Ethereum 2.0 Nedir?

Ethereum, merkeziyetsiz bir hesaplama platformudur. Ethereum'u bir masaüstü ya da dizüstü bilgisayar gibi düşünebilirsiniz fakat tek bir cihaz üzerinde çalışmaz.

Ethereum 2.0 Nedir?
Ethereum 2.0 Nedir? Admin
Bu içerik 158 kez okundu.
Reklam

Ethereum 2.0 Süreci ????

Bunun yerine, dünyanın her yerinden binlerce makinede eş zamanlı olarak çalışır ve bu da Ethereum'un bir sahibi olmadığı anlamına gelir.
Bitcoin ve diğer kripto paralar gibi Ethereum da dijital para transferi yapmanıza imkan tanır. Fakat, bundan çok daha fazlasını yapma kapasitesine sahiptir. Örneğin kendi kodunuzu yaratabilir ve diğer kullanıcıların yarattığı uygulamalarla etkileşim kurabilirsiniz. Çok esnek olduğu için her türden sofistike program Ethereum üzerinde kullanıma sunulabilir.
En basit haliyle Ethereum'un arkasındaki ana fikir geliştiricilerin, merkezi bir sunucu yerine dağıtılmış bir ağ üzerinde çalışan bir kod yaratabilmesi ve bu kodu kullanıma sunabilmesidir. Yani teorik olarak bu uygulamalar kapatılamaz ya da sansürlenemez.

Ethereum 2.0 Güncellemesi ????

Geliştirilen güncellemeler Ethereum’un madencilik sistemini ve konsensüs protokolünü Proof of Work’ten (PoW) Proof of Stake’e (PoS) dönüştürülmesini sağlayacak çözümleri getirecek. Bu çözümler Beacon Chain, Casper FFG, Sharding, eWASM, Plasma, Raiden ve en çok beklenen Serenity güncellemelerinden oluşuyor. Serenity çözümü Ethereum 1.0’ın genel sorunlarına cevap verebilecek, mevcut ağ ile paralel çalışabilecek ve Sharding, eWASM ve PoS’i tek bir potada eritebilecek potansiyele sahip. Ethereum 2.0 çözümlerine göz atalım:

????Proof of Stake: Beacon ve Casper Ethereum coin’lerinin madenciliğini ve işlemlerin onaylanma biçimlerini hedef alıyor. PoW’un aksine PoS’de madencilik bulunmuyor, dolayısıyla blok oluşturma ödülleri de dağıtılmıyor. Bloklar madenciler yerine forger’lar (işleyici ya da bağlayıcı denebilir) tarafından oluşturuluyor ve forger’lara sadece işlem ücretlerinden pay verilerek teşvik sağlanıyor. Her yeni bloğun forger’ları rastgele seçiliyor. Coin’lerini ağa ödünç veren forger’lar verdikleri coin miktarına ve coin’lerinin ne kadar zamandır ağda bulunduğuna göre ödül alıyorlar.

????Sharding: Ağın parçalara bölünerek işlemlere devam etmesini sağlıyor. Her ağ parçası (her bir parçaya shard adı veriliyor) kendi halinde işlem geçmişine sahip oluyor. Bu sistemin en büyük faydası ölçeklendirme sağlaması, özellikle ağı yavaşlatabilecek uygulamalar kendi shard’ları içerisinde çalışırken ağın tamamına yük bindirmemiş oluyor
????eWASM: Ethereum Virtual Machine (Sanal Makine) kodlarının seçeneklerini artırarak sanal makinenin sınırlarını genişletiyor. Sanal Makineler bilgisayarların içerisindeki sanal bilgisayarlar olarak düşünülebilir. Riskli geliştirme ve değişikliklerin denenmesi adına ana bilgisayarı tehlikeye atmadan sanal makineler kullanılabiliyor. Bunun dışında sanal makinelerin birçok kullanım alanı var ancak Ethereum sanal makinesi GAS’a bağlı çalıştığı için şimdilik sınırlı bir işletime sahip.
????Plasma: Ethereum ağının üzerine kurulmuş yeni bir tabaka ağ olan Plasma, Bitcoin Lightning Network’ün Ethereum muadili. LN ve Plasma ödeme, kripto para gönderme gibi işlemlerin yapıldığı ağlar. İşlemlerin doğrudan ana ağ yerine tabaka ağlarda yapılması büyük oranda ölçeklendirme sağlayabiliyor.
????Raiden: Plasma ile çok benzer olarak zincir dışı bir ölçeklendirme sunuyor. Her yapılan işlem için yeni bir kanal açarak ana ağın yükünü hafifletmesi planlanıyor.

Ethereum için ölçeklendirme sadece ETH gönderimlerinin hızlandırılması anlamına gelmiyor, bütün ağın akıcı çalışması bekleniyor ki çok yüksek trafikleri kaldırabilsin. Aynı zamanda ağ güvenliğinin de gözetilmesi gerekiyor. En nihayetinde altcoin piyasasının başarısı Ethereum 2.0 güncellemesinin başarısına bağlı olabilir. Bu güncellemeyle birlikte Ethereum, yaşadığı en büyük sıkıntı olan ölçeklendirme sıkıntısını çözmeyi amaçlıyor.

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

etherum 2.0 etherum etherum nedir etherum madenciliği etherum2.0 minning kripto para
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?