USDCAD (ABD Doları/Kanada Doları) NEDİR?

Paritesi Para bir ülkenin itibarını temsil eder, o itibar olmazsa kâğıttan farksızdır. Bir ülkenin parasını satın aldığınızda o ülkenin itibarına güvenirsiniz ve o ülkeye yatırım yapmış olursunuz.

USDCAD (ABD Doları/Kanada Doları) NEDİR?
USDCAD (ABD Doları/Kanada Doları) NEDİR? Admin
Bu içerik 88 kez okundu.
Reklam

USDCAD (ABD Doları/Kanada Doları) PARİTESİ

Paritesi Para bir ülkenin itibarını temsil eder, o itibar olmazsa kâğıttan farksızdır. Bir ülkenin parasını satın aldığınızda o ülkenin itibarına güvenirsiniz ve o ülkeye yatırım yapmış olursunuz. Dolayısıyla yatırım yaptığınız ülkeyi tanımalısınız. Yakında seçimleri mi var, en büyük sorunları neler, ekonomik verileri nasıl borsası nasıl vs. Türkiye’yi siyasi ve ekonomik olarak ne kadar tanıyorsanız o ülkeyi de o kadar tanımalısınız. Kanada ABD’nin hem sınır komşusu hem de en önemli ticaret ortaklarından biridir. Bu nedenle USDCAD paritesi Kanada ve ABD verilerinden etkilenir. Kanada merkez bankası BOC (Bank of Canada)’dur. Verilerin yorumlanması diğer paritelerdeki gibidir. Yani olumlu gelişmeler o ülkenin parasını değerlendirir, olumsuz gelişmeler değer kaybettirir. USDCAD paritesini diğerlerinden ayıran önemli bir özelliği vardır o da petrol fiyatlarından fazlaca ve olumlu olarak etkilenmesidir.
USDCAD paritesine “loonie”de denir. Loonie:1 dolarlık Kanada metal parası.
USDCAD Petrol İlişkisi Kanada, dünyanın kanıtlanmış petrol rezervlerinin %10.55’inde sahiptir ve dünya sıralamasında 3.dür. Petrol Kanada’nın en önemli ihraç kalemidir. ABD ithal ettiği petrolün yaklaşık %36’sını Kanada’dan satın alır. Petrol fiyatlarının artması Kanada ekonomisi için olumlu bir gelişmedir. Bu nedenle CAD artan petrol fiyatlarından olumlu etkilenir ve değer kazanır, düşen petrol fiyatlarından negatif etkilenir ve değer kaybeder, diğer faktörlerden bağımsız olarak.
Petrol artarsa USDCAD düşer
Petrol azalırsa USDCAD artar
USDCAD Altın Fiyatları ilişkisi (XAUUSD, Ons Altın ABD Doları)
Kanada dünyanın 5.büyük altın üreticisi ülkedir. Dolayısıyla Altın fiyatlarının artması Kanada ekonomisi için faydalıdır. Altın fiyatları artarsa CAD değer kazanır, düşerse değer kaybeder.
XAUUSD artarsa USDCAD düşer
XAUUSD düşerse USDCAD artar
Sonuç olarak tüm paritelerde olduğu gibi USDCAD paritesini de değerlendirirken tüm faktörleri değerlendirmelisiniz ve tek faktöre göre karar vermemelisiniz.

 

DAYI https://twitter.com/dayiekonomi

USDCAD ABD DOLARI KANADA DOLARI CAD USD
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?