Koronavirüs ve Altın

Dostlar, tarihi günler yaşıyoruz. Depremler, uçak kazaları, Suriye ve dış güçlerin ekonomik saldırıları derken şimdi de virüs salgını ile hepimiz evlerimize kapandık

Koronavirüs ve Altın
Koronavirüs ve Altın Admin
Bu içerik 149 kez okundu.
Reklam

Altın Nereye Kayboldu

Dostlar, tarihi günler yaşıyoruz. Depremler, uçak kazaları, Suriye ve dış güçlerin ekonomik saldırıları derken şimdi de virüs salgını ile hepimiz evlerimize kapandık. Neyse ki, devletimizin aldığı olağanüstü önlemlerden sonra bunların hepsi teğet geçecek, merak buyurmayınız.

Sanırım az ya da çok herkes ekonomi haberlerinde dolar şu oldu, altın bu oldu laflarını duyuyordur. Bugün altınla ilgili birkaç şey karalayalım dedik.

2008 krizinden bu yana kapitalist finansal sistemin aldığı yaralar sarılmaya çalışılıyor. Merkez bankaları, alışıldığı üzere faiz oranlarını indirerek ve hatta eksiye çekerek ve artan bilançolarıyla üretimi ve talebi ayakta tutmaya çalışıyorlar. Dikkat çeken başka bir durum da, merkez bankalarının yeni krizlere hazırlık açısından 2011 yılından itibaren rezervleri içerisindeki altın miktarını sürekli artırması ve başka ülkelerde tuttukları altın rezervlerini de kendi topraklarına taşıması. Almanya, Hollanda, Avusturya, Polonya, Macaristan’ın yanısıra Türkiye Merkez Bankası da sessizce altınlarını ülkelerine taşıyan merkez bankalarından bazıları.

2018 ve 2019 yıllarında merkez bankalarının 650 tonluk rekor düzeydeki altın talebinden hemen sonra 2020 itibariyle işler birdenbire karışmaya başladı. İsterseniz maddeler halinde bakalım neler olduğuna.

  •  Salgın, bazı önemli rafinerilerin kapanmasına neden olurken diğer taraftan neden olduğu finansal kriz endişesi, tüm dünyada fiziki altına talebi inanılmaz ölçüde artırdı.
  •  Bankalarda kağıt altınlarını(futures) fiziki olarak talep edenler avuçlarını yaladı, zira bankaların sattığı kağıt altının fiziki karşılığı yoktu. ABN Amro ve Credite Suisse gibi iki devasa banka bile altın futures yükümlülüklerini yerine getiremediler. Öyle ki, Credite Suisse 1856’dan beri kendi altınını kendi rafinerisinde basıyor.
  •  Wall Street’deki altın futures fiyatlarıyla Londra’daki fiziki altın fiyatları arasında birkaç dolarlık fark 70 dolara çıkınca Kanada Darphanesi’nden New York’a fiziki altın talebinde bulunuldu.

Bütün bu olmaz zannedilen şeyler olurken, canlı canlı izlediğimiz salgının yaratacağı resesyona doğru sürüklenirken aşağıdaki Exter Piramitini(bkz. John Exter, 1910-2006) incelemenizi ve üzerinde düşünmenizi öneririm. İdrak yolları açık herkesin gördüğünü merkez bankaları çoktan beri görüyor ve hazırlanıyor. Eğer bu sistem çökerse, muhtemelen eldeki bu altın stoklarıyla sistem yeniden kurulacak veya yeni bir sistem kurulacak.

Şimdi soru şu: Siz sistemde var mısınız yok musunuz?

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

altın altın koronavirüs altın covid altının geleceği
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?