GÜMÜŞ FİYATINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?

Gümüş fiyatlarını etkileyen faktörler temel olarak altını etkileyenlerle benzerdir

GÜMÜŞ FİYATINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?
GÜMÜŞ FİYATINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR? Admin
Bu içerik 194 kez okundu.
Reklam

GÜMÜŞ FİYATINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER


Gümüş fiyatlarını etkileyen faktörler temel olarak altını etkileyenlerle benzerdir.

1. Arz talep 1950 lerden beri gümüşe olan talep artmasına rağmen gümüş üretimi sınırlı kalmaktadır.

2 - Endüstriyel Talep: gümüş talebinin %50 si endüstriyel taleptir. Akıllı telefonlar, yeni nesil TV ler gibi yüksek teknoloji ürünlerinde kullanılmaktadır.

3- Medikal Talep : Yüksek teknolojili medikal ekipmanlarda, anti bakteriyel ve anti mikrobik hastane alet ve gereçlerinde kullanılmaktadır. - Yatırım Talebi: gümüş de altın gibi hem bir metal hem de bir değer saklama aracıdır. Ayrıca Çin dünyanın en büyük gümüş tüketicisidir. Artan nüfusu ve endüstrisi ile gümüşe talebi de artmaya devam edecektir. Gümüş Hurda-Geri dönüşüm Önceden foto film de yansıtma özelliğinden dolayı çok fazla kullanılmaktaydı. Artık bu sektörde gümüşe ihtiyaç duyulmadığından çok fazla hurda çıktı bu sektörden. Diğer bir faktör yükselen gümüş fiyatlarından dolayı çeşitli takıların eritilmesi ile sektöre kazandırılması. 3. Teknoloji Foto film sektöründe gümüş kullanımı terkedilmiş olmasına rağmen gümüşün başka metallerde bulunmayan özellikleri onu bazı yeni teknolojilerde hala kullanılır kılmaktadır. Buna karşın geliştirilen birçok teknoloji ile de gümüş yerine çeşitli alaşımlar da kullanılabilmektedir. Araba aynalarında gümüş yerine alaşım kullanılması, gümüş sofra takımları yerine paslanmaz çelik kullanımı gibi. Gümüşün güneş fotovoltaik sistemler gibi birçok yeşil enerji sektöründe kullanımı artmaktadır. Ortalama bir güneş panelinde 20 gr gümüş kullanılmaktadır.5 Gümüş ayrıca bataryalar, printerlar, alaşımlar hatta su damıtmada kullanılmaya devam edecektir.

4. Ekonomik Trend (Mikro) İnsanlar ekonomi iyi iken takı mücevher gibi şeylere daha fazla para harcarlar ancak kriz durumlarında ilk kısılacak harcama kalemidir. Bu durum gümüşe olan talebi etkiler.

5. Ulusal ve Küresel Ekonomik Trend (Makro) Ulusal ve uluslararası bir kriz durumunda gümüş de altın gibi değerli metal olarak kabul gördüğünden gümüşe olan talep de artar ve fiyatları yükselir. İnsanlar bu gibi kriz dönemlerinde kağıt para yerine değer saklama özelliği olan altın ve gümüş gibi metal paralara yönelir. Ulusal ve uluslararası ekonomi iyi olduğu zamanlarda gümüşe olan talep azalacaktır. Çünkü gümüşün temettü veya faiz getirisi yoktur.

6. Enflasyon Enflasyon zamanla kâğıt paraların satın alma gücünü eritir buna karşın gümüş gibi metal paralar enflasyona karşı koruma sağlar.
7. Doların Gücü Küresel para birimi olan Doların gücü ile gümüş fiyatı arasında ters korelasyon vardır.

8. Altın Fiyatları Gümüş ve Altın fiyatları arasında pozitif korelasyon vardır.

9. Faiz Oranları Gümüş fiyatları ile faiz oranları arasında ters korelasyon vardır. Çünkü birçok yatırımcı gümüşün faiz getirisi olmadığından dolayı gümüşü tercih etmez.

10. Hükümet Politikaları Merkez bankaları rezervlerinin çoğunluğunu altına yöneltiyorsa gümüş de bu durumdan olumlu etkilenecek ve daha çok talep görecektir.

11. Petrol Fiyatları Gümüşün çıkarılması enerji yoğun bir süreçtir ve lojistiğinde de petrol gereklidir. Bu sebeplerle petrol fiyatları ile gümüş fiyatları pozitif korelasyona sahiptir.

12. Dış Ticaret Açığı Hükümetler fazla dış ticaret açık verdiği zamanlarda ithalata sınırlama getirirler bundan altın ve gümüş de etkilenir. Dolayısıyla ülkedeki miktarı azalır ve fiyatı artar.

13. Büyük Yatırımcıların Piyasayı Etkileme Gücü Bu alandaki en büyük yatırımcılar short veya long pozisyon açarak piyasaya yön verebilmektedir. Büyük satışlarla fiyatları düşürür sonra ucuz fiyattan toplama yolunu tercih edebilirler. 14. Altın Gümüş Oranı ABD’de 1834 yılında yasa ile belirlendiğinde altın/gümüş oranı 1/16 idi günümüzde 1/88’e çıkmış durumda. Bu oran son asırda 20-100 arasında değişti. Serbest piyasa koşullarında ilk belirlenen oranla günümüzdeki oran arasında bir korelasyon kurulamaz. Yani fark yüksek bunun kapanması gerekir diye bir düşünce yanlıştır. Bu faktör yatırımcılar arasında tartışmalıdır. Bazıları farkın kapanacağını iddia etmektedir. Stabil ekonomik koşullarda yatırımcılar genellikle portföyünün %5-10’unu değerli metallerden oluşturmaktadır. Ancak belirsizlik ve kriz koşullarında bu oranı %20 ve üzerine çıkarmaktadır.
 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

gümüş gümüş fiyatı gümüş fiyatını etkileyen faktörler
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?