FAYDA MALİYET ANALİZİ NEDİR?

Farkında olalım ya da olmayalım her insan sürekli fayda maliyet hesabı yapar, işe giderken taksiye binmek yerine metroya binmeyi tercih etmeniz bilinçaltında yaptığınız bir fayda-maliyet analizinin sonucudur.

FAYDA MALİYET ANALİZİ NEDİR?
FAYDA MALİYET ANALİZİ NEDİR? Admin
Bu içerik 181 kez okundu.
Reklam

FAYDA MALİYET ANALİZİ


Farkında olalım ya da olmayalım her insan sürekli fayda maliyet hesabı yapar, işe giderken taksiye binmek yerine metroya binmeyi tercih etmeniz bilinçaltında yaptığınız bir fayda-maliyet analizinin sonucudur. Sosyal bilimlerin SWOT Analizi, askeri literatürün Durum Muhakemesi, ekonomistlerin Fayda Maliyet Analizi dediği şeyler aslında temelde aynıdır ve bu işe ne yatıracağım/nelerden vaz geçeceğim, karşılığında ne kazanacağımın arayışıdır özünde.
Yaptığımız analiz sonucunda bir şeyin faydası tüm maliyetlerinin toplamından fazla ise onu tercih ediyoruz ve diğerlerinden vazgeçiyoruz işte bu vazgeçtiğimiz şeye de alternatif maliyet diyoruz. Örneğin ev yerine araba aldınız, evden kazanabileceğiniz ancak vazgeçtiğiniz kâr alternatif maliyetizdir.
Yaptığınız bütün işlere baktığınızda aslında hepsinin birer fayda maliyet analizi ve tercihlerden ibaret olduğunu göreceksiniz. Eş, iş, yemek, kıyafet, meslek, TV seyretmek, yürümek aklınıza ne geliyorsa aslında hepsini seçerken bir fayda analizi yapıyoruz. Maharet ise fayda analizini doğru yapmak ve bunun sonucunda da doğru tercihler yapabilmektir. Doğru analiz yapabilmek için de doğru bilgiye ve muhakeme yeteneğine ihtiyaç vardır. Yaptığınız işten bir fayda elde edemiyorsanız ya analiziniz hatalıdır ya da bilerek tercih etmişsinizdir.
Aynı verilerle ve aynı koşullarda farklı kişiler farklı analizler ve tercihler yapar, herkeste tercihinin sonucuna razı olur. Kibar Feyzo filminde annesi mevcut parayla öküz almak, Feyzo ise kız almak istiyordu burada ikisinin aynı paraya ilişkin farklı fayda analizi yaptığını görüyoruz.
İnsan her durumda kârını maksimize etmeye çalışır. Bugüne kadar kârınızı maksimize etmeye çalışmadığınız bir durum/olay söyleyebilir misiniz?
Diyebilirsiniz ki falanca amca hiç kendi çıkarını düşünmüyor hep başkalarına yardım ediyor. Aslında o amca var ya çıkarcının önde gideni. O yaptığı şeyin karşılığını vaadinden hiç dönmeyen ve kat kat ödeyen Allah’tan istiyor. Şimdi bu amcaya çıkarını hiç düşünmüyor mu diyeceğiz yoksa fayda analizini inancı çerçevesinde farklı yapıyor mu diyeceğiz?
Yaptığınız, hiçbir şey yapmamakta dahil, her şeyin bir maliyeti vardır. Örneğin içinde incir çekirdeğini dolduracak kadar faydalı bilgi içeren kitapları, gazeteleri okumak için veyahut birbirinin kopyası TV leri saatlerce seyrederek o kısacık ömrünüzün yüzde kaçını harcadığınızı düşündünüz mü? Peki bunun alternatif maliyetini, yani bu sürede yapabileceğiniz nelerden vazgeçtiğinizi? Bu durumda elde ettiğiniz fayda maliyeti karşılıyor mu gerçekten.
Yaptığınız bir şeyin buna zaman ayırmaya değermisini test etmek için şöyle düşünün, iyice yaşlandınız ve artık ölümün yaklaştığını hissediyorsunuz böyle bir durumda birisinin hayal dünyasında kurduğu bir olayı anlatan 300 sayfalık bir romanı okumaya veyahut survivor seyretmeye, yada enes batur videolarına zaman ayırır mıydınız?
Aslında hepimizin bildiği ama unuttuğu bir ömür sayacımız var ve bu sayaç ölümüze 18 yıl 10 ay 22 gün 9 saat kaldı şeklinde çalışıyor, sadece biz göremiyoruz. Göremememiz sayacı durduramayacağına göre bize onu hatırlamak ve fayda analizimizi bu çerçevede yapmak kalıyor.
Son söz; böyle bir sayacı kolunuza takabilme cesaretiniz var mı?

twitter @dayiekonomi
https://t.me/diptenalanadam

fayda maliyet analizi fayda maliyet analizi nedir
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?