Pandeminin Sigorta Sektörüne Etkileri

COVID-19 krizi bireyler, toplum, iş dünyası ve dünya genelinde daha geniş ekonomi üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaya devam ediyor. Sigorta sektörüde bu durumun etkisinden kaçamadı, ancak sigortacılar krize hızla yanıt verdiler.

Pandeminin Sigorta Sektörüne Etkileri
Pandeminin Sigorta Sektörüne Etkileri Admin
Bu içerik 155 kez okundu.
Reklam

COVID-19 krizi bireyler, toplum, iş dünyası ve dünya genelinde daha geniş ekonomi üzerinde önemli bir etkiye sahip olmaya devam ediyor. Sigorta sektörüde bu durumun  etkisinden kaçamadı, ancak sigortacılar krize hızla yanıt verdiler.

Covid-19, sigorta şirketleri için, özellikle de fiyatlandırma riskleri işinde oldukları ve bir pandeminin düşük olasılıklı bir olay olarak düşünüldüğü için ciddi yıkıma neden oldu. 

COVID-19 salgınının sigorta tüketicileri ve şirketler üzerindeki ekonomik etkilerinin 2021 ve sonrasında da devam etmesi muhtemel görünüyor.

Nispeten hafif salgınlar bile büyük bir ekonomik ayak izine sahip olabildiğinden, pandemilerin finansal etkisi genellikle doğrudan sağlık etkisinden çok daha büyüktür.

Sigortacıların COVID-19'a maruz kalması, iş kollarına göre değişir. Örneğin, hayat sigortacılarının yükümlülükleri, onları on yıllar öncesindeki ödeme taahütlerine maruz bırakır. 

COVID-19, sigortacıları hem sağlık şokları (mortalite ve hastalık oranındaki artışlar) yoluyla hem de dolaylı olarak finansal şoklar (daha yüksek kredi marjları, potansiyel olarak yaygın düşüşler ve daha düşük hisse senedi fiyatları) yoluyla etkileyecektir.

Sigortacılar, düzenleyiciler ve endüstri gözlemcileri, standart bir pandemik stres testi senaryosu olarak tipik olarak 1000'de 1.5'lik bir aşırı ölüm oranı kullanırlar. 

Böyle bir senaryoda,sadece amerikada  kayıplar yaklaşık 15 milyar dolar veya pandemi öncesi endüstri sermayesinin yaklaşık% 3'ü olacaktır.

COVID-19 salgınının sağlık sigortası sektörünün geleceği üzerinde önemli bir etkisi olacağı şüphesiz. Bu noktada sadece covid-19 tedavisi dışında, Sigortacıların büyük olasılıkla etkileneceği sağlık bakımı eğilimleri, ertelenmiş tedaviler , aynı anda birden fazla kronik hastalıktan muzdarip insanlar için kullanılan bir terim olan, eşlik eden hastalıkları olan hastaları tedavi etmenin yüksek maliyetinin önümüzdeki yıllar içinde dahada belirgin ortaya çıkacağı ve sektörün hasar prim dengesini olumsuz etkilemesi kaçınılmaz olacaktır. Bu durumda olası prim artışlarını tetikleyecektir. 

Parasal ve mali otoritelerden gelen benzeri görülmemiş politika yanıtlarına rağmen, birçok kurumsal şirket, COVID-19'un yaygın ekonomik etkileri nedeniyle not düşürmeleriyle karşı karşıya kalabilir

Etkinlik  iptalleri sigortacılarda daha büyük zarara neden olabiliyor. Bu yıl gerçekleşen en büyük etkinlik, analistlerin yaklaşık 2 milyar dolarlık bir kapsama alanı tahmin ettikleri Tokyo Olimpiyatlarıdır. 

Bununla birlikte, hayat dışı için izlenecek iki potansiyel büyük alan vardır. Birincisi, müşterileri veya tedarikçileri tarafından ödenemeyen borçlara karşı işletmeleri kapsayan ticari kredi sigortası.yaklaşık 10 milyar usd lik bir Pazar büyüklüğüne sahip.  

İkinci alan ise işçi tazminat talepleridir. işverenlere bu tür bir teminat sunan sigortacıların, işlerin nasıl geliştiğine bağlı olarak kendilerini desteklemeleri gerekecektir. 

Tüm bunlara bağlı olarak ; Küresel emlak sigortası% 19 , küresel kaza fiyatları ortalama% 7 , sağlık sigortalarında %20 , ticari kredi sigortaları ise %14 lük bir artışa sebep oldu.

Son olarak sigortacılık alanında alacağınız bir teminat için kapsamını detaylı şekilde bir şekilde inceleli ve neleri kapsayıp neleri kapsamadığını öğrenmeniz gerçekleşecek risk sonucunda mağduriyet oluşmaması açısından önemlidir. 

 

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

sigorta kasko
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?