KOSGEB’in Desteklediği Sektörler Hangileridir?

KOSGEB’in destek verdiği birçok alan bulunmaktadır. Fakat en çok destek hibesinin verildiği sektör imalat sektörüdür.

KOSGEB’in Desteklediği Sektörler Hangileridir?
KOSGEB’in Desteklediği Sektörler Hangileridir? Admin
Bu içerik 300 kez okundu.
Reklam

Gıda ürünleri, tekstil ürünleri, giyim ürünleri, reklamcılıkta basım ürünleri, elektronik aletler gibi imalat alanı bulunan birçok sektöre destek verilir. Ayrıca KOSGEB’in destek verdiği diğer alanlar ise esnaf sektöründe bulunan kafeler, kuaförler, fotoğrafçılar ve sanayi ile alakalı dükkân açacak kişilere de verilmektedir. Doğal gaz, elektrik üretimi ve dağıtım sektörü, inşaat sektörü, konaklama hizmeti sunan sektörler, toptancılık hizmetleri, mesleki ve teknik faaliyetlerde bulunan sektörlere de hizmet verir. Hizmet vermediği sektörlerin sayısı ise yok denecek kadar azdır. Örneğin;  eğitim, öğretim, özel okullar, özel kreşler gibi sektörlere destek vermemektedir.

KOSGEB Nedir?

Girişimcilik konusunda kendisine güvenen ve geliştiren bireylere destek amaçlı yardımcı olan bir kurumdur. Ülkemizde en çok ön planda olan sorun işsizliktir. Gençlerin üniversitelerden mezun olmasının ardından kendi işlerini yapamamaktadır. Bu noktada genelde kendi işini kurmak isteyenlerin aklına hemen KOSGEB gelmektedir. Bunun nedeni ise herkes belirli düzeylerde destek vermesidir. Kendi işini yapmak isteyenleri teşvik amaçlı bir sistem üzerine kuruludur. Maddi imkânsızlıktan dolayı kendi işini kuramayan kişilere destek verilip kendi işlerini kurmalarını ve hayallerini gerçekleştirmeleri için belirli ihtiyaçlarını karşılayarak yardımcı olunur. KOSGEB vasıtası ile birçok yeni iş yerleri açılmaktadır.

KOSGEB’e Nasıl Başvurulmaktadır?

KOSGEB’e başvuru yapmak isteyen bireylerin öncelikle KOSGEB’in hazırlamış olduğu girişimcilik kursuna katılmaları gerekmektedir. Girişimcilik kursları artık e-devlet üzerinden online olarak yapılmaktadır. KOSGEB girişimcilik kursu ücretsiz verilmektedir. Girişimcilik kursu online dersleri dinleyip bitirdikten sonra KOSGEB girişimcilik belgesi verilmektedir. KOSGEB girişimcilik kursunun verilmesinin sebebi ise yeni işe atılacak olan bireyleri bilgilendirmektir. KOSGEB’e başvuru sırasında iş konusunda belli bir proje hazırlanmalıdır. Girişimcilik kursunda projenin nasıl hazırlanacağı, hangi bilgilerin yazılması gerektiği gibi bilgiler verilmektedir. Başvuruda bulunan bireylerin KOSGEB kurumuna, kurmak istediği işi ve kurs belgesi ile gitmektedir. KOSGEB proje kontrolü yapan çalışanları nasıl bir yol izleyeceklerini ve projenin ne zaman teslim edileceği hakkında bilgi verilir. Proje hazırlanır kurula sunulur ve proje onaylanır ise bireylerin iş yeri açması için yardımda bulunmaktadır.

KOSGEB’in Avantajları Nelerdir?

İş yeri açmak isteyen kişiler için KOSGEB’in birçok avantajı vardır.

Bunlar;

  • İş kurma sürecinde bireylerin giderlerinin bir kısmını karşılar ve iş yeri açma konusunda kişilerin üstündeki yükü azaltmaktadır.
  • Girişimcilik için farklı alanlar oluşturmaktadır.
  • Başvuru yapan kişilerin projelerini geliştirmelerine yardımcı olur.
  • Ülke ekonomisine İleri düzeyde katkı sağlamaktadır.
  • Alınan hibenin faizsiz geri ödemesi sağlanır.
  • Hibe konusunda kadınlara %90 destek vermektedir.
  • Kadınları iş hayatına atılma konusunda destek sağlamaktadır.
  • Olan bazı iş yerlerinin kendilerini büyütme ve geliştirme konusunda destek verir.
  • Yeni iş makinesi yada imalat aleti almak isteyen bireylere de hibe vermektedir.
  • Engelli, genç, şehit ve gazi yakınlarına avantaj sağlamaktadır.

KOSGEB Ne Kadar Hibe Vermektedir?

Belirli bir birikimi olmayan, iş yeri açmak isteyen ve iş yerini geliştirmek isteyen bireylere verilen destek farklılık göstermektedir. KOSGEB tarafından desteklenen sektörlere verilen güncel hibe 60.000 TL olarak belirlenmiştir. İstihdamı arttırmak amacı ile kadın, şehit, gazi yakınlarına ve engelli bireylere hibe miktarı artmaktadır. KOSGEB’e verilen başvurunun kabul edilmesinin ardından bazen farklılık göstererek 60.000 TL’lik hibe ve 100.000 TL’lik kredi vermektedir. Verilen hibeden yararlanmak adına hiçbir şekilde iş ortağı olmaması gerekir. Ve son 1 sene içerisinde her hangi bir iş yeri açıp kapatmamış olması gerekmektedir.

Kosgeb desteği ile kurulan işletmeler kosgeb desteği alan örnek is planı kosgeb destekleri kosgeb desteği Alanların Yorumları kosgeb ileri girişimcilik nace kodlari
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?