Ödeme Sistemleri-2

Türkiyede ödeme sistemleri teknolojinin gelişimi ile gün geçtikçe gelişmekte ve hizmet veren fintech/fintek firmaları artmaktadır. Ödeme sistemleri nakitsiz toplum süreçlerinin alt yapısını atmakta ve geliştirmektedir.

Ödeme Sistemleri-2
Ödeme Sistemleri-2 Admin
Bu içerik 104 kez okundu.
Reklam

ÖDEME HİZMETLERİ/SİSTEMLERİ -2

Türkiyede ödeme sistemleri teknolojinin gelişimi ile gün geçtikçe gelişmekte ve hizmet veren fintech/fintek firmaları artmaktadır. Ödeme sistemleri nakitsiz toplum süreçlerinin alt yapısını atmakta ve geliştirmektedir. Biliyorsunuz ki geçtiğimiz sen tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 salgını ile nakit kullanım oranın düşüşe geçtiği ve kartlı ödeme, mobil ödeme gibi ödeme yöntemlerin arttığı hatta kullanmayan bir çok kullanıcının sisteme dahil olduğunu gördük.
2020 yılına kartlı ödeme ve kart adetlerini incelediğinizde daha iyi anlayacaksınız.
•  Toplam kart adedi yaklaşık 264 milyona ulaştı
•  Her 5 kartlı ödemeden 2’si banka kartlarıyla yapıldı
Kaynak: Bankalar arası kart merkezi

2021 ilk ayı olan ocak ayına inceleyelim;
•  103 milyar TL tutarında kartlı ödeme yapıldı
•  Kartlarla yapılan kamu-vergi ödemeleri geçen yıla göre %22 artarak 5,5 milyar TL oldu
•  En fazla kartlı ödeme artışı elektronik eşya sektöründe görüldü

Kaynak: Bankalar arası kart merkezi
Verilerden de anlaşılacağı üzer kartlı ve mobil ödemeler gün geçtikçe artmakta ve piyasada nakit dolaşımı azalmaktadır. Bu ise ayrı bir sorun fakat bizim şuan konumuz değil.

Verilere bakıldığında bir önceki yazımızın sonunda yer alan dünyada hizmet sunan PAYPAL neden Türkiye pazarını bıraktı yada kalmak istemedi?

Paypal bildiğiniz üzere dünya üzerinde kullanılan ödeme sistemleri içerisinde yer alan ve yaptığı yeniliklerle gündemde olan bir ödeme sistemi sağlayıcısı, aynı zamanda ödeme hizmeti sunana firma. 2013 yılında yürürlüğe giren 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun
İle bazı sorunluluklar ve sorumluluklar getirildi. Bu kanunla birlikte artık herkes istediği gibi hizmet sunamayacak bir denetim otoritesine bağlı olacak, yasal yükümlülükleri ve denetlenen bir kurum olacak.  Denetlenme ve yasal yükümlülüklerin gelin biraz açalım;

Denetim
Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurum (BDDK) ları tarafından sermaye, sistem, personel yeterlilikleri ve yasaya uygunluk denetimleri 2 yılda bir yapılacak ve uygunlukları kontrol edilmektedir.

Sermaye;
•  Fatura ödeme hizmeti sağlayacak kuruluş-şirket için asgari 1.000.000 TL (yeni yönetmelik ile 2.000.000 TL)
•  Sanal pos, cüzden, ödeme hizmetine aracılık ve para transfer hizmetleri için 2.000.000 TL (yeni yönetmelik ile 3.000.000 TL)
•  Elektronik Para hizmetleri için 5.000.000 TL

Asgari sermaye yükümlülüğü bulunmakta yeni düzenleme ile güncellenecektir.

Bilgi sistemleri;
•  Bilgi sistemleri için en önemli şart ise verilerin işlendiği yada saklandığı sunucuların Türkiye’de bulundurma zorunluluğu,
•  Bağımsız denetimden kuruluşunca denetlenmiş ve denetimden başarı ile geçmiş bir sistem.
•  Sızma/Penetrasyon Testleri

Kurumsal Yapı;
•  Yönetim kurulunun kurulması 
•  Genel Müdür Atanması,
•  İç Kontrol Birimi,
•  Risk Birimi
•  Finans Sistemlerinin ve Birimlerinin 
Oluşturulması.

Zorunluluğu bulunmakta olup en önemli konu olan ve PAYPAL tarafından da asla kabul edilmeyen konu ise veri sunucularının Türkiye de olması ve verilerin yurt dışında tutulmaması ve aktarılmaması kanunun şartlarından olması, denetime tabi olmak istememesi ve diğer nedenlerden dolayı Türkiye pazarından ayrıldı. Türkiye pazarında yer alan aslan payını şuan kurulmuş faaliyette yada faaliyete geçecek olan 50 şirket paylaşmakta. Bu Pazar, Elektronik para, yurt dışı para transferi, sanal/fiziki pos ve fatura ödeme sektörü olarak ayrılmakta olup gün geçtikçe teknolojik gelişimlerle yeni hizmet sunumları ile faaliyet alanlarını geliştirmektedirler.

Sizce Ödeme sistemlerin geleceği ve geleceğe etkisi nasıl olacaktır?

Önceki Yazı için Tıklayınız.

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

ödeme sistemleri paypal
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?