SALGIN EKONOMİSİ

Şimdi gelelim virüs sürecine Yaşlılarda ölüm oranı %15 lere varan virüste gençlerde ölüm oldukça az. Şöyle bir durum söz konusu virüs çok hızlı yayılıyor.

SALGIN EKONOMİSİ
SALGIN EKONOMİSİ Admin
Bu içerik 148 kez okundu.
Reklam

SALGIN EKONOMİSİ / COVİD-19

Şimdi gelelim virüs sürecine  Yaşlılarda ölüm oranı %15 lere varan virüste gençlerde ölüm oldukça az. Şöyle bir durum söz konusu virüs çok hızlı yayılıyor. En başta yayılmaya başladığında kronojiyi de okuduysanız bağıra bağıra geliyorum demiş. Asya piyasaları hariç başta piyasalar tepki dahi vermedi. Çin ülke geneli karantina uygulayıp üretim faaliyetlerini durdurmaya başladığında tedarik zincirleri bozulmaya başladı. Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin talebi oldukça kısıldı. Bu da üretici ülkelerde arz fazlalığına yol açtı. Fiyatları düşürmek zorunda kaldılar çünkü ellerindeki petrolü satmaları gerekiyordu. Hiçbir ülke salgını kontrol altına almada Singapur ve Çin kadar başarılı olamadı. Virüsün hızlı yayılması inanılmaz bir panik havası yarattı. O kadar öldürücü değil gibi gözükse de %3 ortalama ölüme sebep oldu Çin`de.  Dünya nüfusunun %60`ına bulaşacağını söyleyen bilim insanları var. Bu 10 larca milyon insanın ölümü demek. . Ve şunu da eklemek isterim virüs ne kadar öldürücü ise o kadar az yayılır. Çünkü enfekte hasta virüsü çok yayamadan hayatını kaybeder. Korku insana herşeye yaptırır. Başta Asya piyasaları erirken virüsün Amerika`ya ve Avrupa`ya sıçramasıyla borsalar ve endeksler çöküşe başladı. Görüldüğü üzere ne faiz indirimleri ne de ekonomik teşvik paketleri borsalardaki çöküşü durduramadı. Çünkü hiç biri virüse çare değildi. Diğer krizlere benzemiyor. Çünkü insanlar direkt nakit ihtiyacı duyuyor ABD tahvil faizleri ne kadar düşerse düşsün tahvil satın alıyor. Ons altın başlangıçta hızlı bir yükselişle 1700lü rakamları gördüyse de nakit ihtiyacından dolayı altınlar satılmaya başlandığında ons altın eşi benzeri görülmemiş düşüşler yaşıyor. Daha önce görülmemiş volatiliteli günler yaşanıyor. Diğer kriz dönemleri ve salgınlarla kıyaslama yapacağız yazımızın devamında. Bu bir küresel krizdir. Ülkeler para politikalarını değiştirerek önlem almakta fakat bu paniği hafifletmemektedir. Çünkü sorun para değil virüs sağlık söz konusu. Salgın para sahiplerini de tedirgin ediyor. Hatta borsalarda paralarının erimesine neden oluyor. Mal sahipleri mallarını satamıyor. Büyük balıklar diye tabir ettiğimiz kesim aç kalıyor işin doğrusu.

Gümüşe gelince; daha önce de dayının bahsettiği gibi gümüş sanayii ve teknojide kullanılan bir emtia. Çin`de üretim durdu. Pek çok ülkeye virüs oralarda da üretim durdu. Haliyle arz kısıldı pek çok yerde durdu. İnsanlar kriz zamanı karnını doyurmaya parasını malını korumaya bakar. Kimse gidip son model ıphone çıkmış alayım demez. Ki parekende satışlar da durduruldu pek çok yerde. Yani talep de epey düştü. Gümüş fiyatı altının gerisinde kaldı böylece. Altın/gümüş rasyosu tarihi zirveleri gördü. Hiç olmadığı kadar aradaki fark açıldı. Gümüş neredeyse üretim maliyetine kapı dayadı. (Üretim maliyeti 10 dolar civarı)

Korona salgını başka nelere sebep oldu? Ülkemizden örnek verelim ki dünya geneli de durum pek farklı değil. Turizm adeta durdu. Türkiye`de 34 milyar usd turizm geliri vardı durdu. Ülke geneli avmler, küçük esnaflar, sinemalar,spor salonları ve hizmet sektörüne ait neredeyse tüm işler durdu. İnsanlar işsiz kalmaya başladı. Üretim durma noktasına geldi.  Konserler, maçlar iptal ediliyor. Gemi turizm durdu ki genelde yaşlıların yaptığı turizmdir. Tarımsal üretimler yavaşladı diyelim üretti lojistik yavaşladı bu da enflasyon oluşacağı anlamına geliyor. Çin gibi büyük ülkeler bu virüsten çok etkilendiği için ham madde üretimi yavaşlıyor. Bu da mesela Almanya`da otomobil endüstirisini yavaşlatıyor. Dünya geneline yayalım bu saydıklarımı. Dünya geneli resesyona gidiliyor. Çin PMI verileri rekor düşük seviyelere geriledi.

İnsanlar borsaya para yatırmıyor, fabrikaya üretime fabrikaya para yatırmıyorsa nereye yatırıyor? Amerikan tahvillerine ve altına yatırıyor. Peki tahvil faizleri bu kadar düşükken neden hala Amerikan tahvili satın alınıyor? Çünkü insanlar Amerika gibi ayakta duracağına inandığı ülkelere parasını yatırıyor…Fakat son aşamada işler değişti. Artık direkt nakite ihtiyaç var ve tahviller ve altınlar satılıyor. Daha önceki krizler kısmından yazımız devam edecek.

salgın ekonomisi salgın ekonomiyi nasıl etkiledi covid ekonomiye etkisi
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?