Katılım Bankaları Hangileridir?

Ülkemizde birçok banka modeli yer almaktadır. Bu banka çeşitleri içerisinde yer alan bankalardan bir kısmına da, katılım bankaları denilmektedir.

Katılım Bankaları Hangileridir?
Katılım Bankaları Hangileridir? Admin
Bu içerik 119 kez okundu.
Reklam

Ülkemizde faaliyet gösteren BDDK tarafından onaylanmış, 5 adet katılım bankası bulunmaktadır. Müşterilerine helal kredi verdiğini belirten bu bankaların, hangileri olduğu merak edilen konular arasındadır. Yine bu bankaların diğer bankalarla arasındaki farkta merak edilmektedir. Önce detaylı bir şekil de katılım bankasının ne demek olduğunu bilmek gerekmektedir.

Katılım Bankası Ne Demektir?

Katılım bankası, insanlara İslami açıdan uygun bir şekilde kredi imkânını sunmakta olan bankalara verilen isimdir. Ülkemize vatandaşlara kredi veren katılım bankaları, kişiye ve devlete ait olmak şeklinde, iki tane kulvarda görülmektedir.

Bu katılım bankalarının sağlamakta olduğu krediler, nerdeyse diğer bankalarla aynı prensip koşullarına göre kredi vermektedir. Bu kısım da merak edilen konu, katılım bankalarının caiz kredi olanağını nasıl sunduğudur.

Katılım Bankaları Caiz Kredi İmkânını Nasıl Sunar?

Kullanılan bir kredinin, caiz olabilmesi için burada ki kullanılan usul yöntemi çok önemlidir. Caiz kredi alabilmek için, din hocalarının onayladıkları biçimde bir uygulama gerekmektedir. İster araç kredisi, ister ihtiyaç kredisi, isterse de konut kredisi olsun, kesinlikle alınan meblağın caiz olabilmesi için, temin edilecek malın, banka görevlisi tarafından alınması ve almak isteyen vatandaşa, bankanın da elde edeceği karı koyarak, vadeli bir biçim de satış yapması biçiminde uygulanmalıdır. Bu kısımda en büyük problem, paraya ihtiyacı olan kişiler için geçerlidir.

Yani herhangi bir kişi mal almayıp, paraya ihtiyaç duyuyorsa, bunun İslami değerlere uygun olması için, örneğin cep telefonu ve benzeri bir malı satın alıp, isteğe göre o malı tekrar satması gerekmektedir. Bunun dışında ki hiç bir kredi işlemi, caiz bulunmamaktadır.

Caiz Kredi Veren Katılım Bankaları Hangileridir

Faiz işlemi olmayan katılım bankaları olarak adlandırılan bu bankalar, başlar da belirtildiği gibi, özel ve kamu sermayeli bankalar olarak iki biçim de olmaktadır. Kar payları neredeyse hepsinin eşit oranlar da yer almaktadır. Bu bankalar şu şekildedir;

  • Vakıf Katılım Bankası (Kamu bankasıdır)
  •  Kuveyt Türk Bankası ( Bir kaç kurumun ortaklığı ile kurulmuştur)
  • Ziraat Katılım Bankası (Devlete ait sermayeli bankadır)
  • Albaraka Türk Bankası( Bazı kısımları vatandaşa açık, bazı kısımları firmalara ait)
  • Türkiye Finans Katılım Bankası( Bir kaç şahsın bir araya gelmesi ile kurulmuştur)

Katılım Bankaları Hesaplamayı Nasıl Yapar

Herhangi bir mal ve ya ev alınacak olsun belirtilen, caiz kredi veren katılım bankalarından şayet bir kredi çekilecekse, bazı kesintileri de ödemenin şart olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bunun detayına girilecek olursa, mesela konut kredisi çekilecek ise, konutun inceleme, yani eksper masrafı için, en düşük 500 en fazla da 1300 TL verileceğini bilmek gerekmektedir. Yine yıllık olarak 180 TL bir ödeme, DASK için gözden çıkarılmalıdır.

Bunun haricin de özel konut sigortası da, 200 TL civarın da masrafa sebep olacaktır. Bunlar hemen hemen bütün bankalar da çıkan masraflardır. Bunlar la birlikte, kredi çekilen bankanın, paranın vade biçimine göre de ödemesi olacaktır.

Başvuru yapılan banka, konut kredisi için ise; bir başvuru formu, kimlik belgesi, maaş bordrosu, ödenmiş bir fatura ile birlikte, tapu ve ihtiyaç olursa, iki tane kefil gerekli olacaktır. Araç kredisin de ise, araca ait ruhsat istenmektedir. Herhangi bir eşya için kredi kullanılacaksa, bu ürünlere ait faturaların bulunması zorunludur. Aksi takdir de işlem gerçekleşmeyecektir. Gerekli şartları yerine getiren vatandaşlar, katılım bankalarından yararlanabilmektedir.

Vakıf Katılım Bankası Kuveyt Türk Bankası Ziraat Katılım Bankası Albaraka Türk Bankası Türkiye Finans Katılım Bankası
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?