EMEKLİLİK İÇİN TASARRUFUN ÖNEMİ

Emekli olduğunuzda çalışma hayatınızda yapmış olduğunuz tasarruflar ve yatırımlarınızdan elde ettiğiniz birikimlerle mi yaşamak istersiniz yoksa Türkiye şartlarında hayatta kalabilmek için kuru ekmek yemekten kurtulmanıza ancak yetecek olan emekli maaşına mahkum olmayı mı istersiniz?

EMEKLİLİK İÇİN TASARRUFUN ÖNEMİ
EMEKLİLİK İÇİN TASARRUFUN ÖNEMİ Admin
Bu içerik 107 kez okundu.
Reklam

Her şey yolunda giderse emekli olana kadar yaşayacağınızı varsayalım. Emekli olduğunuzda çalışma hayatınızda yapmış olduğunuz tasarruflar ve yatırımlarınızdan elde ettiğiniz birikimlerle mi yaşamak istersiniz yoksa Türkiye şartlarında hayatta kalabilmek için kuru ekmek yemekten kurtulmanıza ancak yetecek olan emekli maaşına mahkum olmayı mı istersiniz?

Gelin Ufak Bir Hesap Yapalım

Diyelim ki 22 yaşından 70 yaşına kadar tam zamanlı olarak çalışmayı düşünüyorsunuz ve emekliliğinizden sonrasını düşünerek tasarruflarınızla yaptığınız yatırımlardan yıllık %7 getiri sağlıyorsunuz. Şimdi tasarruf ve dolayısıyla yatırım yapmaya erken başlamak ve geç başlamak olarak iki farklı senaryoyu inceleyelim:

Erken Davranırsanız: Çalışma hayatınızın ilk 15 yılında yılda 3.000 DOLAR tasarruf ediyorsunuz ve emekli olana kadar yıllık ortalama %7 getiri sağlayacak yatırımlar yapıyorsunuz. (Hayır bir yanlışlık yok, bilerek dolar cinsinden yazıldı çünkü dolar cinsinden hesaplamazsanız aldanırsınız ve sonuç hüsran olur)

Geç Davranırsanız: İlk 15 yıl tasarruf yapmıyorsunuz, sonraki 33 yıl boyunca emekli olana kadar yıllık $3.000 tasarruf ediyorsunuz ve aynı zamanda da yıllık ortalama %7 getiri sağlayacak yatırımlar yapıyorsunuz.

Sizce Hangi Senaryo Size Daha Büyük Bir Servet Sağlar?

Bu soruya cevap vermek için her iki senaryodaki yatırım akımlarının emeklilikteki gelecek değerini bileşik getiri yöntemi ile hesaplayalım.

Erken davranan hesabına her yıl 3000 dolar ekler ve bu hesap 17 yıl sonra $75.387 olur. Daha sonra bu miktar 33 yıl boyunca ortalama %7 büyür ve emekli olduğunuzda $703.010 olur.

Geç davranan ilk 15 yıl yatırım yapmaz ve sonra emekli olana kadar her yıl 3.000 yatırır ve emekli olduğunda ise bu fon $356.000 olur.

Hayır hesapta bir yanlışlık yok, erken kalkan yol alır deyiminin ufak bir ispatını yapmış bulunuyoruz. Geç davranan erken davranana kıyasla 2 kat daha fazla tutarla yatırım yapmış olmasına rağmen emekli olduğunda erken davrananın ancak yarısı kadar birikim sahibi oluyor.

Unuttuğumuz üçüncü senaryoda ise tasarruf ve yatırım yapmayı es geçip hem hayatınızı harcayorsunuz hem de emekli olduğunuzda her yıl enflasyon karşısında eriyip biten emekli maaşına mahkum oluyorsunuz. Ekonomi kitaplarının daha ilk sayfalarında, yüksek enflasyon sorunu olan ülkelerde tasarruflarını ulusal para cinsinden tutanların enflasyon karşısında en büyük zararı görenler olduğu yazar. 

Yoksa siz hala tasarruflarınızı ulusal para cinsinden mi tutuyorsunuz?

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?