FINTECH / FİNTEK NEDİR?

Finance (finans) ve technology (teknoloji) kelimelerinin birleşiminden meydana gelen Fintech/Fintek kelimesi finans sektöründe gerçekleşen teknolojik gelişmelerin genel adıdır.

FINTECH / FİNTEK NEDİR?
FINTECH / FİNTEK NEDİR? Admin
Bu içerik 213 kez okundu.
Reklam

Finance (finans) ve technology (teknoloji) kelimelerinin birleşiminden meydana gelen Fintech/Fintek kelimesi finans sektöründe gerçekleşen teknolojik gelişmelerin genel adıdır.

ATM'ler, banka/kredi kartları ve klasik bankacılığı internet ile birleştiren online bankacılık hizmetleri fintekin ilk örneklerinden sayılabilir. 

Temel olarak fintek, işletmelerin, bireysel veya kurumsal kullanıcıların akıllı cihazlarında kullanılan özel yazılım ve algoritmalar aracılığıyla finansal işlemlerini hızlı, pratik ve akılcı bir çözümle yönetmelerine yardımcı oluyor.

Özellikle pandemi sebebiyle temassız ödemenin yaygınlaştığı, dijital paraların kullanımının arttığı, aracı kurumları ortadan kaldıran blockchain teknolojisinin yaygınlaşmaya başladığı günümüzde, fintek alanındaki girişimlerin çoğunlukla ödeme üzerine olması beklenen bir durumdur. Ülkeler de bu noktada vergi kayıplarını azaltmak ve kara parayla etkin mücadelenin sağlanmasına yardımcı olması için nakitsiz, hızlı ve şeffaf bir sistemin geliştirilmesi adına teşvik programlarını hayata geçiriyorlar.

Ancak bilinmelidir ki; fintek artık eğitim, bireysel bankacılık, yatırım yönetimi gibi birbirinden farklı sektörleri ve endüstrileri de kapsamaktadır. Yapay zeka, nesnelerin interneti, makine öğrenmesi, veri analizi gibi alanların gelişimiyle beraber haber ve bilançolardan kendi kendine yorum/analizler çıkarıp hangi yatırım aracına yatırım yapmamız gerektiğini belirtebilecek (robo-advisor), hatta otomatize edilip sizin yerinize paranızı yatırım kanallarında trade (alım-satım) edebilecek yazılım/uygulamalar çok yakın gelecekte karşımıza çıkacaktır.

Ülkemizdeki başarılı fintek girişimlerinin de ödeme sistemlerinde aktif olduğunu görsek de fintekin daha kapsamlı bir olgu olduğunun anlaşıldığını düşünüyorum. Özellikle büyük finans kurumları, melek yatırımcı ağları, varlık/fon yönetim firmaları ileriye dönük adımlarını atarken buna dikkat edeceklerdir.

Bir Dünya deviyken akıllı telefon piyasasına geç kalması, doğru hamleleri zamanında yapmaması sebebiyle çöküşüne şahit olduğumuz Nokia gibi fintek alanında gerekli adım ve yatırımları gerçekleştirmeyen finansal kurumların da benzer akıbetlere uğrayacağını söylemek zor değil.

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

fintek fintech fintech nedir fintek nedir
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?