BITCOIN YARILANMASI (HALVİNG) NEDİR?

Günümüzün teknik terimlerini Türkçeye çevirmek giderek zorlaşıyor, “yarılanma da nedir yahu?” dediğinizi duyar gibiyim ama yapacak bir şey yok, “bitcoin halving” teriminin en yakın karşılığı bu görünüyor.

BITCOIN YARILANMASI (HALVİNG) NEDİR?
BITCOIN YARILANMASI (HALVİNG) NEDİR? Admin
Bu içerik 136 kez okundu.
Reklam

BITCOIN YARILANMASI
Bugünkü 131 milyar USD’lık değeri itibariyle kripto piyasasında açık ara önde olan bitcoin, günde 24milyar USD ile yine en fazla işlem gören kripto para durumunda. Gelin önce hepimizin duyduğu, bazılarımızın da alıp sattığı bitcoin ile ilgili temel bilgilere bir bakalım.
Yapısı itibariyle bitcoin, kendi algoritması üzerindeki madencilik faaliyetiyle elde ediliyor. Bitcoin madenciliğinde, blok zincire yapılan her 210bin blok ilavesinde bir kez- ki bu da 4 yılda bir meydana geliyor, elde edilebilen bitcoin sayısı yarıya iniyor. Bu olaya “Bitcoin Halving” yani “Bitcoin Yarılanması” deniyor. Bu olay, şimdiye kadar 2012 ve 2016’da gerçekleşti ve 2012 öncesinde madenciler bir kerede 50 bitcoin elde ederken bu sayı Kasım 2012’de 25 bitcoin’e, Temmuz 2016’da ise 12,5 bitcoin’e düştü. 2020 Mayıs ayında gerçekleşecek olan üçüncü yarılanmada ise bitcoin sayısı 6,25’e inecek. Benzer şekilde 2024 yılının Mayıs veya Haziran ayında 6,25 bitcoin 3,125 bitcoin’e düşecek. Bir başka deyişle 2016’dan bu yana günde 1800 bitcoin üretilirken 2020’den itibaren bu sayı 900’e inecek.
Dostlar, işte bu noktadan itibaren ekonominin en temel kanunlarından biri devreye giriyor, arz ve talep. Bildiğiniz üzere bir malın fiyatı, o mala olan talep ve malın bulunurluğu ile doğrudan ilgili. Yani, Mayıs 2020’den itibaren bitcoin arzı günde 900 adede düşecekse bu durum bitcoin’in fiyatının artmasına neden olacak mı?
Bu soruyu cevaplamanın yollarından biri de 2012 ve 2016’daki yarılanmalarda fiyatın nasıl etkilendiğine bakmak olur.
Görünüşe göre, yarılanmalardan önceki aylarda fiyatlar yükselmeye başlıyor, sonrasında fiyatların artma eğilimi devam ediyor. Bitcoin fiyatını etkileyebilecek diğer unsurların değişmediği kabulüyle, talebin sabit kaldığını düşünsek bile yarılanmalar nedeniyle arzın azalması fiyatların artmasına neden olabilir gibi görünüyor. Ancak bu durumun bir tesadüf olması da ihtimal dahilindedir. Zira bu yılın Ağustos ayında bir başka kriptoda Litecoin’de de yarılanma oldu; 5 Ağustos’da 106,70 USD’den işlem gören Litecoin tepetakla vaziyette ve şu anda 47,50 USD civarında seyrediyor.
Bitcoin yarılanmasına dair olumlu ve olumsuz tahminleri belirttikten sonra kripto para piyasasında hiçbir şeyi önceden kestirmenin mümkün olmadığını ve yatırım yaparken en kötüyü de düşünerek hareket etmek gerektiğini hatırlatarak bitirelim.

 

btc btc halving bitcoin halving nedir bitcoin yarılanma ne zaman bitcoin yarılanma ne demek halving kripto para halving
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?