Etsy ile Evden Dünyaya E-İhracat

Etsy ile Evden Dünyaya E-İhracat
Etsy ile Evden Dünyaya E-İhracat Admin
Bu içerik 200 kez okundu.
Reklam

Etsy ile Evden Dünyaya E-İhracat

Bir önceki yazımda e-ihracatın avantajlarından ve teşviklerinden bahsetmiştik. Şimdi ise e-ihracatı evimizden nasıl yapabileceğimizi ve hangi platformları kullanabileceğimizi açıklamaya çalışalım. Kendi açımdan en avantajlı ve kar oranı yüksek olarak gördüğüm Etsy.com’u tanıyalım. Evden Dünyaya E-İhracat yazımıza ulaşmak tıklayın: 

https://ekonomipiyasasi.com/haber/55/kargosuz-e-ihracat.html

Etsy, kullanıcılara tamamen el emeği ile üretilen orijinal ve işçiliği yüksek ürünler sunan bir pazar yeridir. Uluslararası bir platform olan Etsy, son derece geniş bir kullanıcı kitlesine erişmiştir. Etsy’de 2019 yılında 45,7 milyon ürün satın alınmış, 2020 yılının ilk yarısında ise Etsy'de 60,27 milyon satışa ulaşmıştır. Müşterilerin %85'ini kadınlardan oluşmaktadır. Bu rakamlar her geçen gün hızla artmaktadır.

Peki Etsy’de ne satılabilir? Etsy’de dört ana kategori vardır. Asıl odaklanılmış olan el yapımı ürünler (handmade), antika ürünler (vintage), el yapımında kullanılan malzemeler (craft supply) ve dijital ürünlerdir (digital products). Bir ürünün antika sayılması için 20 yıllık olması gerekir. Ayrıca Etsy, “craft supply” ürünler haricinde al-sata izin vermez. Ürün başkasından alsanız bile o ürüne bir şeyler katmanızı ister. 

El yapımı ürünler denilince belki aklınıza az seçenek gelebilir ancak inanın aklınıza hayalinize gelmeyecek ürünlerin satıldığı bir platformdan bahsediyoruz. Çoğu zaman “Bunu kim niye alsın?” dediğiniz bir ürün en çok satanlar listesinde olabiliyor. 
Etsy’nin avantajlarından bahsedecek olursak, ilk olarak, ürünler dolar olarak satıldığı için ülke olarak oldukça avantajlıyız. İkinci olarak, yurtdışında el yapımı ürünlere çok değer veriliyor. Örneğin baskılı bir kupa 14,96 dolara satılabiliyor. Bu da %20 indirimli hali. Üçüncü olarak, mağaza açma ücreti veya aylık herhangi bir ücreti yok. Sadece ürünlerinizi mağazaya yükledikçe ürün başına 0,20$ alıyor. Eğer ürünleriniz satılırsa bundan da komisyon alıyor. Yani mağazanız yıllarca açık dursa da sadece listeleme ücreti ödersiniz. Dördüncü olarak, grafik tasarımcı veya bu alanda iş yapan biri iseniz dijital yani sonradan basılabilir ürünler satabilirsiniz. Bu tamimiyle pasif gelirdir. Bir kere yapar mağazaya yüklersiniz ve satıldıkça müşteri ürünü sadece bilgisayarına indirir. Kargo ile uğraşmazsınız.

Dezavantajlarına gelecek olursak, ilk olarak, söyleyebileceğim kargo ücretlerinin yüksek olmasıdır. Uluslararası kargo firmaları ile çalıştığınız için ücretlendirmeler dolar veya euro üzerinden hesaplanıyor. PTT ile de gönderim sağlanabiliyor fakat müşteriye ulaşması 30 günü bulabiliyor. Müşteri ise bundan pek memnun olmayabilir. İkinci olarak, eğer ürününüz rekabeti yüksek bir kategoride ise satış yapmanız zorlaşıyor. Ürünleriniz gerçekten eşsiz ise satış yapmakta çok zorlanmazsınız. Üçüncü olarak, Etsy’nin satış komisyonları birazcık yüksek. Ürün yüklediğinizde sadece 0.20$ kesiyor fakat ülkemizde Paypal’ın kullanılamaması, ödeme alabilmek için ETSY Payments’ı kullanmamızı gerektiriyor. Bu da toplamda her satış için %14 + 0,20$ + 3TL komisyon ödemesi ile sonuçlanıyor. Fakat tüm dünyaya satış yapabildiğinizi unutmayın.

Avantaj ve dezavantajları iyice tarttıktan sonra aklınızdaki ya da halihazırda yaptığınız ürünleri İngilizce olarak Etsy’de aratıp pazar araştırması yapmanız gerekir. Fiyatları, potansiyel rakiplerinizi ve kargo ücretlerini not almanız sonrasında maliyet hesabı yapıp kar getiriyorsa işe girmeniz gerekir. 

Halihazırda ETSY’de Türkiye’den 2000’den fazla satıcı var. Aralarında çok iyi satış rakamlarına ulaşan da var. Hatta Etsy’nin en çok satan ilk on sıralamasında bir Türk satıcı yer alıyor. Etsy’de satış yapmak çok avantajlı ve karlı, fakat iyi bir ön araştırılma gerektiriyor. Youtube’de Etsy hakkında birçok videolar, eğitimler var. Ayrıca yardım alabileceğiniz ve danışabileceğiniz Telegram, WhatsApp ve Facebook grupları da mevcut. Tüm bunlar araştırmanız için güzel bir başlangıç noktası olabilir.

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?