Devalüasyon Nedir?

Devalüasyon, bir ülkenin para birimi karşısında değer kaybeden ulusal paranın dış satın alma gücünün devlet tarafından verilen bir kararla düşürülmesi anlamına gelir.

Devalüasyon Nedir?
Devalüasyon Nedir? Admin
Bu içerik 168 kez okundu.
Reklam

Bunun anlamı, bir ülkenin resmi para biriminin diğer ülke para birimleri karşısında değer kaybetmesini sağlamaktır. Böylece dışarıdan ithal edilen malların fiyatları artar ve yerli malların da fiyatı düşer. Hiçbir ülke kendi parasının değer kaybetmesini istemez ancak siyasi sebeplerden dolayı yerli paranın değeri kaybettirilebilir.

Dış ticaret açığı olması durumunda bu açığı kapatabilmek amacıyla dış alım gücünün düşürülerek dış alımı azaltmak, dış satımı arttırmak gerekecektir. Yani ihracat ithalattan azsa, bu durum ancak satın alma gücü düşürülerek tam tersine çevrilebilir. Devalüasyon olduğunda enflasyon ve faizler de doğru orantılı olarak yükselir. Böylece ekonomi yavaşlamış olur.

Bunun düzeltilmesi için devlet ihracatı arttırmaya çalışır. Paranın piyasaya sunulan değeri ile kıymet bedeli aynı olduğunda yabancı para ulusal paraya göre değer kazanmış olur. Bu durumlar IMF parası değer kaybeden devletleri devalüasyon yapmaya zorlar. Ancak hiçbir devlet devalüasyon yaparak kendi parasını değersizleştirmek istemez.

Bazı siyasal sorunlar sonucunda devletler birbirlerine karşı döviz gelirlerini arttırma yoluna gider. Dış dengenin bozulmaması için döviz kurlarını değiştirirler. Ancak devalüasyon her ülkeyi aynı oranda etkilemeyecektir. Aynı zamanda devalüasyon, uzun dönemde ticaret dengesini düzeltirken kısa dönemde bu denge kötüleşebilir.

Devalüasyon Sebepleri

Hiçbir devlet devalüasyon yapmak istemez ancak ekonominin düzeltilebilmesi için mecbur kalabilir. Devalüasyon sebeplerinden ilki ihracatı arttırmaktır. İhracat maliyetlerinin düşürülerek ihracatı arttırmak, ithalat maliyetlerini yükselterek ithalatı düşürmek en önemli amaçtır. Buna örnek olarak, Euro’nun değerinin dolar karşısında düşmesi, Avrupa’nın ihracatının düşeceği, Amerika’nın ise yükseleceği anlamına gelir.

Devalüasyonun bir diğer sebebi ise, ticaret açığını azaltmaktır. Dış ticaret açığı, toplam ithalatın toplam ihracattan fazla olmasıdır. Son olarak devlet borç yükünü hafifletmek için de devalüasyon yapabilir. Çok fazla dış borcu olan ülkeler, bu borçları sabitse devalüasyon politikası geliştirebilirler. Çünkü daha düşük para birimi ile dış borçların ödenmesi daha kolay olacaktır.

Devalüasyon Etkileri

Bir ülkede devalüasyon olduğunda ihracat artar, ithalat azalır. Bunun nedeni yerli malların fiyatlarının arttırılarak ihracat maliyetinin yükseltilmesi ve ihracat maliyetini de düşürerek daha fazla dış satım yapılmasıdır. Böylece ticaret açığı kapanacaktır. Ancak devalüasyon ekonomiyi her zaman olumlu etkileyemeyebilir. Yerel paranın değerinin düşürülmesi ile ülkenin dış borcu artacak ve yerel para ile fiyatlandırılan borçlar da yükselecektir. Dış borçların ödenmesi zorlaşırken ülkenin vatandaşlarının da yerel para birimine olan güveni azalacak, geçim zorlaşacaktır.

Tarihte Devalüasyon

Türkiye’de devalüasyondan bahsedecek olursak 1931 yılında dolar 211 kuruş olarak ayarlanmış ve bunun devalüasyon olduğunu savunanlar var. Buna karşın bazıları ise ilk devalüasyonun 7 Eylül 1946 yılında olduğunu savunuyor. Bu tarihte Türkiye’de yapılan ilk devalüasyon ile 1 dolar 1 lira 30 kuruştan 2 lira 80 kuruşa çıkmıştı. Bunu ilk devalüasyon sayarsak ikinci devalüasyon ise 4 Ağustos 1958’de gerçekleşti diyebiliriz. Bu tarihte de 2 lira 80 kuruş olan dolar 9 liraya kadar çıkmıştı. Gerçekleştirilen bu devalüasyonların pek de etkili olmadığını söylemek mümkün. Yine 1970’te yapılan devalüasyon ile 1 dolar 14 lira 85 kuruşa yükselmişti ancak bu da istenilen çözümü elde etmek için yeterli olmadı. Devalüasyon 1977 yılından sonra bir gelenek haline geldi ve bir dolar 19 lira 25 kuruş olarak tavan yaptı. Son olarak 24 Ocak 1980 kararları ile Türk lirası büyük bir kayba uğradı ve dolar 70 lira ’ya yükselmiş oldu.

Devalüasyon Sebepleri Devalüasyon Etkileri Tarihte Devalüasyon Devalüasyon olur mu Devalüasyon olursa altın ne olur Devalüasyon olursa dolar ne olur Devalüasyon olursa ne olur
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?