Sigortasız Kredi Alınır mı?

Kredi denince ilk akla gelen sorulardan biri herhangi bir yerde çalışmıyorken ya da sigortam yokken kredi alabilir miyim? Sorusu oluyor.

Sigortasız Kredi Alınır mı?
Sigortasız Kredi Alınır mı? Admin
Bu içerik 200 kez okundu.
Reklam

Çalışan olmak kredi çekmek istediğinizde genelde bankaların tercih ettiği kişiler oluyor. Ancak çalışmayan kişiler de birkaç istisnai durum dışında kredi kullanamıyor. Bu istisnai durumları şöyle sıralayabiliriz;

  • Krediyi çekme talebinde bulunan kişinin kendi adına kayıtlı konutu olmalı. Ve bu konuttan kendisine gelir sağlıyor olmalı. Bunu belgelendirdiği takdirde krediden faydalanabilir.
  • Eğer bir şirketin ortaklarından biriyseniz ve aylık düzenli geliriniz bu ortaklıktan sağlanıyorsa krediden faydalanmanız mümkün.
  • Tarımla uğraşan çiftçilerin kredi kullanabilmesi için içinde yer aldıklarları faaliyetleri belgelendirdikten sonra kredi çekebilmeleri kabul edilebilir.

Yukarda bulunan seçeneklerden birine sahip değilseniz ne olacak peki? Kredi çekemeyecek misniz? Hayır. Bankalardan kredi çekebilmenizin bir başka yolu kefil göstermek. Ancak kefil göstereceğiniz kişinin aylıklı çalışan olması ya da yukarda geçirilen şartlardan birine sahip olmaları gerekmektedir.

Sigortasız kredi alma seçenekleri sadece bunlarla da sınırlı değil. İpotek yöntemiyle de hayallerinizi gerçekleştirmeniz mumkün. Kendi üstünüze kayıtlı konut ya da herhangi bir mal beyanında bulunabilirseniz bu üstünüze olan gayrimenkulü teminat olarak gösterebilirsiniz. Bu yöntemin ismi ipotektir. Mal varlığınızı ipotek ettirme yoluyla kredi çekme yolunu deneyebilirsiniz. Ancak bu yöntemlerle başvurmanız kesin olarak işe yarar diyemiyoruz. Bankaların önceliği aylık düzenli geliri olan ve sosyal güvencesi sağlanmış kişilere kredi vermek olacaktır.

Kredi Kullanmak İçin Ne Kadar Süre Çalışmam Gerekli?

Kredi başvurunuzun onaylanması için bankaların çoğunun sigorta süresi bağlamındaki talebi 3 aylık olması. Ancak bu minimum süredir ve en son çalıştığınız işyerinde hala devam etmekte olan sigorta olması gerekir. Bankaların totelde çalışmanızı istediği süre ise genellikle 1 sene (12 ay) oluyor. Ancak bu süreler bazı değişkenlerden etkilenebilir. Mesela çalıştığınız kurum gibi. Ya da kredi notunuz. Daha önceden bankalarla ilişkilerinizin iyi olması sizi 1 adım öne taşıyacaktır. Çünkü bankalar kredi notu sistemini özellikle inceler ve ona göre karar verir.

Çalışmayan Kişiler Kefil Olabiliyor mu?

Bankalar sizinle ilgili güven problemi yaşıyorsa ve size kredi verme fikrini riskli buluyorlarsa krediniz onaylanmaz. Ancak burda devreye kefil sistemi girer. Size kefil olacak biri sayesinde kredi kullanma şansınız tekrar doğar. Ancak elbette herkes direkt olarak kefil olarak kabul edilmez. Örneğin banka haklı çıktığında ve siz kredi borcunuzu ödemek konusunda epey sarkık davrandınız.

Çektiğiniz krediyi aylarca ödemediniz. Bu durumda size kefil olmasını istediğiniz kişinin sizin çektiğiniz kredi miktarını karşılayabilecek gelir düzeyine sahip olması istenmektedir. Çünkü borç kefil olacak kişiden tahsis edilecektir. Diyelim ki kefil olarak göstereceğiniz kişi çalışan değil. Bu durumda sabit bir yan geliri olmak zorunda. Buna da sahip değilse kendi üstüne kayıtlı bir konut ya da gayrimenkul şartı aranır. Ve önemli noktalardan biri de bu işin kefil tarafını düşünmek.

Eğer birisi kredi borcu için sizden kefil olmanızı isterse bu konuyu enine boyuna düşünmenizde fayda var. Zira biri adına kefil olmak aslında o kredi borcunu ödememesi durumunda borcu üstlenmeyi kabul ettiğiniz anlamına gelir. Krediye gerçekten güvendiğiniz insanlar için kefil olurken bile iyi düşünmenizi tavsiye ediyoruz. Yazımızda size sunduğumuz seçenekleri değerlendirip kredi çekmeye uygun olduğunuzu düşünüyorsanız banka araştırması yapabilirsiniz.

Size uygun vade seçenekleri ve kredi faiz oranlarını iyice araştırdıktan sonra bankaların sizden istediği evrakları hazırlayarak direkt bankaya gidebileceğiniz gibi internet üzerindende işlem yapabilirsiniz.

Sigortasız kredi veren bankalar PTT işsizlere kredi İşsizlere kefilsiz kredi veren bankalar Gelir belgesiz kredi Sigortasız kredi kartı Veren Bankalar
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?