Bitcoin Yeni Rezerv Para Olur mu?

Önceki yazımızda yeni dünya düzeniyle alakalı fikirleri irdelemeye çalışmış ve yeni düzende rezerv paralara ne olacağını ve kripto paraların nasıl evrileceğini anlamak gerektiğini söylemiştik.

Bitcoin Yeni Rezerv Para Olur mu?
Bitcoin Yeni Rezerv Para Olur mu? Admin
Bu içerik 105 kez okundu.
Reklam

GELECEKTE BİTCOİN NE OLACAK?
Bugün de genel olarak rezerv paralara ve bitcoin önderliğinde kripto paraların mevcut rezerv paralara bir alternatif olup olamayacağına bakalım.
Her şeyden önce mevcut sistemin kusurları olduğunu ve artan politik savaşların rezerv paralara olan etkisi nedeniyle yeni bir anlayışa ihtiyaç olduğunu belirterek mevcut rezervlerin özellikle Amerikan Dolarıyla ilgili sıkıntıyı anlamaya çalışalım:

  • Triffin Paradoksu (bkz. Robert Triffin, 1960) denilen bir olgu var. Biraz eski bir kavram olmakla beraber, başka ülkelerin kendi rezervlerinde tutmak istedikleri bir para birimine sahipseniz, dünyanın geri kalanı için de bu paradan fazla miktarda basmanız gerekiyor. Bu durum milli ekonomi hedefleriniz ve uzun vadeli uluslar arası hedefleriniz arasında bir çelişki oluşturuyor ve eninde sonunda yönetilmesi zor bir dış ticaret açığı doğuruyor. FED’in parasal sıkılaşması ve faizi artırmasının ardındaki nedenlerden biri de bu olabilir(bkz. Mahfi Eğilmez, Triffin Çelişkisi ve Fed'in Durumu). Burada ABD’nin karşı karşıya olduğu durumu anlamak adına rakamlara bakacak olursak kavramın çalıştığını görebiliyoruz. IMF 2019 1. Çeyrek verilerine göre ABD dışındaki ülkelerin USD cinsinden tuttukları yabancı para rezervleri 11.4 trilyonluk toplam rezerv içinde 6,74 trilyona ulaşırken (%59) genel borçluluk ise GDP’nin %106,7’si oldu.
  • Amerikanın ekonomik büyüklüğü dünyanın toplam büyüklüğü içerisinde giderek azalıyor(%24, IMF 2019). Bu azalma Amerikan Dolarının gücünü de doğal olarak olumsuz etkiliyor.
  • Merkez Bankalarının rezervlerinin yaklaşık %30’unu oluşturan Euro, 2011 yılında Avrupa’da meydana gelen ve Portekiz, İtalya, İrlanda, İspanya’yı iflasın eşiğine getiren borç krizinin etkilerini telafi etmeye çalışırken birkaç yıldan beri İngiltere’nin euro bölgesinde olmamasına rağmen Brexit ile ilgili sıkıntılarla boğuşuyor.

Güncel ekonomideki gelişmeleri hesaba katarak mevcut rezerv paraların yerine düşünebileceğimiz başlıca alternatiflere baktığımızda ise şunları görüyoruz:

  • SDR(Special Drawing Right): Bretton Woods Anlaşması ile 35 doların bir ons altına eşitlenmesinden sonra altın ve dolar, dünyanın ekonomik büyümesi karşısında yetersiz kalınca 1969 yılında IMF nezninde SDR oluşturuldu. SDR, zaman içinde farklı para birimlerinden oluşsa da 2016 yılında Renminbi’nin de eklenmesiyle bugünkü halini aldı. Şu anda ise USD, Euro, Renminbi, Japon Yeni ve Sterlinden oluşan bir rezerv sepet durumunda.

