KRİPTO PARA GÜVENLİ LİMAN OLARAK ALTIN YERİNE GEÇER Mİ?

Bilgisayar ve buna bağlı olarak blockchain teknolojisine dayanan kripto paraların hali hazırda kullandığımız paralardan farkı arkasında bir ülkenin bulunmamasıdır.

KRİPTO PARA GÜVENLİ LİMAN OLARAK ALTIN YERİNE GEÇER Mİ?
KRİPTO PARA GÜVENLİ LİMAN OLARAK ALTIN YERİNE GEÇER Mİ? Admin
Bu içerik 108 kez okundu.
Reklam

Mevcut durumda kullanılan madeni ve banknot paralar ile altını değerli yapan, arkalarındaki ülkeler ve ülkelerin merkez bankaları rezervi iken kripto paralarda henüz böyle bir durum söz konusu değildir. 

Buna rağmen yarıtımcıların ilgisini çeken kripto paraların, piyasalarda risklerin arttığı dönemlerde altına paralel yükseliş göstermesi akıllara "KRİPTO PARALAR GELECEĞİN ALTINI MI OLACAK?" sorusunu getirmektedir.

Kripto paralara bakıldığında, küçük yatırımcılar tarafından şuan al kar görünce sat, kâr görünce kârını al, kâr cepte güzel, mantığında kullanılmakta olup, çıkan farklı haberlere öngörülemeyen çok sert tepkiler verdiği gözlenmektedir.
 
Örneğin ; ABD' nin yeni Hazine Bakanı olması beklenen Janet Yellen, senatoda yaptığı konuşmasında, kripto paralara da değinmiş olup, bu paraların terörün finansmanı, kara para aklama ve illegal alışverişlerde karşılık olarak kullanılması açısından endişe kaynağı olduğunu belirtmesi ve benzeri konularda dikkat çeken haberler yatırımcıyı gerçekten tedirgin etmektedir.

Btc ve diğer coinler dahil olmak üzere, kripto paralar altının yerine güvenli liman olarak değerlendirilecekse, öncelikle bu hareketlilikten kurtulmalı ve yatırımcısına güven vermelidir. Bir tasarruf aracı olarak kullanılması için de öncelikle güvenilirliğini ispat etmesi gerekmektedir.

Kripto para ile uzun süre beklersem ne olacağı belli değil, belki çok yükselebilir fakat çok değer kaybetme ihtimali de mümkün, sürekli takip etmem ve aksiyona hazır olmam gerekiyor diye düşündüren bir enstrüman, yatırımcısına kendini rahat hissetmiyorsa, farklı amaçlar için liman olabilmesinin ötesinde güvenilirliği çok düşündürücüdür.

Dünyadaki altın rezervi sınırlı olup altına alternatif bir değerli metal yoktur. Bunun yanında Bitcoin için de çıkarılabilecek maksimum sayı sınırlıdır fakat kripto parada istediğiniz kadar alternatif yaratabilirsiniz. 

Bugün ağırlıklı olarak Bitcoin’i konuşuyoruz ama şu anda dünyada, 7.800’den fazla kripto para var. 

Altına rakip gösteriliyor ama Bitcoin son günlerde görüldüğü gibi sert fiyat hareketlerine çok açık. Bu kadar oynak bir yatırım aracı güvenli liman olabilir mi?

2017’de BTC’nin 20 bin dolara yaklaştığı günleri hatırlayın. Herkes 30 bin dolar hedeflerini konuşurken Bitcoin çakıldı ve 3 bin dolar fiyatına düştü. 

Geçtiğimiz hafta BTC yaklaşık olarak 42 bin dolar seviyesine yaklaştığında 60 bin, 100 bin, 400 bin dolar hedefleri telafuz edilmeye başlamışken, Bitcoin 30 bin dolar seviyesine sert bir düşüş ve arkasından 40 bin dolara hızlı bir yükseliş gerçekleştirdi… 

Ben bu makaleyi yazarken ise 33 bin dolar seviyesinde olduğunu görmekteyim. Bahsettiğim hareketler son 10 gün içerisinde yaşanmıştır.

Bu hareketlere oransal olarak baktığımızda ise ciddi oranlar içeren bir hareketlilik göze çarpmaktadır. Kısacası altının volatil hareketliliği daha düşük, kripto paraların ise çok fazladır. 

Gerçi Bitcoin’e inananlar ve aktif işlem yapanlar düzeltmeden sonra fiyatların yönünün yukarı olacağını düşünüyorlar ama küçük yatırımcı için BELİRSİZLİK ÇOK ve RİSK YÜKSEK.

Makaleyi düşüncelerinizi merak ettiğim bir soru ile bitirmek istiyorum…

Bitcoin için seçilen renk ile verilen algı size göre ne ifade etmektedir?
Altına rakip olmak mı, Altının üstünlüğünü kabul etmek mi?
Peki size göre gelecekte, BITCOIN güvenli liman olarak ALTIN yerine geçer mi?
Düşüncelerinizi yorum kısmında paylaşırsanız sevinirim.

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

kripto para
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?