BANKACILIK TARİHİ

Hemen hemen her dilde aynı telaffuz edilen bu mesleğin ilk temsilcileri pazarlarda kurdukları bir masa yada tezgah üzerinde faaliyet gösterirlermiş.

BANKACILIK TARİHİ
BANKACILIK TARİHİ Admin
Bu içerik 171 kez okundu.
Reklam

BANKACILIK

Hemen hemen her dilde aynı telaffuz edilen bu mesleğin ilk temsilcileri pazarlarda kurdukları bir masa yada tezgah üzerinde faaliyet gösterirlermiş.Bu tezgahlara da İtalyanca masa anlamına gelen ‘banco’ denirmiş. Banka isminin buradan türediği kabul görüyor.Çok fazla bankacılık tarihi konusuna girmeden günümüz bankacılığına dönelim.

Bugün bankacılık sektörü ile entegre olmamış,ilişkisi bulunmayan sektör yok,dolayısıyla bankcılık sektörünün de etkilenmeyeceği bir sektör yoktur.

Dilimiz ve elimiz döndüğünce,hem de hiç bilgisi olmayanın bile anlayabileceği tarzda ‘banka ne iş yapar’ı açarsak,Ahmetten Mehmetten topladığı mevduatı yada başka bankalardan ucuza aldığı krediyi kaynak olarak kullanır,bunu da talep edenlere kredi olarak satar.Krediden aldığı faizden,mevduata ödediği faizi düşelim,aradaki fark bankanın temel gelir kaynağıdır.Yani bir ticarethanedir,sattığı mal PARA dır.Bir de bankacılık işlemlerinden tahsil edilen komisyon gibi gelirler ve personel gideri,kira gideri gibi giderleri vardır,faiz dışı gelir/gider başlığı altında incelenebilir.

Birikimini,sermayesini vadesiz mevduat hesabında muhafaza eden müşteri bankanın en sevdiği müşteridir.Bir de kredisini ‘gününde’ ödeyen müşteri sevilir.Taksidini geç yatırana da erken yatırana da tercih edilen müşteri gününde yatıran müşteridir.Bir eğitmenim gününde ödeme yapmayacak adam bize gelmesin tefeciye gitsin derdi,bakış açısı budur…

Yukarıda bahsettiğim gibi banka kendi parasını değil fon arz eden mudilerinin parasını sattığından fon talep edenlerden de kredinin amacına,çapına göre teminatlar talep eder.Bunların da kendi içerisinde bazı şekil şartları mevcuttur.

Nasıl ki bir trafik kazası geçirmeden gerçek bir şoför oldum denemez ise,kredi pazarlayan bankacı açısından bir kredi batırmadan tam olarak bankacı oldu denemez.Çünkü bir musibet bin nasihatten iyidir.Bir kredi battığında,her müşteriye batacak gözüyle bakar,hiçbirşeyi kulak ardı edemez olursunuz.Mevzuat neyi istiyorsa alacağın garanti altına alınması için ne lazımsa fazlasıyla temin edersiniz.

Ticari krediler servisinde görevli bankacı her sektörden müşteri edinir.Her işin işleyişine hakim olmalıdır.Bir saat içinde bir plazada ofiste cappucino yudumlarken arkasından ,sanayide esnaf çayı içerken bulabilirsin kendini.İnsan ilişkileri kuvvetli biriysen her yerde adamın olur.

Ülkemizde bankacılık BDDK tarafından denetlenmekte,sistemde 52 banka var.Bunların 32 si mevduat bankasıdır.3 Kamu bankamız var T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş., TÜRKİYE VAKIFLAR BANKASI T.A.O., TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.

Sistemin lokomotifi bu bankalardır.İçlerinde yalnızca  T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş. %100 kamu sermayelidir,sahibi de Türkiye Varlık Fonu A.Ş.dir.En fazla şube sayısı da T.C. ZİRAAT BANKASI A.Ş.ye aittir.

Bu kamu bankaları piyasada belirleyici konumdadır.Özel bankalarla rekabet edilsin diye amansız bir yarışa kalkışılsa onların verdiği faiz oranı rahatlıkla  verilebilir,ancak bu fren mekanizması çalışmak zorundadır.Kamu bankalarının böyle bir misyonu vardır.

2001 krizinde özel bankalar kredileri geri çağırırken,kamu bankaları yüksek faiz oranları ile mevduat topluyordu.Bir şekilde borçluları mağdur etmemek için.

Bankacılık işlemleri şubelerde yapıldığında maliyet maksimumdur.Bir banka şubesinde kesilen her fişin bankaya maliyeti ortalama 3USD.Bu sebeple bankalar önce ATM lere yöneldi.ATM Nin açılımı AUTOMATIC TELLER MACHINE yani otomatik bir veznedar,24 saat çalışan onlarca insanın iş yükünü sırtalayan bir canavar.

Ancak internetin yaygınlaşması ile ATM bile bankalara yük görünmekte ve olayı tamamen elektronik bankacılığına indirgemek istemekteler.Banka için minimum maliyet.Hatta insanlar alışsın diye önceleri internetten ücretsiz olan işlemler şimdi insanlar internet bankacılığından vazgeçemeyeceğinden yavaş yavaş çaktırmadan ücretlendiriliyor ve kademe kademe zamlandırılıyor.

Gelelim bu işi meslek olarak seçmek isteyenlere önerilere;

İnsanların cepleriyle birebir ilişkili bir meslek hiç ummadığınız kişiden ummadığınız tepkiler alırsınız,hataya yer yoktur.En ufak hatanızda dolandırıcıkla hırsızlıkla bile itham edilebilirsiniz.İnsanların canını al parasını alma,masrafları kesintileri duyunca önce bir güzel sayar söverler sonra da sakın yanlış anlama lafım sana değil sisteme derler.

Ve kesinlikle bankacılık GELECEĞİN MESLEĞİ  DEĞİLDİR…Tüm bankalar küçülmeye gidiyor.Vicdansız olanlar ki genelde yabancı sermayeli özel bankalar,ben kovmuyorum sen istifa et dercesine şartlar sunuyor,vicdanlı olanlar diyelim,kamu bankaları ise birkaç yıldır yeni alım yapmıyor,mevcut çalışanın iş yükünü artırarak çözüyor işi.

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

BANKACILIK BANKACILIK TARİHİ BANKACILIK NASIL ORTAYA ÇIKTI
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?