- GÜVENLİ LİMAN ARAYIŞINDA İKİ FARKLI KARAKTER -

Altına yönlendirilen yatırımların ise genelde ticarette kullanılmayan veya kullanılmak istenmeyen, her türlü riskten uzak olması düşünülen fakat değer kaybetmesine de tahammül edilemeyecek olan varlıklardan oluştuğu açıkça görülmektedir.

- GÜVENLİ LİMAN ARAYIŞINDA İKİ FARKLI KARAKTER -
- GÜVENLİ LİMAN ARAYIŞINDA İKİ FARKLI KARAKTER - Admin
Bu içerik 72 kez okundu.
Reklam

- GOLD (Altın Değerli Madeni) ve BITCOIN (Kripto Para) -

Geçmişten bugüne geçen süreci gözden geçirdiğimizde, insanlar piyasanın üzerinde getiri ve kazanç sağlamak için değil, tasarruf etmek, kötü günde kaynak olarak kullanmak, enflasyondan korunmak amacıyla altın biriktirmiş, ellerinde tutmuş veya saklamıştır.

Altına yönlendirilen yatırımların ise genelde ticarette kullanılmayan veya kullanılmak istenmeyen, her türlü riskten uzak olması düşünülen fakat değer kaybetmesine de tahammül edilemeyecek olan varlıklardan oluştuğu açıkça görülmektedir.

Altın birikimi, rezervi bulunduran kişi veya kurumları gözden geçirdiğimizde ise  bireysel yatırımcı, hane halkı ile Ayşe teyzeler de dahil olmak üzere, alım-satım imkanı olmayan veya yüklü rezervlerini aktif olarak kullanmak istemeyen yatırımcılar karşımıza çıkmaktadır.

Geleneksel olarak, enflasyon riski ve artan finansal risklerden koruma özelliği yanında, piyasalardaki belirsizliklerden de sakınma imkânı verdiği için altın yatırımı,  güvenli liman özelliğiyle ön planda tutulmaktadır.

Bütün bunların yanında, ülkelerin rezervlerinde tonlarca altın bulundurması, dünya genelinde altına “GÜVENLİ LİMAN” olarak bakılmasını sağlamaktadır.

Geleneksel yatırımlarda, güvenli limana yönlendirilen varlıklar, yatırımcıların riskin artmasından korktuklarında veya hisse senedi piyasalarında fiyatların aşırı yükseldiği durumlarda, paranın riskli varlıklardan çekilmesi ve daha güvenilir bir değer deposu olan varlıklara yatırılmasıyla ortaya çıkar. Risklerden el etek çekilir, güvenli limana sığınılır.

Yani öyle bir yatırım yapmalı, öyle bir limana sığınılmalı ki; ekonomik kriz, kaos, belirsizlik, savaş veya yapılacak herhangi bir şey olmadığı durumlarda bile, para öyle bir yerde olmalı ki, kafanız rahat olmalı ve kendinizi maddi olarak güvende hissetmelisiniz. 

Elinizdeki varlığın her zaman ve her yerde karşılığı olmalı, zorunlu yer değişikliklerinde güvenli bir şekilde yanınızda götürebilmeli veya güvenle transfer edebilmelisiniz, kolayca nakite geçip, genel elektrik, internet vs… kesinti durumlarından da etkilenmemelisiniz.

Güvenli liman olarak görülen bir enstrümanın, aşağı yukarı çok hacimli hareketlerinin olmaması gerektiği de açıkça dikkat çekmektedir. Altın, al yat, al tut, al unut, her hafta-her ay eline para geçtikçe al koy kenara, uzun dönemde nasıl olsa zarar etmezsin, mantığında olan ve yatırımcılarının kafasını rahat ettirip, kendilerini huzurlu ve güvende hissetmelerini sağlayan bir enstrümandır.

Son aylardaki altın ons hareketlerini incelersek, yaşanan hacimli hareketler, pandeminin ekonomiler üzerindeki olumsuz etkileri, aşı kaynaklı olumlu beklentiler, bunun yanında ons altın ile dxy ve abd tahvil faizleri arasındaki etkileşimler değerlendirildiğinde teknik olarak açıklanabilen bir durumdur. 
Dünya ülkelerinin rezervlerinde tonlarca altın halen bulunmaktayken, ons altındaki olumsuz hareketlerin bir kısmını da manipülasyon olarak tanımlamak yanlış olmayacaktır.

 

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?