PARİTELER (DÖVİZ ÇİFTLERİ)

Döviz çiftlerine parite denir. USDTYR, GBPUSD gibi.

PARİTELER (DÖVİZ ÇİFTLERİ)
PARİTELER (DÖVİZ ÇİFTLERİ) Admin
Bu içerik 114 kez okundu.
Reklam

PARİTELER (DÖVİZ ÇİFTLERİ) HAKKINDA BİLGİ


Dünyadaki rezerv para birimi Amerikan Dolarıdır (USD). Bu sebeple her ülkenin parasının değeri dolar karşısındaki değeri kadardır. Bu yüzden GBPTRY, EURTRY, EURGBP diye bir parite yoktur. Bunlar hesaplama ile bulunan sonuçlardır. GBP’nin TL değeri şöyle bulunur önce GBP nin kaç USD ettiği bulunur, bu miktar USDTRY kuru ile çarpılır böylece GBPTRY’nin değeri bulunmuş olur. Örneğin: GBPUSD=1,23 olsun, USDTRY=5,68 diyelim bu durumda 1 GBP’nin kaç TL ettiği şöyle hesap edilir. 1 GBP=1,23 USD, 1 USD de 5,68 TL ise 1 GBP=1,23 x5,68=6,9864 TL demektir. (Mesela 1 Cibuti Frankı kaç TL eder, Kısaca DJFTRY=?, bunu da siz bulun)
Her para biriminin uluslararası bir kodu vardır. Örneğin Türk Lirası=TRY, ABD Doları=USD, Kanada Doları :CAD, Avustralya Doları AUD, İngiliz Sterlini:GBP gibi.
Bu döviz çiftlerinin anlamı şudur: ilk yazılan 1 birim döviz ikinci yazılan xxx kadar dövize eşittir. Örneğin USDTRY=5,76 demek 1 USD=5,76 TL demektir. GBPUSD=1,23 demek 1 GBP=1,23 USD demektir.
Döviz alım satım işlemlerinde döviz çiftleri kullanılır. GBPUSD, USDCAD, USDTRY gibi. Bu döviz çiftlerinden ilki alım satım yapılan dövizi gösterir. İkincisi ise ilk dövizin hangi para birimine satılacağını gösterir. Kısaca; ilk yazılan para birimi BAZ (ANA) para birimini, ikinci yazılan para birimi ise KARŞIT PARA birimini ifade eder.
BUY = LONG = ASK = ALIŞ
SELL = SHORT = BID = SATIŞ

