ARBİTRAJ NEDİR?

ARBİTRAJ NEDİR?
ARBİTRAJ NEDİR? Admin
Bu içerik 225 kez okundu.
Reklam

ARBİTRAJ

   “Arbitraj : farklı piyasalarda işlem gören aynı menkul kıymetin , paranın veya değerli madenin fiyatının farklı olması durumunda eş zamanlı olarak düşük fiyatlı piyasadan alınıp yüksek fiyatlı piyasada satılarak risksiz kâr elde etmektir.” İlkokul yıllarında anlamını bilmediğimiz bir kelimeye sözlükten baktıktan sonra daha iyi anlamak için cümle içinde kullanırdık . Başlığımızı ele alırsak ;  “Ben arbitraj gördüm” , “ Ben arbitraj yaptım” gibi cümleler kurmamız gerekirdi ???? Neyse ki , Finans Gazetesi'nde , karmaşık finansal terimleri   herkesin anlayacağı şekilde anlatmaya çalışıyoruz . 

  Günümüzde küresel piyasaların biri kapanmadan diğeri açıldığı için sözlükte geçen anlamıyla arbitraj yapmak neredeyse imkansız . Günümüzdeki kullanımı şöyle açıklayabiliriz ; ucuz olan bir para birimi veya emtiadan değer kazanacağını düşündüğümüz bir para birimi veya emtiaya geçiş yapmak . Bütün paraların , petrolün , altın ve gümüş gibi değerli metallerin değeri dolar bazında belirlenir. Örnek vermek gerekirse  ; altının ons (31,1 gramı) fiyatı güncel rakamlara göre 1896 $ yani ; 1 gram altın , (1896 $/31,1gr) , 59 $ ediyor. Gram /TL dediğimiz fiyat ise altının dolar bazındaki fiyatının (Dolar / TL kuruna bakılarak) TL’ye çevrilmesini sağlayan otomatik bir hesaplamadan ibaret . Aynı şekilde Euro/ TL ,Sterlin / TL gibi fiyatlar , merak edenler bilsin diye , bu paraların dolar karşısında ki değerinin anlık Dolar/TL kuruyla çarpılması sonucu ortaya çıkan basit matematiksel hesaplamalardır.

      Haber takibi ve teknik analiz eşliğinde basit bir örnek verelim ; faiz artırımı olacağını piyasalar bekliyor , bizde doların düşeceğini TL’nin yükseleceğini ön görüyoruz . O zaman elimizdeki doları bozup değerleneceğini düşündüğümüz TL’ye geçiyoruz .  İç piyasadaki habere göre pozisyon aldık ama dünyadaki gelişmelere bakarak altının fiyatının yükseleceğini ön görüyoruz bu sefer de elimizdeki TL ile gram altın alıp paramızın değer kaybını engellemiş oluyoruz. Diyelim bir yatırımcı Sterlin alacak , öyleyse neye bakar ? Sterlinin , dolar karşısında değer kazanmasına . Böylece yükseldiğinde dolara çevirerek elindeki dolar miktarını arttırır  . Aynı zamanda dolar da  TL karşısında değer kazanırsa çifte kâr  eder.

Peki örneklerle anlatıldığı kadar kolay mı arbitraj? İşin içine banka makasları , vergi ve parite girince hesaplamaları iyi yapmak gerekir . Paralar /emtialar arası arbitraj yaparken ; makaslar dolar/tl makasına göre bazen daha yüksek seyredebiliyor. Arbitraj makasları yüksek olabilir o yüzden hesaplayarak geçişler yapın .Yatırım yaparken amacımız elimizdeki emtia veya dövizin miktarını artırmaktır. Pandemiyle beraber  elimizdeki miktarı artırmaktan ziyade elimizdekinin erimemesi için uğraşıyoruz üstüne kâr elde edersek şükrediyoruz . Herşeyden önemli , en değerli varlığımız olan , sağlımıza dikkat edelim. Herkese sağlıklı günler diliyorum.

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?