IMF’nin birçok ülkenin üyesi olduğu bir kurum olduğu dikkate alındığında ve halen pek de yaygın olmayan bir rezerv olarak kullanıldığı göz önüne alındığında revize edilmiş ve daha fazla ülke parasının ekleneceği yeni bir SDR için neden olmasın diye düşünebiliriz. Böylelikle USD’nin FED’in politikalarından veya Euro’nun Brexit’ten dolayı zayıflaması gibi etkilerin rezerv paralara olan etkisi azalabilirdi.
Ancak IMF’nin 189 üye ülkenin katkısı kadar güçlü bir kurum olduğunu ve dünya ekonomisinin yavaşladığı bir ortamda bu katkıların ne kadar devam edebileceğini düşünürsek SDR’nin şansı zayıflıyor. Kaldı ki IMF’nin kendi SDR dokümanında bile fırsatlardan çok zorluklardan bahsedilmiş(bkz. IMF, Considerations On The Role Of The SDR).

  • Bitcoin: Bitcoin’in kendisi bir yana teknolojisi bir yana diyerek başlayalım. Bitcoin’in kendisini ele alacak olursak, sınırlı bir kaynağa sahip olması nedeniyle en büyük dezavantajı olarak nitelendiriliyor. Hatta bu yönüyle altına da benzetiliyor. Bunun yanı sıra bir değişim aracı olarak herhangi bir sözleşmede, alım satımda kullanmak çok zor, bu anlamda hiç stabil değil. Bir tasarruf aracı olarak kullanılması için de güvenilirliğini ispat etmesi gerekiyor. 2009’dan bu yana henüz 10 yıl geçmiş olması nedeniyle şu an kendisini ispattan uzak. Ancak buna rağmen birçok yatırımcı Bitcoin’i gözardı edemediği için portföyünde yer vermiş durumda.
  •  XRP/Ripple: Ripple Labs tarafından yaratılan XRP, bildiğiniz üzere blockchain altyapısını kullanan merkezi otoriteden bağımsız bir kripto para. Ülkeler veya bireyler arasında varlık transferini veya ödemeleri kolaylaştırmayı amaçlıyor. IMF ve diğer merkez bankaları ile olan yakın ilişkileri nedeniyle XRP’nin IMF’nin de destekleyeceği yeni para olacağından söz ediliyor.
  • Facebook Libra: Daha önceki yazılarımızda ele aldığımız Libra, bir dijital para birimi olarak değerlendiriliyor. Finansal sistemin bir şekilde dışında kalmış milyarlarca kişiyi finansal sistemin içine alarak hizmet etmeyi amaçladığını belirtse de Amerikan Senatosu ve Temsilciler Meclisi dahil kriptocular dahil birçok kesim farklı nedenlerle Libra’ya karşı. En önemli karşı çıkma nedeni Facebook’a olan topyekün güvensizlik. Ayrıca Libra’yı Rothschild gibi hakim elit ailelere bağlayanlar da yok değil.

Tüm bu yazdıklarımızdan sonra çok kutuplu yeni dünya düzenine uygun, tercihen ülkelerin birbirleri arasındaki anlaşmazlıklarından ve ekonomik savaşlardan daha az etkilenebilecek yeni bir rezerv para sistemine geçiş arefesinde olduğumuzu söyleyebiliriz. Burada, dağıtık defter sistemi(distributed ledger) gibi finansal teknoloji alanındaki gelişmelerin de bu para sistemlerini etkileyeceği aşikar. Ancak değişim olacağını söyleyenler, “hangi rezerv?” ile ilgili olarak nereden baktıklarına göre farklı çözümler öne sürüyor.
Bugünkü yazımızı IMF Başkanı Christine Lagarde’ın 2017’deki bir sözüyle bitirelim:
“WE ARE ABOUT TO SEE MASSIVE DISRUPTIONS!..”(“Yakında çok büyük bozulmalar göreceğiz!..”)

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

Triffin Paradoksu XRP/Ripple Facebook Libra bitcoin
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?