Libra Ve Whatsapp Pay Nedir?

Bugünkü yazımızda Libra ve diğer Facebook uygulaması WhatsApp Pay hakkındaki fikri takibimizi sürdürüyoruz.

Libra Ve Whatsapp Pay Nedir?
Libra Ve Whatsapp Pay Nedir? Admin
Bu içerik 203 kez okundu.
Reklam

Libra Ve Whatsapp Pay
Bugünkü yazımızda Libra ve diğer Facebook uygulaması WhatsApp Pay hakkındaki fikri takibimizi sürdürüyoruz.
Libra
Libra’daki gelişmeleri geçen Pazar günkü yazımızda özetlemiştik. Ödeme sistemleri alanında çalışan önemli firmalar başta Libra projesinde yer almışlar ve fakat iki Amerikan senatörün yazdığı yazılar üzerine Mastercard, Visa, PayPal korkup projeden çekilmişlerdi. Libra’nın başındaki David Marcus her ne kadar “bu firmaların çekilmesi bizi özgürleştirdi” dese de Libra’nın bizzat nihai tüketiciye değen uç noktadaki ödeme sistemleri açısından açığı nasıl kapatacağını göreceğiz, zira içeride ödeme sistemleri alanında çalışan sadece PayU kaldı.
Hatırlayacağınız üzere 14 Ekim’de Libra Association’ın ilk toplantısı Genevre’de yapacağını ve katılımcı firmaların Libra Association Tüzüğünü imzalayacağından bahsetmiştik. Tüzüğe imza atarak konsey üyesi olan 21 firma şunlar: Anchorage, Mercy Corps, Andreessen Horowitz, PayU, Bison Trails Co., Ribbit Capital, Breakthrough Initiatives, Spotify, ABCalibra, Inc., Thrive Capital, Coinbase, Uber Technologies, Creative Destruction Lab, Union Square Ventures, Farfetch UK Limited, Vodafone, IliadWomen's World Banking, Kiva Microfunds, Xapo Holdings, and Lyft. Bu firmaların her birinin üye olabilmek için on milyon dolar verdiğini de hatırlatalım. Konsey, ayrıca Bertrand Perez’i de COO olarak seçti, bu ismi ileride daha çok duyacağız. Kendisi, kalabalık teknik ekipleri yöneten bir mühendis ve David Marcus gibi PayPal’dan geldi. İşin başına bir mühendisin getirilmesi de, Libra’nın katedeceği yolu göstermesi bakımından ilginç.
Diğer taraftan G7 ülkelerinin ilgili ekipleri Libra hakkında çok yeni bir rapor hazırladılar. Bu rapora erişip okuyamasam da basına yansıdığı kadarıyla raporda dokuz ana riskten bahsediliyor. Söz konusu risklere karşı çözümler geliştirilse de ana fikir olarak Libra’nın yasal izin alamayabileceği yazılmış. Bu rapor muhtemelen G20’nin de önüne gelecek. Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi de işin peşini bırakmış değil; bu kez 23 Ekim’de bu kez Mark Zuckerberg ifade verecek ve soruları cevaplayacak, izleyeceğiz.
WhatsApp Pay
Dostlar, Facebook’un parayla ilgili işleri yalnızca Liba’dan ibaret değil. Bir “kontrollu kripto para” olarak Libra projesine devam ederken diğer taraftan WhatsApp üzerinden listenizdeki kişilere doğrudan para göndermeyi sağlayan WhatsApp Pay, çok daha ileri bir aşamada. Bu proje Hindistan’da bir milyon kişi ile test ediliyor şu anda. Çalışabilmesi için önce banka hesabınızı WhatsApp Pay ile eşleştiriyorsunuz, sonrasında para göndermek bir fotoğraf göndermek kadar kolay. Sistem mevcut milli paralarla çalışıyor ve bankaları da işe dahil ediyor. Facebook bu proje kapsamında birkaç ülkeyi daha yıl sonuna kadar dahil etmeyi planlıyor, Meksika ve Endonezya bu ülkelerden. İşte bu çok daha uygulanabilir bir proje gibi duruyor, bakalım nasıl ilerleyecek.

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

libra libra pay libra coin libra nedir whatsapp kripto para whatsapp pay
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?