Kredi Kartı Aidat Tutarı Ödenmek Zorunda mı?

Kredi kartı bugün hemen herkesin alışveriş yaparken ilk tercih ettiği seçeneklerden birisidir.

Kredi Kartı Aidat Tutarı Ödenmek Zorunda mı?
Kredi Kartı Aidat Tutarı Ödenmek Zorunda mı? Admin
Bu içerik 193 kez okundu.
Reklam

Çünkü nakit olarak peşin ödeme yapmak bazı durumlarda çok zor olabilir. Ayrıca taksit imkanı da pek çok tüketiciyi herhangi bir şey satın alırken kredi kartına yönlendirir. Üstelik gittikçe kredi kartı kullanımı daha da artmaktadır. Bugün herkesin birden fazla kredi kartı bulunuyor. Bu durumda bu kartlar için yıllık ya da aylık aidat ödemek zorunda olup olmadıkları pek çok kimsenin kafasını karıştırıyor. 

Kredi Kartı Aidatı Nedir?

Bankalar kredi kartlarına sahip olan müşterilerden bir üyelik bedeli bekler. Bu bedele de kredi kartı aidatı adı verilir. Bu aidat genel olarak her ay değil de yıl sonunda kartlara yansır. Pek çok kişi bunu ödemek istemez ve bir çok kişinin şikayetçi olmasından ve de aidatların çok yüksek olmasından dolayı BDDK bu konuda yeni bir düzenleme yapmıştır. Bu düzenleme 2014 yılında yapıldı. Yapılan yeni düzenlemeye göre artık kredi kartı sahipleri herhangi bir aidat ödemek zorunda değildir. 

Aidatsız Kredi Kartları

BDDK'nın aldığı yeni karara göre artık bankalar aidatsız kredi kartlarını da müşterilerine sunmak zorunda. Aidatsız olarak sunulan kredi kartlarının limiti ve taksit imkanı bankadan bankaya değişebilir. Bankalar hem aidatı olan hem de aidatı olmayan kartları müşterilerine sunmak zorundadır. kart limit belirlenirken diğer kartların limitleri baz alınır. 

Kartınızı Değiştirebilirsiniz

Herhangi bir bankanın aidatlı kredi kartına sahip olan bir banka müşterisi aidat ödememek için bankaya başvurarak aynı kartın aidatsız halini almak için başvurabilir. Diğer şartlar aynı kalmak şartıyla bu şekilde kartınızı aidatsız bir kartla değiştirmeniz mümkündür. Bankanız size bunu sağlamakla yükümlüdür. Ayrıca bankanız yeni çıkan düzenlemeye göre size aidatsız kart tekliflerini de sunmalıdır. Henüz kart sahibi olmadıysanız ve yeni bir kart çıkartacaksanız da kart teklifleri arasında bir değerlendirme yapabilirsiniz. 

Ek Kredi Kartlarının Aidatı Var mıdır?

Kullanmakta olduğunuz aidatı olan bir kredi kartınız varsa ve ona bir ek kart çıkartmak isterseniz ek kartınızın aidatı kullandığınız asıl kartın aidatının yarısı kadar olmalıdır. Aidatsız bir kredi kartına ek kart çıkartmak isterseniz ek kartınızın koşulları da bankalara göre değişebilir.

Aidatı Olmayan Kredi Kartları

Eğer herhangi bir kredi kartınız varsa ve normal koşullarda aidatı bulunuyorsa bu kartınızı 180 gün boyunca hiç kullanmamanız durumunda aidat ödemek zorunda değilsiniz. Öte yandan bankanız size bir kredi kartı çıkartmış ama siz bunu hiç kullanmadıysanız da herhangi bir aidat ödemezsiniz. Bununla birlikte sanal kredi kartlarının da herhangi bir aidatı yoktur. Bu seçenekler dışında da yukarıda bahsettiğimiz gibi aidatsız bir kredi kartına sahip olabilirsiniz. 

Diğer Ücretler

Kredi kartları ile ilgili ödenmesi gereken diğer ücretler arasında kart yenileme ücreti de bulunuyor. Ancak bu ücret yılda iki kere kart yenileyen bir kullanıcı için geçerli değil. Eğer kartı kullanan kişi ikiden fazla kartının yenilenmesini talep ederse kart masrafları ödemesi gereken ücretlere dahil ediliyor. Eğer bir kullanıcı kartını iptal etmek isterse borcu olsa bile kartını iptal ettirme hakkına sahip. İptal edildikten sonra hiç bir karttan aidat istenmiyor.

Kredi kartı aidatı bugüne kadar dikkat etmeden ödediğimiz bir ücret. Bazı bankalar bu konuda çok yüksek rakamlar talep edebiliyor. Ancak bütün kart kullanıcıları bilmelidir ki artık böyle bir zorunluluk yoktur. İsteyen herkes aidatsız kredi kartı sahibi olabilir ya da kartını aidatsız hale getirebilir. 

Kart aidat iadesi 2021 Kredi kartı aidat iadesi 2021 Maaş müşterisi kredi kartı aidatı Alınır mi Kredi kartı aidatını Ödemezsem ne olur Kullanılmayan kredi kartı aidatı olurmu Kredi kartı aidatı yasal mı Kredi kartı aidatı öd
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?