Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Birçok insanın hayali olan kendine ait bir evinin olmasıdır. Artık çoğu bankanın bize sunduğu imkanlar sayesinde ev sahibi olmak çok kolay.

Konut Kredisi Nasıl Alınır?
Konut Kredisi Nasıl Alınır? Admin
Bu içerik 249 kez okundu.
Reklam

Bankların bize sunduğu konut kredisi sayesinde kira öder gibi ev sahibi olabiliyoruz. Peki ya konut kredisi nasıl alınır? Bu süreçte ilk olarak yapmanız gereken ev almak için ne kadar ödeme yapabileceğinizdir. Aylık tüm borç ödemelerinizin toplamı geliriniz %40 ‘ını geçmemelidir. Bütçenize göre ne kadar kredi kullanabileceğinizi ve aylık ödeme gücünüzü hesaplayarak harcama planınızı oluşturmanız gerekmektedir. Bankalar için önemli olan kredi notunuzu öğrenmeniz gerekir. Kredi notunuz yeterli değil ise bankadan konut kredisi alamazsınız. Bankadan bankaya değişiklik gösteren konut kredisi faizleri ve maliyet oranları karşılaştırması yapılmalıdır. Bankanın sizi konut kredisi almaya uygun görmesi için satın alacağınız konutun kat mülkiyeti ya da kat irtifaki tapusunun bulunması gerekmektedir. Bu adımları takip ettikten sonra akıllardaki konut kredisi nasıl alınır? Sorusuna cevap bulmuş olacaksınız.

Konut Kredisi Başvuru Şartları

Konut kredi işlemi oldukça kolaydır. İlk olarak online başvuru yapılır ve onaylandıktan sonra para hesaba geçer. Hesaba para geçmiş olsa da her ihtimale karşı banka sizi şubeye çağırabilir. Yanınızda olması gereken belgeler şunlardır;

Nüfus cüzdanı

İkametgâh

Gelir belgesi

Bu belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterebilir.

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

 Konut kredisi nasıl alınır? gibi soruları kendimize sorduğumuz zaman konut kredi evin tüm değerini karşılamadığını öğrenmiş oluruz. Bu nedenden dolayı da ev almak isteyenlerin bir miktar peşinat gelirinin olması gerekiyor. Tapu işlemleri sırasında tapu harcı gibi giderleri karşılamak için bazı yöntemler vardır ve bu yöntemler şu şekildedir;

Peşinat için ihtiyaç kredisi kullanmak

İpotek göstererek kredi kullanmak

Projelerin peşinat kampanyalarını araştırmak

Konut kredisini kullandıktan sonra peşinat kısmını tamamlamak için ihtiyaç kredisi kullanmanız gerekmektedir ve bunu bankanız ile görüşmeniz gerekiyor. Size ait bir gayrimenkul var ise o gayrimenkulü ipotek olarak gösterip kredi kullanmanız gerekiyor. Aksi takdirde kredi kullanamazsınız. Başvuruda bulunduğunuz bankanız size ait olan mülkünüzü ipotek ederek talep ettiğiniz kredi miktarını size sunar ve ihtiyacınız olan miktar taksitli bir şekilde geri ödemeniz koşulu ile bankanızdan temin edebilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredisi nasıl alınır? ya da konut kredisi aldıktan sonra yapılandırma olur mu? Gibi sorular müşteriler tarafından merak ediliyor. Her banka için konut kredisi farklıdır. Konut kredisi yapılandırması yapan bankalara göre faiz oranlarında büyük bir değişime gidilmektedir. Bu değişimler önceden faizli konut kredisi kullanan müşteriler faizler düştüğü zaman, kendi kredi ödemelerini ve kredi faizlerinin de düşmesini isteyecekler. Bankalar bu istekler karşısında müşterinin ödemekte olduğu kredi borcunu tamamen kapatıp, düşük faizden yeniden bir kredi açar. Konut kredisi bu şekilde tekrardan yapılanmış olur.

Konut Kredisi Yapılandırma Yapan Bankalar

Ziraat Bankası Konut Kredisi

Türkiye Halk Bankası Konut Kredisi

Vakıf Bank Konut Kredisi

Akbank Konut Kredisi

Garanti Bankası Konut Kredisi

Denizbank Konut Kredisi

Türkiye İş Bankası Konut Kredisi

Yapı Kredi Bankası Konut Kredisi

ING Bank Konut Kredisi

TEB Konut Kredisi

ONB Finansbank Konut Kredisi

Konut Kredisi Hesaplama

Konut kredisi için hesaplama yapılırken, bankadan istenen vade ve faiz oranına göre taksit tutarı belirlenir. Bu şekilde, ortaya çıkan aylık faiz ve anapara tutarı ödeme planını oluşturacaktır.

Ek Kesinti Tutarı

Konut kredisi hesaplarken, müşteriler ödeme ve faiz oranını merak ederler. Ancak ek kesintilerin de kredi açısından bir miktar maliyet çıkaracağı dikkat edilmelidir ve bu tutarlar da hesaplamaya dahil edilmelidir. Kendinize ait evin ipotek ve masraflarını da toplam kredi hesabına dahil etmek gerekiyor. Çünkü bu sayede evin gerçek değerini görmüş oluruz.

Konut kredisi nasıl alınır şartları Ev kredisi nasıl alınır şartları nelerdir Peşinatsız ev kredisi Nasıl Alınır TOKİ konut kredisi Konut kredisi faiz oranları Konut Kredisi Hesaplama
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?