Eft İle Havale Arasındaki Farklar

Eft ile havale arasında farklar konusuna geçmeden önce ilk olarak ikisini de tanımlamak gerekmektedir.

Eft İle Havale Arasındaki Farklar
Eft İle Havale Arasındaki Farklar Admin
Bu içerik 312 kez okundu.
Reklam

Eft Nedir?

Eft; Elektrik fon transferi işleminin kısaltılmış şekilde yazılmış haline Eft denir. Ülkemizde eft ilk olarak  1 Nisan 1992 tarihinde TCMB içerisinde sistemin devreye girmesiyle başlamış ve iki farklı banka arasında TL cinsinden ödemelerin gerçekleştirildiği iş şeklinde tanımlanmaktadır.

İnternet üzerinden bankaya gitmeden Eft işlemi gerçekleştirmek istiyorsanız; öncelikle kullanmış olduğunuz bankanın mobil uygulamasını akıllı telefonunuza yükleyiniz. Para transferi işlemleri bölümünden Eft seçeneğini tıklayınız. Açılan ekranda para göndermek istediğiniz kişinin adı ve soyadını yazınız. Daha sonra para göndermek istediğiniz kişinin IBAN numarası ve hesap numarası bilgilerini giriniz ve göndermek istediğiniz tutarı yazınız. Para gönderme işleminin gerçekleştirilmesi akıllı cihazınız üzerinden gerçekleştirilmesi işlemi bu kadar basit.

Eft işlemi için bankalar bazı ücretler tahsis etmektedir. Eft işlemini bankaya giderek yapmak istiyorsanız ücret biraz yükselirken atm üzerinden ve ya mobil uygulama üzerinden yapılan eft ile para gönderme işlemleri için çok daha az işlem ücreti ödersiniz. Eft işlemi ücreti bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bu yüzden net tutarlar verebilmemiz mümkün değil.

Havale Nedir?

Havale aynı banka ile çalışan insanların birbirlerine aynı banka üzerinden kendi isimlerine ve ya şirket isimlerine açılan hesaptan birbirlerine para gönderme işlemidir. Havale işlemi para gönderimi yapılacak kişinin IBAN numarası ve ye hesap numarasının bilinmesi ile mümkündür. Atm, şube ve akıllı cihazınıza yükleyeceğiniz mobil uygulama üzerinden internet bankacılığı ile bankaya gitmeden gerçekleştirilebilir.

IBAN numarası TR ile başlar ve 26 hanelidir. Banka hesabı açıldığında size verilen bilgilerinizin yazılı olduğu kağıttan IBAN numaranızı öğrenmeniz mümkün

Hesap numarası 16 haneli olup genellikle bankadan size verilen banka atm.lerinde kullandığınız kartın üzerinde yazar.

Eft ve Havale Arasındaki Farklar

Eft ve havaleyi tanımlamamız gerekir ise genel olarak para göndermek için kullanılan iki yöntemdir diyebilmemiz mümkün. Bu iki yöntemde aynı amaç için kullanılsa da farklı yöntemler içerisinde işlem görür. Eft paranızı farklı bir bankayı kullanan alıcıya gönderebileceğiniz havale ise aynı banka üzerinden bir alıcıya göndermenizi sağlayacak yöntemdir. Eft “ Elektronik Fon Transferi” teriminin kısaltılmış halidir. İki para gönderme yönteminin arasındaki en önemli fark eft yönteminde farklı bankalar arasında para gönderilmesi sağlanırken havale yönteminde aynı banka hesapları arasında para gönderilmesi işleminin sağlanması olarak değerlendirilebilir.

Havale işleminde para banka hesapları arasında yer değiştir başka bir deyişle sizin çalıştığınız banka ile çalışan kişi ve ya kuruma havale işlemi ile anında ve kolay bir şekilde para gönderebilmeniz demektir. Para göndermek istediğiniz kişinin isim, soy isim, IBAN numarası veya hesap numarası bilgilerinin ve göndermek istediğiniz tutarın belirtilerek havale işinin yapılabilmesi işlemidir. Eft işlemi ise farklı bankalarla çalışan iki kişi ve ya kurumun ismi, alıcının hesap numarası ve ya IBAN numarası, banka şubesi bilgilerinin kullanılarak yapılığı işlemdir.

Havale işlemini istediğiniz her an internet bankacılığı üzerinden ve atm kanalından yapılabilirken mesai saatleri içerisinde banka üzerinden de anında gerçekleştirilebilir. Eft işlemini yalnızca mesai günlerinde ve mesai saati bitimine kadar gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlem talimat verildikten bir gün sonra işleme alınarak para transferi işi gerçekleştirilmektedir.  Havale işlemi hızlıca gerçekleştirilirken eft işlemi biraz daha fazla zaman alabilir.

Eft işlemi ücreti farklı iki banka arasında gerçekleştirildiği için belirli bir ücret kesilmesi söz konusu iken havale işlemi için çok daha düşük tutarlar da ücret ödersiniz.

eft ücreti Eft mı havale mı Eft ne zaman hesaba geçer eft havale saatleri Eft nedir havale eft ile ödeme Eft ne demek
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?