DAVRANIŞSAL FİNANS NEDİR?

Davranışsal finans kavramı, Daniel Kahneman ve Amos Tversky'nin 1974 yılındaki çalışmalarından ortaya çıktı.

DAVRANIŞSAL FİNANS NEDİR?
DAVRANIŞSAL FİNANS NEDİR? Admin
Bu içerik 162 kez okundu.
Reklam

Davranışsal finans kavramı, Daniel Kahneman ve Amos Tversky'nin 1974 yılındaki çalışmalarından ortaya çıktı. Buradaki fikir, insanların yaptıkları yatırım seçimlerini neden seçtiklerine bakmaktır (bu seçimler genellikle mantıksızdır). Michael M. Pompian, davranışsal finansı psikolojinin finansa uygulanması olarak tanımlamıştır.

O zamanlar, beklenen fayda teorisi ve verimli piyasa hipotezi, bireylerin kesin olarak rasyonel kararlar alacağı ve her kararın faydasını maksimize edeceği finansal ve ekonomik teoriler baskındı.Zamanla bu paradigmalar eleştirildi ve yeni bir finansal teori ortaya çıktı, davranışsal finans. 
Bu yaklaşımda, belirsizlik durumlarında bireylerin karar verme sürecinin sezgisel ve bilişsel önyargıların varlığından etkilendiğini; bu nedenle, bireyler önceki teorilerde belirtildiği gibi rasyonel olmayacağını saptadı.

DAVRANIŞSAL FİNANSTA TEMEL KAVRAMLAR
Bu araştırmanın ne ile ilgili olduğunu anlamak istiyorsanız, davranışsal finansta bazı temel kavramları bilmek anlamanıza yardımcı olur. İşte bu temel kavramlardan bazıları:

Sürü Davranışı:
Çoğunluğu takip etmek oldukça yaygın bir davranıştır ve kötü sonuçlar doğurabilir. Sırf çoğunluk yaptı diye yükselmiş bir yatırım aracına daha da yükselecek diye tepeden girmek ya da düştüğünde panikle satmak gibi..

"Ortalamanın Üzerinde" Olduğuna İnanmak:
insanların çoğu zekasını "ortalamanın üzerinde" olarak değerlendiriyor ve başarıyı kendilerinin sebep oldukları bir kavram olarak görüyorlar. Bu insanlar kâr elde ettikleri bir yatırım aracı için kendilerini dahi ilan ederken, zarar ettiklerinde piyasa veya ekonomiyi suçluyor.

Davranışsal finansta irrasyonel insan davranışını açıklamaya yardımcı olan başka kavramlar da vardır.Bu tarz düşünceleri kişisel gelişiminizle kırmak, mali durumunuz için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biridir.

Siz de kendinizi ortalamanın üstünde mi görüyorsunuz?
Cevap evet ise, gerçekten öyle mi?

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?