Banka Kredi Notu Nasıl Hesaplanır işte Förmülü

Bankaların kredi ürünleri ile ilgili sürekli olarak bahsedilen ve bazı müşteriler için hala tam olarak ne olduğu anlaşılmayan kredi notu hakkında birkaç önemli noktadan bahsetmek istiyoruz.

Banka Kredi Notu Nasıl Hesaplanır işte Förmülü
Banka Kredi Notu Nasıl Hesaplanır işte Förmülü Admin
Bu içerik 180 kez okundu.
Reklam

Öncelikle kredi notunun ne anlama geldiğini bilmeyenler için bir tanımlama yapalım, ardından da kredi notu nasıl hesaplanır, hangi kriterler göz önünde bulundurularak bir rakam belirlenir, bu konulara değinelim.

 Kredi Notu Nedir?

Kredi sicili, kredibilite veya banka kredi notu gibi ifadelerle nitelendirilen bu not, banka müşterisinin geçmiş dönemlere ait ödeme gücünü ve bankalarla olan ilişkisini tanımlayan bir kredi alma gücüdür. Yeni kredi kartı veya kredi başvurularında, bankalar müşterilerini bu nota göre değerlendirir. Çok riskli, orta riskli, az riskli, risksiz gibi sınıflara ayrılır. 0 ile 2.000 arasında değişen bir puanlama sistemidir. Bankaların kredi vermek isteyeceği müşterileri en az orta riskli grubunda yer almalıdır. Yani 1.000 ile 2.000 arasında bir puana sahip olunmalıdır.  Kredi sicili diye de adlandırılan bu not, sürekli olarak güncellenir. 3 ay önce riskli bölgede yer alan bir müşteri, şuanda risksiz bölgede yer alabilir. Tabi bu süre içerisinde ödeme gücünü artırmış olmalı ve bunu ödemelerini düzenli gerçekleştirerek ispatlamalıdır.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Birçok farklı kriter, not üzerinde doğrudan etkilidir. Banka müşterisinin gelir durumu, kredi kartı kullanıp kullanmadığı, daha önceden banka ile yapmış olduğu anlaşmalara ne denli uyduğu, fatura, kredi kartı gibi ödemeleri zamanında yapıp yapmadığı, kullandığı kredilerin miktarı gibi çeşitli kriterlere göre değerlendirilir ve ortaya bir not çıkarılır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bu değer her ay değişmektedir ve Findeks sistemi üzerinden öğrenilebilir. Bankaların internet bankacılığını, çağrı merkezlerini veya SMS bankacılığını kullanarak, ücreti dahilinde kredi notunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca findeks sistemine kayıt olduktan sonra, online olarak da bu notu öğrenebilirsiniz. Özellikle bankalara kredi başvurusunda bulunmayı düşündüğünüzde, kredi sicilinizin hangi statüde yer aldığın öğrenmeniz, sizin için faydalı olacaktır. Bu konuda değinmek istediğimiz nokta, bankalara kredi veya kredi kartı başvurusunda bulunulduğunda; eğer olumsuz değerlendirmeye tabi tutulursanız, kredi notunuz düşecektir. Bu yüzden olumsuz değerlendirileceğinden emin olduğunuz başvuruları yapmamanız, kredi notunuzun düşmesine engel olacaktır.

Kredi Notu Nasıl Artırılır?

Bu notun zamanla sürekli olarak güncellendiğini belirtmiştik. Buna göre bir sonraki güncellemede daha iyi bir kredi notu değerine ulaşmak için dikkat etmeniz gereken başlıca hususları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Fatura ödemeleriniz, kredi kartı ödemeleriniz ve talimatlı ödemelerinizi zamanında gerçekleştirin.
  • Kredi kartı ödemelerinde asgari ödeme tutarının üzerine çıkın.
  • Taksit erteleme, nakit avans gibi işlemler, bankaların ek faiz uygulamasına neden olur. Dolayısıyla borcunuzun artar. Mecbur kalmadıkça nakit avans çekme, taksitlendirme gibi işlemlerden uzak durun.
  • Kredi kartı limitinizi, ödeyebileceğiniz bir şekilde ayarlayın. Sürekli olarak ödemelerde güçlük çekiyorsanız, limitinizi düşürün.
  • Takip etmekte zorlandığınız faturalar için otomatik ödeme talimatı verin. Böylelikle sürekli bir ödeme profiline sahip olursunuz. Bu da kredi notunun yükselmesini beraberinde getirir.
Findeks kredi notu kaç Olmalı Ücretsiz kredi notu sorgulama Findeks kredi notu güncelleme Findeks notu sorgulama puan düşürür mü Kredi notu nasıl yükseltilir Banka Kredi Notu Nasıl Hesaplanır
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?