Konut Kredilerinde Evin Yüzde Kaçına Kredi Verilir?

Konut kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar, satın alacakları evin tümü için kredi çekemezler.

Konut Kredilerinde Evin Yüzde Kaçına Kredi Verilir?
Konut Kredilerinde Evin Yüzde Kaçına Kredi Verilir? Admin
Bu içerik 183 kez okundu.
Reklam

 Bankalar, bu doğrultuda müşteriden bir miktar peşin para bulundurma şartı aramaktadır. Tabi, bu noktada evin maddi değeri önemli rol oynar. Örneğin 100.000 TL’lik bir ev ile 200.000 TL’lik bir ev için farklı oranlarda peşin para bulundurmak gerekiyor. Yazımızın devamında konut kredisinde evin yüzde kaçına kredi verilir, evin değeri nasıl araştırılır, ekspertiz evi hangi kriterlere göre inceler, bu gibi sorulara yanıt bulabileceksiniz.

Evin Değerinin Yüzde Kaçına Kredi Verilir?

Bankalar, konut kredisi çekmek isteyen müşterileri için kredi hizmeti vermektedir. Bu kapsamda evin %80’ine kadar kredi verilebilmektedir. Örneğin 200.000 TL değerinde bir gayrimenkulün 160.000 TL’lik kısmını kredi çekerek alabilirsiniz. 100.000 TL değerinde bir konutun ise 80.000 TL’lik bölümü için bankalara konut kredisi başvurusunda bulunulur. Konut satın alımlarında önemli bir diğer faktör de, satışa konu olan evin gerçek değerinin ölçülmesidir. Bu işlemi ise ekspertizler yapmaktadır. Banka ile anlaşmalı olmayan bir ekspertiz (bağımsız bir şirket veya şahıs olabilir), kredi başvurularını takiben; ilgili evi inceler ve bir değer biçer.

Ekspertiz Raporu Nedir?

Yeni bir ev satın almak istediğinizde, bankanın evin değerini ele alması hususunda bir ekspertiz raporuna ihtiyaç duyulur. Bu rapor, zorunlu bir işlemdir. Alanında uzman bir kişi veya şirket, satışa konu olan evi inceler ve belirli kriterleri göz önünde bulundurarak bir rapor hazırlar. Bu rapora ekspertiz raporu denir.

Ekspertiz Evi Hangi Kriterlere Göre İnceler?

Evin değerini belirleyen birçok farklı kriter vardır. Öncelikle konumu, evin yaşı, kullanım durumu, yapı tekniği, evin taban alanı, tapu durumu gibi çeşitli kriterlere göre ekspertiz bir değer biçer. Ekspertizin incelemeleri tamamlandıktan sonra, bir rapor hazırlar ve bu rapor bankaya iletilir. Banka müşterisinin konut kredisi talebine ilişkin bu rapor incelenir ve evin sabit değerinin belirli bir oranı kadar (%80) kredi verilebilmektedir.

Konut kredisi yüzde 90 Ekspertiz Raporu Nedir Konut kredi Hesaplama Ekspertiz evin yüzde kaçına kredi verir
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?