TASARRUF VE İSRAF ETMEME NEDİR?

Tasarruf, kişinin elinde bulunan şeylerin kıymetini bilmesi; onları müsrifçe harcamadan birikim sağlayabilmesi demektir. Tasarruf geleceğe karşı tedbir almaktır.

TASARRUF VE İSRAF ETMEME NEDİR?
TASARRUF VE İSRAF ETMEME NEDİR? Admin
Bu içerik 234 kez okundu.
Reklam

TASARRUF VE İSRAF ETMEME

Her insanın belirli bir geliri bulunur. İnsanlar hayatlarını devam ettirebilmek için mutlaka birtakım harcamalar yaparlar. Ancak bugünün yarını da vardır ve yarının ne getireceği belli olmaz. Bu nedenle yarının kötü sürprizlerine karşı her zaman tedbirli olmak gerekir. Maddi tedbirin yolu tasarruftan geçer. İnsan gelirinin bir kısmını mutlaka zor günleri için bir kenarda biriktirmelidir. Eğer bunu yaparsa gelecekte karşılaşacağı kötü sürprizlerden fazla zarar görmeden kurtulabilir.

Tasarruf yapmak hem kişisel hem de toplumsal açıdan iyi bir geleceğin ön koşuludur. Tasarruflu olmak önce israf etmemek demektir. Boşa geçen zamanda gereksiz yere yanan ışık da israftır. Lüzumsuz çalışan her alet hor kullanılan her eşya israftır. Bir işin verimsiz yapılması, ham maddelerin ziyan edilmesi, iyi planlama yapılmadığı için kaybedilen zaman ve emek , stok yapalım diye eve ihtiyaçtan çok  fazla malzeme almak hep israftır. Yapabileceğinin en iyisini yapmamak,fırsatları harcamak israftır.

Bir başkasına sırf A kafedeyim  demek için sosyal medya üzerinden gönderilen fotoya iki yönüyle bakmak isterim. Birincisi kafede boşa geçebilecek bir vakit ve isminden dolayı 2TL ye alınacak kahveye 20 TL vermek... Ne kadar üzücü ama gösteriş merakı bizde ne zaman bu dereceye ulaştı demeden geçemiyorum. 

Bir alışveriş merkezinde yüksek indirimli ürünleri ihtiyacımız yokken almak, sırf 2 alana 1 bedava denildiğinde 2 tane almaya kendimizi şartlandırarak fazladan bir ürüne boşuna para harcamak, aman evde bulunsun fiyatı çok uygunmuş diye almak israfın gizli ve bir o kadar zararlı çekiciliğini ifade eder. 


Ben tasarruflu olmanın , maddiyatın ötesinde bir görgü, edep ve incelik olduğunu düşünüyorum. 

Çok varlıklı insanların, çok büyük şirket yöneticilerinin israfı önleyen davranışlarına , tasarrufu yüceltmelerine hep hayran olmuşumdur. İhtiyacından fazlasını tüketmemek, tüketirken ziyan etmemek yüksek bir bilincin göstergesidir. Varolanları tüketirken özen göstermek, her şeyi yerinde ve kararınca kullanmak bizi sadece işlerimizde değil özel hayatımızda da yüksek bilinç seviyesine çıkarır.

Maddi durumumuz ne olursa olsun tasarruflu olmayı alışkanlık haline getirip bugünümüz ve yarınımız arasında bir denge kurabilirsek hem bireyler hem de kurumlar olarak yarın daha refah içinde yaşayabiliriz.

Tasarruflu olmak eski moda alışkanlık, gereksiz bir tutum ya da cimrilik değil zevklerimiz ve sorumluluklarımız arasında bir denge kurmaktır. Sadece bugünü değil yarını da düşünme bilincidir. Sadece kendini değil parçası olduğumuz dünyayı da düşünmek demektir. 

”Akrabaya, yoksula ve yolda kalmış yolcuya haklarını ver, fakat saçıp savurma. Çünkü saçıp savuranlar şeytanların kardeşleridir. Şeytan ise Rabbine karşı çok nankörlük etmiştir.” (İsra Suresi, 26. ve 27. ayetleri)
                   
Yanınızda Görmek istediğiniz ne varsa yanınızda olsun..

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

tasarruf israfi önleme israflı olma
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Admin     2021-03-25 teşekkür ederiz.
Yonca     2021-03-25 Evet çok doğru
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?