İSLAM HUKUKUNDAKİ KAR VE ZARAR AÇISINDAN SATIŞ ÇEŞİTLERİ

İSLAM HUKUKUNDAKİ KAR VE ZARAR AÇISINDAN SATIŞ ÇEŞİTLERİ
İSLAM HUKUKUNDAKİ KAR VE ZARAR AÇISINDAN SATIŞ ÇEŞİTLERİ Admin
Bu içerik 117 kez okundu.
Reklam

Bu açıdan konu ele alındığında 4 çeşit satış şekli vardır. Ben bunları sizlere fıkıh kitaplarındaki anlatımlarıyla değil, kısa ve öz anlaşılır şekilde anlatmaya çalışacağım.

1. MURABAHA
Karlı ve kar miktarı belli olan satışlara denir. Murabaha da kendi içinde ikiye ayrılır.
PEŞİN MURABAHALI SATIŞLAR : Maliyeti ve satış fiyatı belli, peşin karlı satışların adıdır. Üzerinde maliyeti ve satış fiyatı yazılı etiketli satışlar bu şekilde olan satışlardır. Müşteri malın kaça mal edildiğini ve kaça satıldığın bilir, buna göre satın alır. Pazarlığı ihtiyaç duymaz. 
Bu satış şekli belki de günümüzde, günlük hayatta nadir gördüğümüz veya çoğumuzun hiç karşılaşmadığı bir satış şeklidir.
VADELİ MURABAHA : Maliyeti ve satış fiyatı belli vadeli karlı satışların adıdır. Bu satış şeklinde hem maliyet bilinir, hem kar oranı, hem de vadenin getirdiği fark...Nakit sıkıntısı çeken müşteriler tarafından daha çok kullanılan bir alışveriş türüdür. Finans bankaları tarafından en çok kullanılan satış şeklidir.

2. TEVLİYE
Maliyet fiyatına yapılan satışların adıdır. Yani kısaca karsız satıştır. 

3. VADİ'A 
Zararına satışın adıdır.

Şimdi bu yukardaki iki satışı açıklamak gerekir ise, netice olarak ticaret kar elde etmek içindir. İnsan neden zarırına satış yapsın ki denilebilir. Ama ticaretle uğraşan insanlar bunun varlığını bilirler. Bazen elindeki stoğu eritmek için bazen de fiyatların daha aşağılara düşeceğini tahmin ederek ticaret erbabı kişi elindeki malları çıkarmak isteyebilir. Aslında ticaretin stop loss'u desek yanlış bir tabir kullanmış olmayız. 

4. MÜSAVEME
Karşılıklı pazırlığa açık satışların adıdır. Bir başka tarifle üzerinde piyasanın ortalama bir fiyat belirlediği fiyatla yapılan satışlardır. Bu nevi satışlarda satıcı maliyet fiyatı hakkında bilgi vermek zorunda değildir. Sadece satış fiyatını söyler. Bu fiyat pazarlığa açık anlamına gelir. Bizlerin de bu dönemde en çok kullandığı hepimizin aşina olduğu bir satış türüdür. 

Günümüzdeki ticaret şekliyle, çok kirli her türlü hilenin bir şekilde yapılmaya çalışıldığı ve insanın dünyalık değerler uğruna gözünü karartıp hiçbir şeyi düşünmeden bencilce davrandığı bir şekle dönmüştür. Size nasip olursa ilerde anlatacağım bir konu da şudur ki, bu nokta bizim kalkınma noktamız iken bugün bizi bitiren bir nokta haline gelmiştir. Ben de ticaretle uğraştığım için döngünün içinde, çoğunluktan bahsetmekteyim. Sözüm böyle olanlara ,yanlış anlaşılmasın. Az da olsa değerli kişilikler her alanda olduğu gibi bu alanda da tabi ki yok denemez.

Bakın peygamber mektebinin ilim olarak en büyüklerinden biri olan Abdullah ibn Mesud'un aktardığı bir rivayetle sözlerimi bitireyim;

"Sıdk (dürüstlük ve doğru sözlülük) insanı birre (iyilik ve ihsana) götürür. İyilik ve ihsan da insanı cennete götürür.
Bir insan doğru söyleyip dürüst davrandıkça gün gelir ALLAH katında özü, sözü doğru insan olarak yazılır.
Yalan ise insanı kötülüklere, çirkinliklere sürükler. Kötülük ve çirkinlikler de cehennem ateşine götürür. 
İnsan yalan söyleye söyleye gün gelir ALLAH katında yalancı olarak yazılır. ( Buhari Edeb  bahsinde, Müslim Birr bahsinde)

islam hukuku islam hukuku ekonomi islama göre kar zarar
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?