Taşıt Kredisi İçin Aranan Şartlar

Sıfır veya ikinci el araç almak için kredi çekmek isteyenlerin bazı şartları yerine getirmesi gerekiyor. İstenen tüm şartlar yerine getirildiğinde, başvurulan bankadan olumlu cevap alınabilir.

Taşıt Kredisi İçin Aranan Şartlar
Taşıt Kredisi İçin Aranan Şartlar Admin
Bu içerik 83 kez okundu.
Reklam

Taşıt kredisi için olmazsa olmaz şartlardan biri herhangi bir yerde devamlı olarak 6 aydır çalışıyor olmanızdır. Eğer daha kısa süredir çalıştığınız bir yer varsa, mevcut işinizden önceki daha uzun işlerinizden bankanıza bahsetmeniz gerekebilir.

6 aydan uzun süre hiçbir yerde çalışmadıysanız şu an çalıştığınız iş yerinden maaş aldığınız bankaya başvurabilirsiniz. Taşıt kredisine başvurmadan öne alacağınız aracın sıfır mı yoksa ikinci el mi olacağına karar vermek gerekebilir çünkü bankalar kredi verirken bunu bilmek isterler. Alacağınız ikinci el arabanın yaşına göre kredi verip vermeyeceklerine karar verirler. Bankadan bankaya değişmekle birlikte bazı bankalar 5 yaşına kadar olan arabalara kredi vermektedir. Bazı istisna bankalar ise 8 yaşına kadar olan arabalara taşıt kredisi çıkarabiliyor.

Taşıt kredisine başvurmadan önce dikkat etmeniz gereken bir diğer durum ise devam eden bir borcunuzun olup olmadığıdır. Herhangi bir kredi borcunuz varsa bankalar size taşıt kredisi vermek istemeyebilir. Mevcut borcu olanların bu borcu kapattıktan sonra taşıt kredisine başvurması daha doğru olacaktır. Ayrıca borçlarınızı düzenli ödemeniz de bankların kredi verirken dikkat ettiği bir husustur.

Taşıt Kredisi İçin Temel Şartlar

Tüm krediler için geçerli olan genel şartlar vardır. Bunlardan ilki 18 yaşını doldurmuş olmanızdır. Bir diğer önemli şart ise düzenli bir gelirinizin olması ve SGK kaydınızın bulunmasıdır. Aynı zamanda sigorta girişinizin de en az 3 ay önce gerçekleşmiş olması gerekir. Genel kredi şartlarından bir diğeri ise bankalar için son derece önemli olan kredi notunuzdur. Kredi çekebilmek için bankaların belirlediği kredi notuna sahip olmanız gerekir.

Tüm şartları sağladığınızda, kredi çekmek için uygun bankayı seçebilirsiniz. Bunu seçerken faiz oranları göz önünde bulundurulur ve en düşük faizli olan banka seçilir. Faizler, bankadan bankaya ve krediyi çekecek olan kişiye göre değişebilir. Uzun süre aynı banka ile çalışan kişilere faiz oranı daha düşük çıkabilir.

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Evraklar

Temel şartlar yerine getirildikten sonra gerekli evraklar hazırlanmaya başlanabilir. Genellikle istenen belgeler; başvuru formu, nüfus cüzdanının aslı, satın alınacak olan taşıtın faturası ve serbest çalışanların vergi levhası ile son üç yıla ait bilanço ve gelir tabloları olarak sayılabilir.

Maaşlı çalışanların gelir belgeleri, emeklilerin hesap cüzdanı, şirket sahiplerinin de mali durumunu gösteren evrakları yanında bulundurmaları gerekir. Her banka gelir beyanı istemeyebilir. Bazı bankalar hiçbir geliri olmayan kişilere bile kredi verebilir.

Taşıt Kredisi İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankalar isteyen kişilere kredi sağlarken, oluşan tüm maliyetleri karşılamayabilir. Bankaya göre değişmekle birlikte aracın bedelinin %80’inin bedelini kredi olarak verirler. Bu sebeple taşıt almadan önce geri kalan %20’lik kısım için nakit bulundurmanız gerekir. Bir diğer dikkat edilmesi gereken şey ise taşıt alırken imzalanan sözleşmelerin eksiksiz ve doğru olmasıdır.

Bankaların kredi işlemlerini tamamlayabilmesi için imzalanan sözleşmelerin noter onaylı olması gerekir. Taşıt almak isteyenler sadece taşıt kredisine değil ihtiyaç kredisine de başvurabiliyor. İhtiyaç kredisine başvurmak, taşıt kredisine göre daha az faizli olacaktır. Çünkü bankalar özellikle ihtiyaç kredisi verirken birbirleriyle sürekli bir rekabet içindeler ve müşteri kazanmak için faizleri düşürüyorlar.  

Taşıt kredisine başvurulmasının avantajı ise, araç satan kurumlarla yapılan anlaşmalar neticesinde faizlerin düşürülebilmesidir. Vadelerin de düzenlenebildiği bu tür anlaşmalar kredi çeken kişi için avantaj sağlayacaktır. Bu seçimi yaparken kredi çekecek olan kişinin kendi ekonomik durumuna göre tercih yapması doğru olacaktır.

 

2.el araç kredisi için gerekli evraklar 2.el taşıt kredisi 2.el taşıt kredisi şartları Taşıt kredisi herkese çıkar mı Memura taşıt kredisi
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?