KIYMETLI MADENDEN ALTIN NASIL ÜRETİLİR?

Altın madeni yer kabuğunun ana katmanından çıkarılmaktadır. Doğadaki madenlerin bir kısmı toprak ve kayalarla kaynaşmış durumdadır.

KIYMETLI MADENDEN ALTIN NASIL ÜRETİLİR?
KIYMETLI MADENDEN ALTIN NASIL ÜRETİLİR? Admin
Bu içerik 81 kez okundu.
Reklam

KIYMETLI MADENDEN ALTIN ÜRETİMİ

Altın madeni yer kabuğunun ana katmanından çıkarılmaktadır. Doğadaki madenlerin bir kısmı toprak ve kayalarla kaynaşmış durumdadır. Yer kabuğunun  derinlerinde  bulunduğu için tespit edilmesi ve çıkarılma işlemleri de uzun uğraşlar sonunda gerçekleştirilmektedir. 

Altın genellikle kumlu akarsu yataklarında, volkanik kayaların üzerinden ve okyanusların derinliklerinde çıkarılmaktadır.

Altının bulunduğu yerler profösyönel tekniklerle belirlenmektedir. Bu tekniklerden en fazla  kullanılan uzaktan arama tespitidir. Uydu fotoğraflama ve metal dedektör araçları da uzaktan arama sistemlerindendir.
Uydu fotoğraflarında hangi derinlikte ve ne kadar miktarda altın bulunduğunu belirlemek amacıyla yüksek teknoloji bilgisayarlar kullanılır. Bu sistemle tespit edilen coğrafi alanda jeokimyasal testler yapılmaktadır. Toprak, bitki ve kum cinsleri üzerinden bazı analizler gerçekleştirilir. Devlet izinleriyle gerçekleştirilen alan tespitinin yapılmasından sonra endüstriyel altın çıkarma işlemi başlatılır.

En sık kullanılan endüstriyel yöntem sondaj yöntemidir.
Akarsu yataklarından çıkarılan altın küçük parçalar  halindedir. Bu altın yataklarına  “ikinci derece altın yatakları” denilmektedir. Bu yataklar, dağlardaki altın içeren kayalardan, yağmur, akarsu ve havanın da  etkisiyle parçalanarak akarsuların taşıdığı alüvyon kökenli çökellerdir. Altın arayanlar, nehir kenarlarında kumu süzgeç tepsilerle  çalkalayarak geriye kalan kumu boşaltırlar. Yoğunluğundan dolayı ağır olan altının taneleri süzgeç tepsilerinin altında birikmektedir.

Kayaçlar üzerinde yer alan altın yataklarına ise “birinci derece altın yatakları” denilir. Altının büyük bölümü bu kayaçların üzerindeki ayrıkların arasına yerleşmiş bulunmaktadır. Bu kayaçlar önce dinamitle ayrılarak parçalanmaktadır. Sonra mekanik işlemlerden geçirilmiş bir şeklide ufalanır. Suyla karışan çamur halindeki parçaların içindeki altın kimyasal yollarla ayrıştırılır.

Altın cevherine ulaştıktan sonra kalite kontrolü için laboratuvarlara gönderilerek analizi yapılmaktadır. Elde edilen altın, karbon ve siyanür gibi kimyasal işlemlerden geçirilerek saflaştırılır. Altın elementinin yapısından dolayı yüksek seviyelere kadar saflaştırılması gerekmektedir.  Siyanür, kayaçlar üzerindeki milimetrenin %1’i oranındaki ince yapılı altını tutabilmektedir. Bu nedenle Dünya altın üretiminin çok büyük bir bölümü siyanürle yapılmaktadır.

Türkiye'de en son akılda kalan Altın madenciliği Türkiye’nin akciğerlerinden Kaz Dağları yakınlarındaki Çanakkale’nin Kirazlı köyünde başlatılan altın arama faaliyetleriydi. 45 bin ağacın kesilebileceğini belirten ÇED raporuna rağmen Kanadalı şirket Alamos Gold’un faaliyetleri için 195 bin ağaç kesildiği öne sürümüştü ve bu durum gündemi hayli meşgul etmişti. İşin daha garip ve acı tarafı bu doğal zenginlinliğin yabancı sermaye tekeline bırakılıp göz yumulmasiydi. Dileyenler o zamanlar doğaya verdiği tahribatı internetten bulabilirler.

Siyanür, dünya üzerindeki en zehirli bileşimlerden birisi olup, madencilikte siyanür kullanımı 1880’li yıllarda başlamıştır. O tarihten bu yana da siyanür çevreye, doğal yaşama, ekolojik dengeye verdiği zararlarla hep tartışma konusu olmuştur. Enerji Bakanlığının verilerine göre, Türkiye’de altın madenciliği için yılda 4 bin 500 ton siyanür kullanılıyor.

Bilimsel raporlar ile de sabit olduğu üzere, altın madenciliğinde siyanür kullanımı, diğer alanlarda kullanımdan çok daha tehlikeli olabilmektedir. Ayrıca altın madeni çıkarılma sırasında kullanılan siyanürün havaya karıştığı gibi sulara karışması ile nehirlerdeki canlılar ölmekte, sulama sularına karışmasıyla da, meyve ve sebzelere siyanür karışmakta ve insan sağlığını bu durum ciddi şekilde tehdit etmektedir. Bunca olumsuzluklara rağmen malesef günümüzde siyanüre alternatif olarak kullanılabilecek zararsız bir yöntem henüz bilinmiyor.

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

altın üretimi altın nasıl üretilir altın nedir
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?