Faiz-Kur İlişkisi

Aralarında nasıl bir ilişki var diye araştırdığımızda karşımıza enflasyonu da aralarına almış üçlü bir ilişki çıkıyor.

Faiz-Kur İlişkisi
Faiz-Kur İlişkisi Admin
Bu içerik 186 kez okundu.
Reklam

Faiz-Kur İlişkisi Hakkında
Aralarında nasıl bir ilişki var diye araştırdığımızda karşımıza enflasyonu da aralarına almış üçlü bir ilişki çıkıyor. Genel olarak karşımıza “Bu üç göstergenin birbirine uyumlu hareket etmesi ülke ekonomisi açısından oldukça önemlidir. Göstergelerden birinde meydana gelen olumlu veya olumsuz değişiklik diğerleri üzerinde de etkili olabilecektir. Makroekonomik açıdan bakıldığında, sağlıklı bir büyüme ve ekonomik denge için faiz, enflasyon ve dolar kuru artışlarının birbirine yakın fakat yüksek olmaması önemlidir.” şeklinde ifadeler çıkmaktadır. Buna rağmen “döviz kuru, enflasyon ve faiz oranlarının yüksek değerlerde olması ekonomik krizin meydana geleceğini ifade etmemekle birlikte, refah düzeylerinde azalmalara ve gelir dağılımında bozulmalara yol açabilmektedir.” şeklinde düşünceler de yok değil.
Faiz merkez bankalarının enflasyonla mücadele etmek için kullandığı en önemli silah olarak görülmektedir. Dolar kurlarında yaşanan hareketleri etkileyen çok sayıda faktör bulunsa da en önemli nedenlerinden biri ülkelerin faiz oranlarındaki farklılıklardır. Faiz, hem dolar kurları hem de enflasyon oranı üzerinde etki gücü olan önemli bir araçtır.  Sermaye her zaman yüksek faiz getirisini hedefler. Ulusal sermaye beklediği kara ulaşamıyorsa faizin yüksek olduğu ülkelere yönelecektir. Genel olarak olması gereken budur. 
Fakat son iki faiz indirimlerinde gördük ki sermaye kaçmadı ya da kaçmamış gibi gösterilerek kur ters hareket yaptı. Bakalım üçüncü kez yine aynı hareketi yapacak mı? Yoksa çekirge üçüncü kez sıçrayamayak mı? Sıçraması daha büyük ihtimal gibi, piyasa o yönde ilerliyor.
Hoşça kalın, ters yönde kalmayın…

faiz kur faiz kur ilişkisi faiz kuru nasıl etkiler
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?