Günümüz Para sistemi ve Altın

Günümüzde kullanılan para sistemi kâğıt para sistemi, diğer adıyla kredi sistemidir. Bu sistemde paranın kendisinin bir değeri olmasa da paraya atfedilmiş bir itibari değer vardır.

Günümüz Para sistemi ve Altın
Günümüz Para sistemi ve Altın Admin
Bu içerik 78 kez okundu.
Reklam

????Günümüz Para sistemi ve Altın ????

Günümüzde kullanılan para sistemi kâğıt para sistemi, diğer adıyla kredi sistemidir. Bu sistemde paranın kendisinin bir değeri olmasa da paraya atfedilmiş bir itibari değer vardır. Bu çerçevede değerli metallerin para olarak kullanıldığı dönemlere göre para sistemi ciddi şekilde farklılaşmış durumdadır. Tarihsel olarak itibari paranın değerli metal cinsinden (altın) dönem dönem karşılığının olması, altının iktisadi ve politik olarak sahip olduğu konumun önemli bir göstergesi niteliğindedir. Çünkü itibari paranın değerinin emtia cinsinden ölçülmesinde dönemsel olarak en çok tercih edilen değerli metal altın olmuştur ve egemen para sistemi ile altının girdiği etkileşim altın fiyatlarını etkileyebilmektedir. 

????????Paranın Altınla Bağı  ????????

19. yüzyıldan 1. Dünya Savaşı’na kadar olan sürede belli kesintiler olsa da paranın bir değerli metal karşılığı olmuştur. Bu dönemde uygulanan sistem “klasik altın standardı” sistemidir. Ardından dünya savaşlarının da etkisi ile kısa süreli bir sistemsizlikten sonra 1944-1971 arası uygulanan “Bretton Woods” sisteminde, dünya altın rezervlerinin önemli bir kısmına sahip olan ABD’nin ulusal parası olan dolar, altına bağlanmıştır ve diğer para birimleri de dolara bağlanmıştır. Bu periyotta 1ons altın = 35 dolar olacak şekilde dolar için değerli bir metal üzerinden sabit kur uygulaması söz konusu olmuştur. Bu bağlamda o dönemde kurlar altın üzerinden sabitlendiğinden, altının fiyatı da sabitlenmiştir.  Ancak ABD’nin Vietnam Savaşında yaptığı emisyon kaynaklı yaptığı yüksek harcamalar, dünyadaki ödemeler dengesi sorunları gibi nedenler ile doların değeri reel olarak düşmeye başlamış ve nominal seviyeyi zorlayarak, sabit kur uygulamasından 1971’de vazgeçilmesine neden olmuştur.

Altın fiyatları tarihsel olarak incelendiğinde, dünya ekonomisinin genişleme dönemlerinde altın fiyatlarının hareketinin genelde istikrarlı veya aşağıya doğru olduğu, kriz dönemlerinde ise yukarıya doğru olduğu görülmektedir. Gerek 1929, gerek 1973, gerekse 2008 kriz sürecinde altın fiyatı önceki dönemlere göre ciddi bir şekilde artmıştır. Bu da altının değerli metal olma özelliğinin kriz dönemlerinde daha net ortaya çıktığının tarihsel göstergesi niteliğindedir. Altın satın alma gücünü zaman içinde tutma eğilimine sahiptir ve genellikle güvenilir bir liman varlığı olarak kullanılır.

????????Finansal Krizler ve Altın ????????

Var olan finansal krizler incelendiğinde, 2008 krizi ve 1973 petrol krizi hariç diğer finansal krizler, altın fiyatlarını olumsuz etkilemiştir. Bunun nedeni ise dünya ülkelerinin ABD kaynaklı olmayan krizlerde, en güçlü para birimi olan dolara kaçarak paralarının değerini korumasıydı. Ellerindeki değerli madenleri satarak likitide ihtiyaçlarını karşılamaktaydılar. 
ABD kaynaklı 2008 krizinde, büyüyen kredi balonuyla birlikte nakit ihtiyacı için şirketler ellerindeki altını sattılar. Başta Amerika Merkez Bankası Fed olmak üzere dünya merkez bankaları krizi daha fazla para basarak çözmeye çalıştılar. Kağıt parayı istedikleri zaman istedikleri miktarda bastıkları için kağıt para sisteminin hiçbir değeri olmadığı ve değer biçilen para birimlerinin krediyi belirleyen para birimlerinden öteye gitmediği anlaşıldı. Nesillerdir ödeme aracı olarak kullanılmış, arzı sınırlı olan altın bu durumda güvenli liman olarak tercih edilmiş, ve altın fiyatları bu durumda yükselmiştir. Ancak bir süre sonra değeri düşmüş, ve bu para dünya borsalarında kredi sistemi ile balon olmaya devam etmiştir. Dünya balonlar üzerine kuruludur. Hepimiz balonları izleyip patlamamasını umarız. Ve başımıza sorun gelene kadar gözümüzü bu duruma kaparız. Ne güzeldir herkesin birkaç eve sahip olması, birkaç arabaya sahip olması, istediği her şeyi alabilmek. Böyle bir durum varsa bilin ki bir balonun içindesiniz, ve balonun bir gün patlayacağını unutmayın.. 

Artık rüyadan uyanıp gerçekleri görmek dileğiyle…

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

altın günümüz sisteminde altın para sistemi ve altın
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?