FİNANSTA KAOS TEORİSİ

Bu yazımızda Finansta Kaos Teorisi ile ilgili gereken bilgiler öğreneceğiz.

FİNANSTA KAOS TEORİSİ
FİNANSTA KAOS TEORİSİ Admin
Bu içerik 115 kez okundu.
Reklam

KAOS TEORİSİ NEDİR?

Kaos ve Kozmos
Kaos teorisi kaos kelime anlamı olarak düzensizlik karmaşıklık anlamına gelir.Yunan mitolojisinden köken almış bir kelimedir. Kozmos ise düzen ve evren anlamlarına gelir. Evrenin işleyişi, kaotik süreçleri içerir fakat bu süreçler bir düzen içerisindedir.

Kaos Teorisi
Kaos teorisi ise düzensizliğin bir düzen içerisinde olduğunu, hatta düzenin düzensizlikten doğduğunu öne süren teoridir. Vikipedide yazan tanımı ile fiziksel gerçeklik parçalarının bir bütün olarak eğilimini açıklamaya yarayan bir yöntemdir.
Matematik,fizik,meteoroloji,çevre bilimleri,felsefe,sosyoloji, finans gibi bir çok bilim dalında yerini almıştır.

Kelebek Etkisi
Hayatın her alanında formüller ,hesaplar ve çoğunlukla denklemin karşı tarafı yani sonuçlar vardır. Bizlerin karşısına çıktıkları halde matematiksel formüller, açıklamalar, yasalar basite indirgenmiştir. Fakat aslında denklemdeki değişkenlerin etkilendiği parametreler vardır ve bu minik parametreler bazen denklemin sonucunu etkileyebilecek kadar büyük olabilmektedir. Bu konuda Edward N. Lorenz’in analoji örneğinden bahsedebiliriz.

Lorenz hava durumu tahminlerini modellemek için bir deney yapar. Deneyinde başlangıç verisini 0.506127 olarak girmek yerine, son üç hanesini atarak 0.506 olarak girer. Bu iki sayı arasındaki fark ancak bir kelebeğin kanat çırpmasının yarattığı rüzgar kadar olmasına rağmen hava durumu sonuçlarında ciddi farklar yarattığını görür.
İşte “ Amazon Ormanları’nda bir kelebeğin kanat çırpması, Amerika’da fırtına kopmasına sebep olabilir” sözü de buradan gelir.

Ekonomi’de Kanat Çırpanlar

Finansal marketler tıpkı içinde bulunduğumuz evren gibi kaotik davranışlar sergiler. Denklem iki boyutludur, arz ve talepten oluşur. Fakat bu parametreleri etkileyen o kadar çok etken vardır ki sonuç bazen kaos olabilir. 

Bunun için Niall Ferguson’un Paranın Yükselişi kitabından olayı çok iyi özetlediğini düşündüğüm bir alıntı yapacağım.

“...Banks gerçekten de Dawes, Tomes Mousley, Grubbs, Fidelity Fiduciary Bankası’nda çalışan kıdemli bir bankacıdır. Bay Banks’in ısrarı üzerine yeni bakıcıları bir gün babalarını ziyaret etmek üzere çocukları bankaya götürür. Bu esnada yaşlı ve huysuz Bay Dawes Bay Banks’in oğluna cep harçlığını bankaya yatırmasını öğütleyerek çocuğun elindeki paraları kapar. Ne yazık ki küçük Michael parası ile bankanın dışındaki güvercinleri beslemeyi tercih eder ve Bay Dawes’e “Geri ver! Paramı geri ver!” diye çıkışır. Aksi gibi o sırada bankada bulunan müşterilerin bir kısmı da kopan yaygarayı duyar ve paralarını çekmeye başlarlar. Kısa süre sonra paralarını çekmek isteyen güruh öyle bir boyuta ulaşır ki banka ödemeleri askıya almak zorunda kalır. Bay Banks işten çıkarılır ve “en parlak zamanlarında mahvolup çökmesine” dair trajik bir ağıt yakar.”

RÜZGAR BİZİ NEREYE GÖTÜRÜR?

Ekonomi özellikle de Türkiye gibi ülkelerdeyseniz veya koronavirüs gibi kriz süreçlerinden geçiyorsanız başlı başına kaostur. Böyle durumlarda rüzgara karşı dimdik durmak kaçınılmaz olacaktır. Elbette bir yerlere sürükleneceğiz fakat bunu tahmin etmeye çalışmak yersiz olabilir. Bunun yerine çok ihtimalli bir yol çizmeniz çok daha faydalı olur. Yani A ihtimali gerçekleşirse şöyle yapacağım, B ihtimali gerçekleşirse şöyle pozisyon alacağım gibi. Bu yöntemi ipleri elinizde olmayan her türlü mesele için uygulamalısınız. İhtimalleri arttırmanız, alabileceğiniz muhtemel zararı azaltacaktır.

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

kaos teorisi finansta kaos teorisi nedir kozmoz teorisi kelebek etkisi
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?