Az Şeylerle Mutlu Bir Yaşam Nasıl Mümkün?

Ülkemizde az şeyle, yani minimalist bir tavır ile yaşam sürmek bazıları için pintilik, cimrilik gibi görülüyor ya da mecburen minimalist bir yaşam sürecek bu insanlar çünkü parası yok deniliyor

Az Şeylerle Mutlu Bir Yaşam Nasıl Mümkün?
Az Şeylerle Mutlu Bir Yaşam Nasıl Mümkün? Admin
Bu içerik 113 kez okundu.
Reklam

Bu konu üzerine gazetede ya da farklı mecralarda pek çok yazı yazılmıştır. Ülkemizde az şeyle, yani minimalist bir tavır ile yaşam sürmek bazıları için pintilik, cimrilik gibi görülüyor ya da mecburen minimalist bir yaşam sürecek bu insanlar çünkü parası yok deniliyor. Aslında herkes tutumluluğu, minimalizmi ya da her ne derseniz deyin kendi istediği gibi algılıyor. 

Herkesin ihtiyaçları, istekleri, standartları farklı ve bambaşka. Çoğunluğumuzun ihtiyaçları ile istekleri birbirine karışmış bir halde. Ayrıca şunu da ekleyelim tasarruflu bir yaşam süren insan sayısı da ülkemizde çok fazla değil. 

1) Bazılarımız için eşyaya sahip olmak mutluluğun başlıca gerekçesi oluyor. 

2) Bazılarımız için ise eşyaya bağlılığın dünyamızın bir dayatması olduğunu söylüyor. 

3) Bazılarımız için belirli standartların altında yaşamak mutsuzluk olarak algılanıyor.

Farkında mısınız? Hepsinde insanı çevreleyen dış faktörlerin insanın yaşamına etkisini konuşuyoruz. Para,mal,mülk, statü vs. ve tüm bunlar stabil bir yaşam için gerekli olan şeyler. İstekler olsun, olmasın hayatımızın sağlıklı, huzurlu bir şekilde sürebilmesi için paraya ihtiyacımız olduğu bir gerçek. Yukarıdaki 3 maddeye bakarak şunu soralım o halde: 

* Ne kadar para ve eşyaya ihtiyacımız var? 

Bir araca ihtiyacınız var mı yoksa bir aracı almak hayallerinizi mi süslüyor? 

Mesela hepimizin elindeki telefona ihtiyacımız var ama yeni bir telefona ihtiyacımız mı var yoksa hayallerimizi mi süslüyor? 

Bir eve ihtiyacınız mı var yoksa yıllardır daha güzel bir ev hayallerinizi mi süslüyor? 

Tüm soruların cevabı kendi iç dünyamızda cevaplarını verebilirsiniz. Bu sorunun cevabı çoğunlukla manipüle edilmiştir ve cevabı artık günümüz dünyasında kaotiktir. Nasıl manipüle edildiği ise şahsi görüşüme göre; 

Her bir yeni şeyi satın almamız için yıllardır medyanın etkisi ile iç dünyamızda bir hegemonya kurulduğunu unutmamalıyız. Dünyamız, sürekli tüketen bir insan topluluğunun varlığına bağlı bir sistem üzerine kurulu. Daha fazla tüketmek için ya daha fazla çalışmak ya da daha fazla borçlanmak anlamına gelirken insan kendi iç huzuru uçup gider. Lüks yaşamların hayali ile yaşayan insanlığın ezici çoğunluğu, bir yanda adaletsiz bir sistemin içinde rüya içerisindedir -sanki bir matrix evreninde olduğu gibi- 

* Az eşya ile yaşam nasıl mümkün olabilir ? 

Yukarıda bahsettiğimiz manipüle edilmiş ihtiyaç ve isteklerimizi bir kenara bırakarak sormanızı istediğim şey şu: Hayatınızda size fazlalık gelen, kullanmadığınız, onu almak için zamanınızın önemli bir kısmını harcadığınız şeyler nelerdir? Bu şeylerden kurtulduğunuzu, sattığınızı düşünün? Matrix'den gerçekten çıktığınızı hayal edin? 

Koca ekran televizyonunuzu sattığınızı ve onun yerine güzel bir tablo koyduğunuzu düşünün? 

Aracınızı sattığınızı düşünün ve onun yerine işinize yürüyerek ya da toplu taşıma ile gittiğinizi düşünün? 

Evinizi sattığınızı düşünün ve kiraya çıktığınızı düşünün? 

Evinizdeki kullanmadığınız eşyalarınızı, kıyafetlerinizi, tabaklarınızı, çanaklarınızı sattığınızı düşünün? İhtiyaçlarınıza yetecek kadarını sakladığınızı düşünün? 

Ara sıra baktığınız tüm abonelikleri iptal ettiğinizi düşünün? 

Ruhunuzu doyurmak için bu eşyalara ihtiyacınız yok. Ruhunuzu doyurmak için ailenize, çocuklarınıza ve kendinize ihtiyacınız var. Mutlu bir yaşam için daha çok çalışmaya değil mutlu bir yaşam için tasarrufa ihtiyacınız var. 

Tasarruf size gelecek de güzel bir emeklilik getirir kim bilir?

minimalizm minimalizm nedir minimalist yaşam
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?