Enflasyon Nedir?

Enflasyon, ekonomide hizmet ve mal fiyatlarının artmasına paranın sürekli değer kaybetmesine denir. Fiyat yükselişi ve zam olarak da tanımlayabiliriz.

Enflasyon Nedir?
Enflasyon Nedir? Admin
Bu içerik 170 kez okundu.
Reklam

Enflasyonu bir tüketicinin yıl içinde kullandığı tüm mal ve hizmetlerde oluşan fiyat değişikliği olarak tanımlayabiliriz. Yani mal ve hizmet fiyatlarının artması veya azalmasıdır. Sadece tekbir mal veya hizmetin fiyatının artmasının ya da fiyatların bir kez yükselmesinin enflasyon olarak tanımlamak doğru olmaz. Enflasyon ekonominin genelinde fiyatlar sürekli arttığında söz konusu olur. Aldığımız ekmeğe, peynire, domatese, ödediğimiz kiraya, aldığımız benzine yapılan zamlar hep enflasyonu ifade eder. Yüksek enflasyon fiyat değişimlerini anlamayı zorlaştırır. Paranın alım gücünü düşürür. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası ülkemizde enflasyonla mücadele ile görevli kurumdur.

Temel olarak iki tür enflasyon olduğunu söyleyebiliriz. Birincisi TÜFE olarak bilinen Tüketici Fiyatları Endeksi ikincisi ise ÜFE olarak bilinen Üretici Fiyatları Endeksidir. Tüketim malları veya hizmetleri için hesaplamalarda Tüketici Fiyat Endeski kullanılır. Tüketicinin perspektifinden değişimi gösterir. Tüketicilerin yaptığı harcamalardaki fiyatların yükselişi ( benzin, gıda, giyim, otomobil vb.)TÜFE'yi teşkil eder. Yurtiçinde üretilen mal ve hizmetlerden oluşturulan endeksteki değişimleri gösteren endekse Üretici Fiyat Endeksi denir. Bu da üreticinin perspektifine göre yorumlanmaktadır. Üreticilerin yaptığı harcamalardaki fiyatların yükselişi ÜFE'yi teşkil eder. 


Enflasyon Nasıl Hesaplanır?


Enflasyon 4 farklı yoldan hesaplanır. Bir önceki ayın aynı yılına göre, bir önceki aya göre, bir önceki yılın ortalamasına göre ve aralık ayına göre hesaplanır. Enflasyon oranı fiyat endeksleri yardımıyla hesaplanır. Fiyat endekslerinde başlangıç yılının fiyatlar düzeyi 100 ile ifade edildiğinden sonraki yılın fiyatlarında tek tek sonuç bulunur. Örneğin birinci yıl fiyatları 140 olmuş ise, enflasyon oranı %40 'dır. Ülkemizde enflasyon TUİK diye kısalttığımız Türkiye İstatistik Kurumu tarafından hesaplanır ve açıklanır. Enflasyon hesaplanırken içinde birçok ürünün bulunduğu bir sepet dikkate alınır. Bu sepetin içinde ulaşımdan barınmaya yiyecekten içeceğe birçok ürün bulunur.

Bu alt kalemler hane halkının harcaması içeresindeki payı bulunur. Bu pay nispetinde de bu ürünlere enflasyon hesaplanırken ağırlıklar verilir. Mesela enflasyon oranı %5 ise geçen sene marketten 100 tl aldığımız yiyecekler için bu sene 105 tl vermemiz gerekir. Her sene satın aldığımız mal ve hizmetlere zaman içinde daha fazla harcama yaptığımızı görürüz. Bunun sebepleri mal ve hizmetlere olan talebin üretimden fazla olması ve üretim maliyetlerinin artması nedeni ile firmaların fiyatları yükseltmesidir.

 
Enflasyonun Olumsuz Sonuçları


Elimizdeki parayla satın alabildiklerimizi git gide azalır. Ekonomide enflasyonun düşük olması büyük önem taşır. Aksi halde enflasyonun yüksek olması paranın satın alma gücünü düşürür. Para birimine olan güven sarsılır ve satın alma gücü düşer. Gelir dağılımında bozulma yaşanır. Faizlerinde yükselmesine yol açar. Enflasyonla ve ülke borçlarıyla mücadele etmek için neden para basmıyoruz?  Piyasaya çok fazla para sürmemiz paramızın değerini arttırmaz. Paranın değeri ve paranın miktarı arasında ters orantı vardır. Piyasada paranın miktarı arttıkça değeri azalır. Paranın değeri azaldıkça her türlü ürünün maliyeti artacağı için enflasyon yükselir. Ülkenin bol miktarda para basması ülkedeki ekonomik krizin çözülmez bir hale getirmesine sebep olur. Ürün ve hizmetlere karşı olan talebin artışı da enflasyonu arttırır. Bir örnek ile anlatacak olursak araba firmaları bir arabayı farklı ülkelerde farklı fiyatlara satmaktadır. Türkiye'de satılan arabaların yüksek fiyatta olmasının nedeni ürüne karşı olan yoğun taleptir. Bir araba firması aynı maliyetli ürettiği arabayı bir ülkeye diğerinden daha fazla bir fiyatla satıyorsa bu durum genellikle talebin fazla olmasından kaynaklanmaktadır. 

Enflasyon ne demek Sürünen enflasyon nedir Enflasyon çeşitleri Cari enflasyon nedir Enflasyon oranı nedir Sanal enflasyon nedir Enflasyon Türleri Maksimum enflasyon nedir
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?