Bu tabirler Döviz piyasası jargonudur. Birisi USDTRY paritesinde SELL/SHORT/BID/SATIŞ pozisyon açtım dediği zaman USD’yi satıp TL aldığını anlarız. Veya GBPUSD paritesinde BUY/ASK/LONG/ALIŞ demek GBP almak için USD’yi sattım demektir.
Yapılan işlem sonucunda elde edilen kar veya zarar karşıt döviz cinsinden ifade edilir. Yani EUR/USD ile yapılan bir yatırım işlemi sonucunda elde edilen sonuç USD cinsinden hesaplanır.
Döviz bürosundan cebinizdeki Türk lirası ile dolar almanız ile döviz piyasasında USD/TRY paritesinde long pozisyon açmanız aynıdır. Çünkü ikisinde de doların TL karşısındaki değerine göre işlem yaparsınız. Dolar kuru olarak da andığımız ürün USD/TRY dir.
MAJÖR, MİNÖR ve EGZOTİK PARİTELER Finans piyasalarında işlem gören 7 majör para birimi vardır. (Amerikan Doları (USD), Euro (EUR), İngiliz Sterlini (GBP), Avustralya Doları (AUD), Kanada Doları(CAD), İsviçre Frangı(CHF) ve Japon Yeni’dir (JPY) ) Bu para birimlerinin majör olarak kabul edilmesinin nedeni, ait oldukları ülkelerin ekonomilerinin gücünden kaynaklanır. 7 majör döviz dışındaki para birimlerine de minör denilmektedir. Bu nedenle; iki majör para biriminin oluşturduğu pariteye majör parite denilir. Bir majör ve bir minör para biriminin oluşturduğu döviz çiftine ise minör parite adı verilir. Minör döviz çiftleri genellikle yerel yatırımcılar tarafından tercih edilir. Örneğin; USDTRY minördür ve genellikle Türk yatırımcılar tarafından tercih edilir. Ayrıca birde egzotik pariteler vardır.
MAJÖR PARİTE
Döviz piyasasında işlem hacimlerinin yüksek olması, volatilitenin daha dengeli olması alış satış arasındaki fiyat farklarının düşük olması gibi nedenlerle majör pariteler daha çok tercih edilir. Majör paritelerin fiyatında her iki para biriminin de etkisi bulunmakla beraber biri diğerine göre daha etkindir. Örneğin; EURUSD Paritesinde her iki para birimi de etkindir fakat doların etkisi daha fazladır.
En çok işlem gören Majör Pariteler;
EURUSD (Euro/Amerikan Doları)
USDJPY(Amerikan Doları /Japon Yeni)
USDCHF(Amerikan Doları/İsviçre Frangı)
GBPUSD(İngiliz Sterlini/Amerikan Doları)
AUDUSD(Avustralya Doları/Amerikan Doları)
USDCAD(Amerikan Doları/Kanada Doları)
MİNÖR PARİTELER
Bir majör para birimi ve bir minör para biriminden oluşur. Majör paritelere göre daha düşük işlem hacmine sahiptir ve ağırlıklı olarak yerel yatırımcılar tarafından talep görür. Minör paritede fiyatın yönünü ağırlıklı olarak majör para birimi belirler fakat başarılı işlem stratejisi için her iki ülkedeki ekonomik gelişmeler de takip edilmelidir.
Minör para birimleri arasında en çok işlem görenler Yeni Zelanda Doları (NZD), Güney Afrika Cumhuriyeti Randı(ZAR) ve Singapur Doları’dır (SGD).
EGZOTİK PARİTELER1
Yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.
SONUÇ;
1. Piyasada EURTRY, CADTRY, GBPTRY gibi gerçekte olmayan paritelere grafik çizip yorum yapan adam bu işin temel mantığından habersiz demektir. Böyle yorumcuların analizlerine itibar etmemeniz önemle tavsiye olunur.
2. Parite her iki ülkedeki gelişmelerden özellikle de güçlü olan ülkedeki gelişmelerden daha çok etkilenir. Bir paritede örneğin USDTRY de işlem yapacaksanız, ABD ve Türkiye’deki siyasi ve ekonomik gelişmeleri çok iyi takip edip yorumlayabilmelisiniz.
3. Majör pariteler dışındaki paritelerde işlem hacmi az olduğu için spekülatif hareketlere açıktır. Az bir sermaye ile bu paritelerde keriz silkeleme olayları çok yapılır. Yani düşecekken yükselecek algısı, yükselecekken düşecek algısı oluşturup küçük yatırımcı terste bırakılır. Bir anda %10-20 gibi korkunç hareketler yapabilir. Bu tip paritelerde temel ekonomik verilerin ve siyasi olayların kur‘a etkisi çoğunlukla ekonominin kuralları dışına çıkar. Örneğin faiz indirilmesine rağmen o ülkenin parası değer kazanabilir, halbuki tam tersi olması gerekirken.
4. Her paritenin bir karakteristiği vardır. USDCHF çok yavaş hareket eder bu nedenle sabırsız yatırımcıyı kanser eder, ama güvenlidir, AUDUSD dengelidir bu sebeple acemi yatırımcılar için idealdir, GBPUSD agresif hareket eder, kazancı da/zararı da büyük olur, EURUSD en çok işlem hacmine sahip paritedir, bu nedenle spekülatif hareket etmez gibi. CHF ve JPY de Altın ve gümüş gibi kriz durumlarında güvenli liman olarak bilinir ve Altın ve gümüş fiyatları ile aynı yönlü hareket eder.
Herkese faydalı olması dileğiyle

parite gbpusd usdcad usdtry parite nedir parite çeşitleri
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?