KRİPTO PARA ANALİZİ NASIL YAPILIR? -2

Kripto paranın bulunduğu şebekedeki (Btc Ağı, Etherium Ağı, Binance Smart Chain, vb.) hareketlerinden aktif adres ve işlem sayıları, ortalama işlem büyüklüğü gibi istatistiksel veriler elde ederek yatırımcıların hissiyatı ve eğilimlerine dair bilgi edinmek ve yatırım kararları almak mümkün olabilecektir.

KRİPTO PARA ANALİZİ NASIL YAPILIR? -2
KRİPTO PARA ANALİZİ NASIL YAPILIR? -2 Admin
Bu içerik 219 kez okundu.
Reklam

On-chain Analizi

Kripto paranın bulunduğu şebekedeki (Btc Ağı, Etherium Ağı, Binance Smart Chain, vb.) hareketlerinden aktif adres ve işlem sayıları, ortalama işlem büyüklüğü gibi istatistiksel veriler elde ederek yatırımcıların hissiyatı ve eğilimlerine dair bilgi edinmek ve yatırım kararları almak mümkün olabilecektir. Ayrıca ağ üzerindeki işlemlere ödenen işlem ücretleri bir başka karşılaştırma unsurudur.

 

Madencilik yöntemi(Proof Of Work veya Proof Of Stake) projelerde incelenmesi gereken diğer bir konudur. Proof Of Work prensibiyle çalışan projelerde(bitcoin, etherium, vb.) hash sayıları ve projelerin işlem ücretleri dikkate alınmalıdır. Hash sayıları projenin popülaritesi ve %51 saldırılarına karşı direncini gösterirken özellikle giderek azalan blok ödülü olan projelerdeki(örn. bitcoin yarılanması) işlem ücretlerinin artma eğilimi önem kazanmaktadır. Işlem ücretleri, madencilerin maliyetlerini karşılayamaması nedeniyle ağdan çekilmelerine yol açarak ağ güvenliğini tehlikeye düşürebilecektir. Benzer şekilde Proof Of Stake yönteminde de madencilik amaçlı tutulan para miktarı ve adres sayılarına bakılmaktadır.

 

Finansal Analiz

 

Projelerin mevcut durumda ve gelecekte ulaşacağı pazar büyüklüğü incelenmesi gereken konuların başında geliyor. Bununla birlikte, mevcut kripto paralar için piyasada dolaşımda olan ve toplam miktar potansiyel pazar büyüklüğünü kestirmeye yararken yeni projelerde kullanılacak kripto paranın ne kadarının ICO(Initial Coin Offering) veya IEO(Initial Exchange Offering) yoluyla dağıtılacağı veya bu projede bir madencilik faaliyeti olup olmayacağı, özellikle erken alım yaparak spekülatif kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar açısından en kritik bilgi oluyor. Zira proje sahiplerinin elinde kalacak olan miktarın büyüklüğü ileride manipülasyon olma ihtimali olarak değerlendiriliyor. Kripto paralardaki bir diğer önemli finansal unsur ise enflasyon. Dolaşımdaki kripto para miktarının zaman içinde artmasıyla oluşacak enflasyona karşı uygulanacak stratejinin irdelenmesi gerekiyor.

 

İki proje birbirine göre karşılaştırılmak istendiğinde rakamsal büyüklükler tek başına yanıltıcı olabileceğinden mümkün olduğu ölçüde anlamlı oranlar(örn, pazar büyüklüğünün işlem sayısına oranı) kullanarak bir değerlendirme yapmak daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

 

Tüm bu değerlendirmelerin ışığında temel analiz ile kripto paranın mevcut fiyatının ve pazar büyüklüğünün  olması gereken fiyat seviyesine ve pazar büyüklüğüne göre durumuna dair bir sonuç elde edilmeye çalışılır.

 

TEKNİK ANALİZ

 

Kripto paraların geçmiş işlem hacimleri ve fiyat hareketleriyle bu hareketlerin oluşturduğu trendlere bakarak fiyatların gelecekteki durumunu kestirmeye çalışan analiz yöntemidir. Teknik analizde önceki fiyat hareketlerinin belirli formasyonlar oluşturduğu ve bu formasyonların tekrar edeceği varsayılır.

 

Teknik analiz ile görece olarak daha kısa vadeli fiyat hareketleri analiz edilerek kâr elde etmeye çalışılırken temel analiz daha genel tanımlara ve daha uzun vadeye odaklanır.

 

Volatilitesi en yüksek ve en riskli yatırım araçlarından biri olan kripto paralarda kısa süreli yatırımlarda teknik analiz ön planda iken uzun vadeli kripto yatırımları için önce temel ve sonra da teknik analizin birlikte değerlendirilmesi gerekir.

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

kripto para analizi nasıl yapılır kripto para analizi kripto para
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?