirimleri yaygın olarak kullanılıyor. 

BLOK ZİNCİRİ TEKNOLOJİSİNİN KULLANIMI SADECE BİTCOİN İLE Mİ SINIRLI?

Tabii ki de değil. Blok zincir sisteminin artık hemen hemen her alanda kullanılmaya başlanmıştır. Son dönemin belki de en ilginç ve etkin kullanımının “akıllı” elektrik dağıtım sistemleri olması beklenmektedir. Çok yakın dönemde tüm dünyayı kapsayacak “süper” elektrik grid sistemlerinin kurulmasının planlandığı düşünülürse, bu ve benzeri ses getirecek ve dünyayı değiştirecek alanlara, Türk girişimcilerinin Blockchain ile eğilmesi kaçınılmaz bir yaklaşım gibi durmaktadır.

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR? blockchain
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?