PONZİ SİSTEMİ NEDİR?

​Sistemin ismini ponzi olarak duymasak ta yakın geçmişte çiftlikbank, ve daha öncesinde titan saadet zinciri sistemlerine kulak aşinalığımız vardır.

PONZİ SİSTEMİ NEDİR?
PONZİ SİSTEMİ NEDİR? Admin
Bu içerik 115 kez okundu.
Reklam

PONZİ SİSTEMİ

İsmi ne olursa olsun sistem, insanların kolay yoldan para kazanma, 1 koyup 2 alma, ortalamadan daha yüksek kazanç elde etmek isteyen aç gözlülüğüne hitap etmektedir.

Sistemin babası 1882 İtalya doğumlu Charles Ponzi'dir. Sistem ilk olarak 1910 yılında Charlse Ponzi tarafından uygulanmıştır. Sistemde bulunan kişiler ve daha sonraki katılımcılar yaptıkları ödemelerle dolandırıcılık ağının parçası haline gelmektedir.

Sistem şöyle çalışmaktadır; katılım sağlayan kişinin beklentilerinin sağlanabilmesi için sonraki katılımcıların ödediği paralar önceki katılımcılar için ödenir ve böylelikle sistemin gelişimi sağlanır. Gelişim sürecinde ilk olarak katılımcılara güven ve büyük bir fırsat yakalamış olma hissi empoze edilir daha sonra kontrol edilemez hale gelip çöküş süreci başlar.

O yıllarda 60'dan fazla ülkede uluslararası hisse senedi işlevi gören posta kuponları bu ülkelerde nakit paraya çevrilebiliyordu. Charles büyük bir reklam kampanyası yaparak katılımcılara 45 günde %50, 90 günde %100 kâr vadetmiştir. İnsanlar ilk başta kuşkulansalar da 45 günde %50 kâr ettiklerini görünce Charles'ın bürosu önünde kuyruklar oluşmuştur. Aslında kupon alım satımı diye bir şey yok, sadece sonraki katılımcıların ödemesi önceki katılımcılara verilmektedir. 

Charles sistemin işleyişinden gayet memnun olsa da sistemin basına yansımasıyla devlet denetimi başlar ve yeni mevduat alımı yasaklanır. Kapıya dayanan alacaklılardan bin kişinin parasını ödeyebilen Charles, kalan 39bin kişinin 15 milyon dolarını ödeyemediği için tutuklanır.

Benim Türkiye'de gördüğüm büyük meblağlardan sözü edilen iki benzer sistem daha önce de bahsettiğim titan saadet zinciri ve tosuncuğun çiftlikbankı. Benzer bir çokları daha tabi ki vardır. Charles tutuklansa da memleketin dolandırıcıları zevk ve sefa içinde yaşıyorlar ya da yaşadılar. 

Günümüzde dolandırıcılar o kadar farklı yöntem kullanıyorlar ki, ben dolandırılmam kardeşim diye büyük konuşmak doğru olmaz. Günümüzde bile hisse senedi üstadı geçinenler kitleme olayını çok iyi yapıyorlar, hisse piyasadan uzak durmak doğru bir karar olacaktır. Aç gözlü olmazsak, kazancımızı helal yoldan sağlamaya çalışırsak, tasarruflarımızı doğru değerlendirirsek bir nebze de olsa da dolandırılmaktan sakınmış oluruz.

ponzi ponzi sistemi ponzi sistemi nedir
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?