İnsanlar Neden Sigortaya İhtiyaç Duymuştur?

İnsanlar Neden Sigortaya İhtiyaç Duymuştur?
İnsanlar Neden Sigortaya İhtiyaç Duymuştur? Admin
Bu içerik 169 kez okundu.
Reklam

Klişe olacak bir başlangıç yapacağız ancak insanoğlu ilkel çağlardan bu yana yaşamını idame ettirirken geçmişte yaşadığı zorluklar neticesinde hayatında oluşacak risklere karşı kendince ya da kollektif bir şekilde koruma altına almaya çalışmıştır. Örneğin, anadolu insanın kefen parası ya da emekli parası da buna örnektir ya da Londra'da yaşanan yangında veya İskoçya'da 18.yy'da sefalet düzeyindeki sosyal hayat erken ölümleri ve arkada bırakılan dul ve yetim aileleri beraberinde getirmiştir. İnsanoğlunun sadece emekliliğini değil hem de ölümünden sonra ailesini de koruma iç güdüsü bu durumda etkilidir.                                                                                               

Gelecek tek ve bilinir olmadığı için insanlar ya da kurumlar, tasarruf etme eğilimindedir. Felaketler, hastalıklar, ölümler hayatın kendi doğası içerisinde hep var olmuştur.           

Risklerini teminat altına almak için insanlar tarih öncesi çağlarda çeşitli ilkel sigorta yöntemlerini kullandılar. Milattan önce Babillerde tüccarlara borç veren tefeciler, kervanların soyulma ihtimaline karşı tüccarlardan risklerine karşı teminat alırlardı.                                 

Ortaçağ'da İtalya'da tüccarlar tarafından da çeşitli sigortacılık örnekleri mevcuttu. Gelişen deniz ticareti bir noktada Cenovalı tüccarları deniz korsanlarına karşı korunmak için ilk mukaveleyi yapmışlardır. Sonrasında İngiltere'nin artan deniz ticareti faaliyetleri için sigortacılık işlemleri başlamıştır. 17.yy'da Londra'da yaşanan devasa yangın felaketi sonrasında yangın üzerine teminat poliçeleri içeren şirketlerin kurulmasına vesile olmuştur.                                            

Ancak hem Babildeki hem de Ortaçağ İtalyasındaki örnekler kumardan farksızdır. Kervan ya da gemileriniz saldırıya uğramazsa tüccardan paranızı alırsınız uğrarsa paranıza elveda diyebilirsiniz. İki seçenekli bir olasılık bizzati kumarın kendisidir.                                     

Modern bir örnek: Özel Sigorta Fonları;                                                                       

Devletlerin dahil olduğu ve refah devlet anlayışının bir ürünü olan sosyal sigortalardan önce modern bilimsel teknikler ile karşımıza iskoçya'da ilk olarak iki papaz tarafından Edinburg'da oluşturuldu. Yukarıdaki izahlardan anlaşıldığı üzere sigortacılık aslında insanların mecburiyetinden, hayat şartlarının ağırlığından, tehditlerden ortaya çıkmaktadır.                         

Edinburg'da 18.yy'da ortalama yaşam süresi sadece 23 yıldır ve ölen bir insanın arkasında savunmasız bir grup vardır: Dullar ve yetimler. İki papaz Webster ve Wallace, ölen papazların geride kalan dul ve yetim ailesine bakılması için ödenen primlerden ve fonların yatırım gelirlerinden ödeme yapılacak bir sistem kurdular.                        
Bu güçlü örnek devamında pek çok şehirde, farklı meslek gruplarında yaygınlaştı. Bir kaç papazın ailesini koruyacak bu fon, Scottish Widows adını alan büyük bir fon halini aldı. 

Günümüze yaklaştığımızda ise bu fonlar, poliçe primlerinden elde edilen cirolar ile yatırım fonları oluşturmaya ve hisse senedi piyasasına dahil olmaya başladılar. Daha net bir ifade ile bireyler özel sağlık-yaşam sigortaları ile yatırımda yapmaya başlamışlardı. Aslında popüler finansal sisteme uygun bir risk teminatı değil mi? Hem bir yanda birey için gelecekte riskler teminata alınıyor hem riskler oluşmazken bile güzel bir kar bırakıyordu. Acaba bu kadar risksiz yatırımlar mıydı? Riskler, kurumların kendisi olabiliyor. Birazdan göreceğiz?

 

İlk bölümde milattan önce ve ortaçağda karşımıza çıkan sigorta sistemlerini kumar olarak nitelendirmiştik bugün ise özel sigorta fonlarının oluşturmuş olduğu sistemi ise kumarhane olarak değerlendirmenin daha doğru olacağını düşünüyoruz. Bunu da Katrina kasırgası ile ilişkilendirerek anlatmak doğru olacaktır.                                                                                   
 
Bir Hayal Kırıklığı: Katrina Kasırgası ve Bir Aldatmaca           

Öncelikle sigortacılar, poliçe sahiplerinin ne kadar yaşayacağını ve ne yatırım fonlarından ne kadar gelir elde edeceğini tahmin etmehe çalışırlar ve sigorta gündelik riskler ile finansal risklerin de buluşması ile oluşur. İnsanlar, prim ödeyerek geleceği teminat altına alarak felaket sonrasını garanti altına hiç prim ödemeyerek büyük bir kayba tercih ederler. Ancak 2005 yılında Katrina Kasırgası New Orleans vurduğunda kumarhane olan sigorta firmaları hile ile masadaki poliçe sahiplerinin kazançları vermeyi reddetti.                                                     

Katrina Fırtınası sonrasında sigorta firmaları sigorta poliçelerinde muafiyet klozu olan sel baskınlarının evleri yıktığını öne sürdü. Sigorta poliçelerinde kasırga yol açacağı hasarlarda sigorta firması lehine bir muafiyet bulunur ve kısaca suya, sela bağlı zararlar poliçe kapsamı dışındadır.  Eksperler sigorta firmalarının 41 milyar dolarlık zararın tazmininden kurtarmak için çarpıtılmış raporlar hazırladılar ve evlerdeki zararın fırtına kaynaklı değil fırtına sonrasında deniz seviyesi suyunun yükselmesi ile taşkınlara ve su baskınlarına yol açması olduğunu öne sürdüler .

Binlerce insan fırtınadan çok önce böylesi bir fırtınayla karşı karşıya kalmanın hem can hem mal açısından ciddi bedellerini poliçe primleri ile ödemişti. Tıpkı ilk sigorta poliçelerinin, anlaşmalarının ortaya çıktı zamanlardaki gibi: bilinemez gelecekten korkuyorlardı ancak korkacakları şey sadece kasırga değil güvendikleri sigorta fonları olduğunu bilmiyorlardı.

Sizlere kısaca sigorta sistemlerinin nasıl geliştiğini ve eksi yanlarından bahsetmeye çalıştık. Devlet sosyal sigortaların gelişimini ve gerçek yüzlerini sizler için yazacağız. 

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

sigorta sigorta tarihi
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?