GEÇ LİKİTİDE PENCERESİ NEDİR?

Geç Likidite Penceresi, Merkez Bankasının gün sonunda, son borç veren makam olarak bankalara uyguladığı borç alma ve verme imkanıdır. Geç Likidite Penceresi (GLP) adı verilmektedir.

GEÇ LİKİTİDE PENCERESİ NEDİR?
GEÇ LİKİTİDE PENCERESİ NEDİR? Admin
Bu içerik 145 kez okundu.
Reklam

GEÇ LİKİTİDE PENCERESİ

Bir banka Merkez Bankası’ndan geç likidite penceresi kanalıyla para kullanmak durumunda kalınca çok özet olarak “Ben bugün hesabımı denkleştiremedim, açığım var, mecbur kaldım sana geldim” demiş oluyor. Çünkü bu işlem diğer fonlama kanalları kapandıktan sonra, saat 16.00-17.00 arasında yapılıyor. Aslında gecelik ve geçici bir uygulamadır. 

GLP’ye Neden İhtiyaç Duyulur?

Geç Likidite Penceresinden borç almak için iki nedenden bahsedebiliriz. Birincisi bankanın kendisiyle alakası olmayan durumdan kaynaklanabilmesi iken bir diğeri ise gün sonunda TL likiditesini Merkez Bankası’ndan para almadan kapatamayacak olması veya bankaların mali durumu bozuk olması nedeniyle likiditesinin kalmaması durumda kullanmasıdır. 
Geç Likidite Penceresi parasal sıkılaştırma yöntemi ile fonlama maliyetinin yükselmesi, TL’nin maliyetinin artması ve döviz kurlarının artışının sınırlanması hedeflenir.
28 Mayıs tarihinde TCMB para politikası operasyonel çerçevesine ilişkin sadeleşme sürecinin tamamlandığını belirttiği duyurusunda sadeleşmeye gitti. GLP faizi üzerinden devam ettirdiği süregelen uygulamasının 1 Haziran 2018 tarihinden geçerli olacak şekilde eskiden olduğu gibi bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının Merkez Bankası politika faizidir şeklinde düzenledi. Bu oran, mevcut fonlama faizine (yüzde 16,50) eşitlendi. Böylece Bankalar arası Para Piyasasında bankaların borç alabilme limitleri 18 Temmuz 2016 tarihi öncesinde geçerli olan limitlerine eşit hale geldi. 
Bankalar arası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede gerçekleştirilebilecek işlemlerde ise GLP faizi uygulanacak. Ayrıca Merkez Bankası gecelik vadede borçlanma ve borç verme oranları bir hafta vadeli repo ihale faiz oranına kıyasla -/+ 150 baz puanlık bir marj ile belirlenmesine karar verildi.


Geç Likidite Penceresine Ne Zaman İhtiyaç Duyulur?

  •  Borç alan bankalar açısından;
  •  Bankanın mali durumundaki sıkıntıdan kurtulmak amacıyla
  •  Bankanın nakit takibi
  •  Hesaplardaki paranın yanlış kontrol edilmesi
  •  Borç veren bankalar açısından;
  •  Geç likidite penceresi faiz oranının makul seviyelerde olması
  •  Bankanın borç verecek başka bir alternatifi olmaması

Türkiye’de Geç Likidite Penceresi

Geç likidite penceresi (GLP), Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın diğer bankalara sunduğu bir imkândır. Bankalar hiçbir zaman bu yola başvurmak istemez. GLP sağlıklı bir bankanın kullanacağı durumunda kalmayacağı bir durumdur. GLP mali sıkıntılardan kurtulmak amacıyla son çarelerden biri olduğu için ülkemizde tercih edilen para araçlarından değildir. 
Türkiye’de 1990’dan bu yana sadece 9 kez kullanılmıştır. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası GLP borç alma faiz oranını % 0 olarak belirlemiştir. Buna karşılık GLP borç verme faiz oranı % 10 dur. Yani likiditesi fazla olan bankalara faiz uygulamazken likiditesi az olan bankalara % 10 faiz oranı belirlemiştir. 20.11.2020 tarihinde 475 baz puan artırıldığı açıklanmıştır. GLP Türkiye’de en son 16 Ocak 2017 tarihinde kullanılmıştır.
Umarım GLP’ye dair bir fikir oluşturabilmişimdir.      

GEÇ LİKİTİDE PENCERESİ NEDİR? GLP NEDİR glp genç likide penceresi
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?