NFT NEDİR?

Sanatın değeri özneldir. Ortak fikir birliği, belirli sosyal ipuçlarına bağlı olarak çarpıcı biçimde değişebilir. Bugün değersiz sayılan şey yarın milyonlar değerinde olabilir.

NFT NEDİR?
NFT NEDİR? Admin
Bu içerik 106 kez okundu.
Reklam
Haberin videosu için tıklayın!

KRİPTO SANAT(DİJİTAL SANAT)

Sanatın değeri özneldir. Ortak fikir birliği, belirli sosyal ipuçlarına bağlı olarak çarpıcı biçimde değişebilir.  Bugün değersiz sayılan şey yarın milyonlar değerinde olabilir. Örneğin, büyük sanatçı Vincent Van Gogh, resimlerinin insan sanatı ve kültürü üzerindeki etkisini hiç bilmeden sefil bir yoksulluk içinde öldü. Aslında, sonunda itibarını kurtaran kayınbiraderi Jo Bonger'dı. 

“Jo zekiydi. Vincent’ın çalışmalarının görünürlüğünü artırmak için satış sergileri düzenledi.  Bu, potansiyel alıcıların ilgisini çekmeye yardımcı oldu. Sanat eserlerinin birçok stratejik satışını yaptı. Bu, olabildiğince çok insanın Vincent'ın çalışmalarını görebileceği anlamına geliyordu."

Etkili müzeler, üretken küratörler (bir müze, galeri, arşiv veya kütüphane koleksiyonunun yöneticisi) ve yüksek profilli sanat koleksiyoncuları ilgilerini dile getirmeye başlar başlamaz, Van Gogh’un sanatı değer kavramını aşmaya başladı. Bugün, bazı sanat eserleri paha biçilmez kabul ediliyor. Ancak bu, onun resimlerinden birini elinize alamayacağınız anlamına gelmez. Küçük bir fiyata, en ünlü sanat eserinin bir kopyasını alabilirsiniz. Çoğu insan bu kopyaları ayırt etmekte zorluk çeker ancak keskin bir göz farkı anlayabilir.

Aslında, Van Gogh’un fırça darbelerini taklit etmek imkansızdır ve çoğu fiziksel sanat eserini gerçekten yeniden üretmek neredeyse imkansızdır.  Değer atamanın bu kadar kolay olmasının bir nedeni de budur.  Hangisinin orijinal olduğunu ve hangisinin olmadığını bilirsiniz. Farkı kendiniz fark edemeseniz bile, sizin için kimliğini doğrulayacak uzmanlar tutabilirsiniz.

Ancak dijital sanat farklıdır.  Kalite kaybı olmadan çoğaltabilirsiniz ve bu, bir sanatçı olarak nadir bir eserinin istediği kadar aynı kalitede çoğaltması anlamına gelir. Orjinali kendisinde olur. Bir başkası asla bir orijinaline sahip olamaz ve asla üzerinde değişiklik yapamaz. Tabii ki bir şekilde dijital olarak imzalayamazsa (Siz olduğunuzu doğrulayacak gerçek bir imza) ve işte burada Crypto sanatı devreye giriyor. Dijital sanat eseriniz varsa, silinmez imzanızı bir blok zincirine kaydederek ekleyebilirsiniz.

Blockchain'i birçok kişi tarafından tutulan ortak bir kayıt defteri olarak düşünün. Bu durumda birçok bilgisayar, imzayı ekledikten sonra, işlemi bu ağda kalıcı olarak kazmış oluyor.  Ayrıca, sahipliği temsil eden bir öğe olan değiştirilemez tokene (NFT) sadece sizin erişiminiz olacak. Kayıt defterindeki herkes tokenin kime ait olduğunu bilecek ve siz (token sahibi) bunları başka birine satmaya veya hediye etmeye karar vermedikçe, hiç kimse bu kayıtları değiştiremeyecek ve elbette, herkes sanat eserini özgürce kopyalayabilicek ve dağıtabilecek. Ancak NFT ile yalnızca bir orijinal olacaktır. Bu parça her zaman türünün tek örneği olacaktır.

Örneğin, aşağıdaki videoyu düşünün. 25/02/2021 de bir çevrimiçi müzayedede 6.6 milyon dolara satıldı. Şunu sorduğunuzu duyar gibiyim. Neden birisi bu videoya bu kadar para ödesin? Çünkü bu bir video değil. Bu sanat ve olağanüstü derecede orijinal ve bu türünün tek örneği dijital sanat eserinin kendisiyle ilişkilendirilmiş bir NFT'si var. Tokenin sahibi orada ve orijinaline erişimi olan tek kişi o.

 

Sonuç olarak ; Kripto pazarı büyüyor ve şu anda dijital sanat eserleri alıp satabileceğiniz birkaç çevrimiçi pazar var. 
Christie's gibi popüler müzayede evleri bile şimdiden harekete geçiyor.

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

nft nft nedir nfts nfts nedir dijital sanat
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?