KRİPTO PARALAR

Kripto paralarda bir çılgınlık yaşanıyor, cep telefonundan elektrik faturasını ödeyemeyen insanların Bitcoin’den, kripto paralardan konuşmaya başladığı bir dönemdeyiz.

KRİPTO PARALAR
KRİPTO PARALAR Admin
Bu içerik 113 kez okundu.
Reklam

KRİPTO PARALAR

Kripto paralarda bir çılgınlık yaşanıyor, cep telefonundan elektrik faturasını ödeyemeyen insanların Bitcoin’den, kripto paralardan konuşmaya başladığı bir dönemdeyiz. Bazı ülkeler de kendi resmi sanal paralarını çıkarmaya ve kullanmaya başladı bu dönemde.
Acaba egemen devletler, para basma yetkilerinin tamamını yada bir kısmını mevcut kripto paralara devrederler mi? Yoksa başka tedbirler mi alacaklar? Bitcoin ve benzerleri ülkelerin resmi paralarının yerini alabilir mi, ya da rakip/alternatif olabilir mi? yoksa yasaklanacaklar mı? ya da her devlet kendi sanal parasını mı çıkaracak? Bir kâğıt parçasını para yapan, ona alım gücü yükleyen şey sanal paralarda da var mı? yoksa bir anda yok olabilecek değeri sıfıra bile düşebilecek bir varlık mı? Bankalarda/borsalarda yapılan her işlemden vergi alan devletler, vergilendiremedikleri (şimdilik) sanal paralara yüklü paraların aktarılmasına nasıl yaklaşacaklar? Devletler Borsalarında yatırım bekleyen şirket hisseleri yerine ülkedeki birikimlerin sanal paralara akması karşısında nasıl bir tutum takınacaklar? Devletler kontrolün kendisinde olmadığı hele ki paranın söz konusu olduğu bir alana müdahil olmadan kenardan seyretmeyi sürdürürler mi? Sanal paraların kullandığı Blockchain teknolojisi devletlerin istese bile engel olamayacağı bir şey mi? Devletler için sanal paralar bir risk mi, tehdit mi yoksa fırsat mı? benzeri bir sürü sorunun cevap beklediği, çeşitli teorilerin havada uçuştuğu bir alandan bahsediyoruz.
Finansal piyasalar herkesin imece usulü birlikte kazandığı, kimsenin kaybetmediği bir hayaller ülkesi değildir, hele ki kripto paralar hiç değildir. Bu piyasalarda birisinin kaybı diğerine kazanç olarak yazılır.
Kripto paralar yükseliyor diye FOMO’ya kapılıp bende trene atlayım, zengin olayım, patrona posta koyup işi bırakırım falan gibi hayallere kapılmamanızı öneririm. Belki de atladığınız tren tecrübelilerin indiği son istasyona gelmiştir. Kripto piyasası toz pembe hayallerinizi tek kırmızı mumla kabusa çevirebilir. Birde kaldıraçlı işlemde terste kaldıysanız buyurun cenaze namazına. Maktulü nasıl bilirdiniz? full girerdi her duyduğuna, kaldıracı da tek haneli kullandığını hiç görmedik hoca. Hoca; ölünün ardından böyle konuşmayın.
Sanal paralar daha da yükselip yeni rekorlar kırabilir mi? Evet kırabilir. Peki sanal paralar da çöküş başlayıp mağmaya kadar da düşebilir mi? Evet düşebilir. Fiyatın hangi yöne gideceğini bilemeyeceğimize göre, hangi yöne giderse hangi hamleyi yapacağımızı gösteren elimizde bir oyun planı olması lazım, buna da risk yönetimi diyoruz. Peki sermayenizin %20’sini tek işlemde kaybettiğinizde psikolojinizi yönetebilir, doğru kararlar verebilir misiniz? Üstelik bu kaybettiğiniz para da tüm sermayenizin %20’si ise.
Bunları yazmaktan muradım kripto piyasasına bulaşmayın demek değildir. Muradım kripto piyasasında kumar oynar gibi değil de, belli altın kuralları uygulayarak işlem yapmanızı önermek, kurtlarla dolu bu piyasada yem olmadan hayatta kalabilmenize küçük de olsa bir katkıda bulunmaktır. Kendinize şu soruyu bir sorun; tava alırken mi, yoksa bir coin alırken mi daha çok araştırma yapıyorum?
Söz konusu Altın Kuralların bazıları?
1. Borç para ile veya kredi çekerek ya da ihtiyacınız olan para ile sakın girmeyin. (kredi çekip, batıp intihar edenleri hatırlayın)
2. Kaybetmeyi göze aldığınız, canınızı yakmayacak bir miktar ile girin eğer girecekseniz.
3. Stop loss kullanmadan asla işlem yapmayın. Aldığınız şey kripto para, altın değil ki düşse de elimde altın var her zaman, her yerde geçerli diyesiniz, bu piyasada %90’ın üzerinde değer kaybeden hatta yok olan bir sürü coin oldu ve olacaktır da.
4. Yeterli bilgi birikimi ve tecrübe elde edinceye kadar paper trading yapın. Eğer riskinizi ve psikolojinizi yönetmezseniz kripto piyasasındaki dev dalgalanmalarda batmanız fazla zaman almaz.
5. Coin piyasasında dolandırıcılık yöntemleri (shilleme, hesap yönetme adı altında hesabı boşaltma, hackleme, scam (dolandırıcı) projeler(coinler), sinyal satma, sahte web siteleri, sahte uygulamalar, coin piyasasında başarılı işlem yaptığını söyleyip yüksek kar vaadiyle para toplayıp tüyme, pump gruplarının dolandırıcılıkları, gönderdiğin coinin 5-10 katını geri alma vadeden tipler ve sistemleri, borsaların kritik durumlarda donması siz satamadan fiyatların çakılması veya siz alamadan fiyatların uçması, piramit ve ponzi sistemler, coinler üzerinden çiftlikbank benzeri yüksek kar vadiyle dolandıran internet siteleri, ucuza bitcoin satma vadederek tokatlama, bizim ülkede kripto paralar yasak elimdeki yüksek miktardaki coini sana göndereyim sen ülkende sat parayı bölüşelim ancak coinleri gönderme masrafını önden gönder diyerek dolandırmaya çalışmalar vs.vs liste uzayıp gidiyor) çok fazladır, mutlaka detaylarını araştırın. Yol yakın peynir de büyükse bir tuzak olabileceğini de unutmayın.
Kalın sağlıcakla.

https://t.me/diptenalanadam

kripto kripto para
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?