KRİPTO PARA ANALİZİ NASIL YAPILIR?

Toplam kripto hacminin 1,9 trilyon doları geçtiği ve her gün yeni kripto para projelerinin art arda geldiği bu günlerde sisteme taze para girişi de devam ediyor.

KRİPTO PARA ANALİZİ NASIL YAPILIR?
KRİPTO PARA ANALİZİ NASIL YAPILIR? Admin
Bu içerik 295 kez okundu.
Reklam

KRİPTO PARA ANALİZİ YAPMA

 

Toplam kripto hacminin 1,9 trilyon doları geçtiği ve her gün yeni kripto para projelerinin art arda geldiği bu günlerde sisteme taze para girişi de devam ediyor. Yatırımcılar, bilinen büyük kripto paralar kadar yeni projelere de spekülatif kazanç beklentisiyle yatırım yapıyor. Bu noktada yatırım yapılacak kripto paranın seçilmesi çok kritik bir konu haline geldi. Gelin kripto para seçimiyle ilgili temel noktalara birllikte bakalım.

 

Hisse, emtia ve fiat pariteleri gibi diğer tüm varlıklarda olduğu gibi kripto paraların da analizini Temel ve Teknik Analiz olarak iki şekilde yapıyoruz.

 

TEMEL ANALİZ

 

Temel analizde söz konusu kripto paranın nicelik ve nitelik bakımından öne çıkan özellikleri incelenir. Bu özelliklere örnek olarak kripto projesinin hangi problemin çözümüne katkı sağladığı, bunu hangi yenilikçi unsurlarla yaptığı, yaratacağı katma değer, proje dokümanının(whitepaper) kullanım amaçlarını ve diğer hedefleri açık ve doğru bir şekilde tarif etmesi, içeriğinin kalitesi, proje liderlerinin vizyonu, proje ekibinin nicelik ve nitelik bakımından diğer proje ekiplerine göre üstünlükleri ve sektördeki diğer başarıları, projenin açık kaynak kodlu olup olmadığı, dokümanda belirtilen iş planının hayata geçip geçmediği, sistem geliştirmeleri(upgrade), saldırılara karşı alınan tedbirler(IT security audit vb), geliştiricilerin GitHub üzerinde projeye dair güncel faaliyetleri ve kripto paranın ulaştığı pazar büyüklüğü ile gelecekte vaat ettiği büyüklük gibi konular sayılabilir. Örneğin, projeye dair bir dokümanın olmaması, projenin amacının net olarak anlaşılamaması veya proje ekibine dair bilgiye ulaşılamaması bile projenin doğrudan elenmesi için geçerli bir neden olabilir. Bunların yanı sıra, projenin hem genel makroekonomik gelişmelerden hem de kripto dünyasındaki diğer gelişmelerden ve rekabetten ne şekilde etkileneceğine dair öngörüler de temel analizde hesaba katılmak zorundadır. Çünkü projelere dair Google aramaları veya Twitter içerikleri yüzeysel olarak başarılı olacağı izlenimi verse bile bir projenin gerçek durumunu ancak benzer projelerle karşılaştırıldığında anlamak mümkün olacaktır.

 

Projelerin birçoğu geliştirme aşamasında ön yatırım alıyor. Kurumsal veya bireysel yatırımcıların kim olduğu ve alınan yatırımların büyüklüğü, projenin gelecekteki muhtemel başarısına dair bir öngörü oluşturur.

 

Herhangi bir kripto paranın endüstri spesifik özelliklerini anlamaya yönelik olarak on-chain kriterleri ve finansal parametrelerinin incelenmesi de temel analizde dikkate alınmalıdır.

kripto para analizi kripto para analizi yapma kripto para analizi nasıl yapılır kripto para
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?