Çek Zamanında Ödenmezse Ne Olur?

Düzenlenen çeklerin üzerinde yazan tarih geldiğinde hamil çeki ile birlikte bankadan çek miktarını tahsil edebilir.

Çek Zamanında Ödenmezse Ne Olur?
Çek Zamanında Ödenmezse Ne Olur? Admin
Bu içerik 117 kez okundu.
Reklam

Ancak çek karşılıksız çıktığı durumlarda hem banka hem de alacaklı büyük sıkıntı yaşar. Ödeme günü gelen ve halâ ödenmeyen çekler için  alacaklı taraf hukukî işlemleri başlatabilir.

Çek hamil tarafından ilgili bankaya ibraz edilir. Çekin ödeneceği hesapta kısmen ya da tamamen karşılık bulunmaz ise banka çekin üzerine  "karşılıksız çek" yazar. İbraz edilen çek herhangi bir sebeple ödenmediği zaman ilgili banka çekin üzerine ödenmemiştir ibaresini koyarak çeki hamiline teslim eder. Hukuki işlemlerin başlatılabilmesi için düzenleme tarihine göre ibraz edilmesi ve banka tarafından karşılıksızdır işleminin onaylanması şarttır.

İbraz süresi çekin üstünde yazan düzenleme tarihinin ertesi gününden başlar. İbrazın zamanında yapıldığı çekin arkasına ilgili bankacının ibraz tarihini yazmasıyla tespit edilir. Çekin tahsil edildiği  güne kadar geçen sürenin de faizi çek sahibinden talep edilebilir. Yapılan tüm masrafların da karşılanmasını ve çek bedelinin binde üçünü aşmamak üzere komisyon ücreti talep etme hakkına sahiptir.

Çek Nedir ve Nasıl Düzenlenir?

Çek para yerine geçen bir çeşit ödeme aracıdır. Ticaret ile uğraşan kişilerin tercih ettiği yazılı bir belgedir. Bir mal karşılığı para yerine ileri bir tarihte ödeme yapma şartıyla çek yazılabilir. Bir bankaya hitaben yazılır ve ödeme yapılacak miktar belirtilir. Hukuki bir geçerliliği olduğu için ticaret hayatında önemi büyüktür. Çek üzerinde belirtilen ödeme tarihi geldiğinde çeki alan taraf parasını bankadan tahsil edebilir. 

Çekte üç taraf bulunur. Bunlar;

  • Keşideci; çeki düzenleyen kişi 
  • Muhatap; çeki zamanı gelince ödeyecek olan banka şubesi 
  • Hamil; alacaklı olan taraf

Çekin üzerinde çekin düzenlendiği tarih düzenleyen kişi kimlik numarası ve ya vergi kimlik numarası açıkça belirtilmelidir. Çeki düzenleyen kişi tarafından bizzat imzalanması gerekir. Bazı durumlarda imza yerine geçen imza kaşesi, mühür, parmak izi gibi araçlar çek için geçerli değildir.  

Çeki yazan kişi kadar ödeneceği tarafın da açıkça belirtilmesi gerekir. Çek üzerinde bir değişiklik yapılması gerekirse çeki düzenleyen taraf değişikliği yapıp yanına ve altına imzasını atmalıdır. Bu işlemlerden herhangi birinin eksik olması halinde çek işleme alınmayacaktır. Bu nedenle alınan çeklerde doldurulması gereken tüm alanlar dikkatlice kontrol edilip öyle teslim alınmalıdır.

Çek Defteri Nasıl Alınır?

Çek defterini çalıştığınız bankadan talep edebilirsiniz. Bankaya yaptığınız başvuruda bankanın sizden talep ettiği bazı evraklar vardır. Bunlar; kimlik, ikametgâh ve sabıka kaydıdır. Bu belgelerin dışında banka müracaat yapan kişiden teminat ister.

Çek sahibi her çek sayfası için bankaya teminat olarak ödeme yapar. Teminat miktarı bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Teminatın alınmasının sebebi ise çekin zamanı geldiğinde ödenmemesi halinde bankanın çeki alan kişiye ödeme yapabilmesi içindir. 

Çek defteri alabilmek için gerekli evrakların dışında bir ticari faaliyetinizin de olması gereklidir. Çünkü banka çeki alan kişi ile muhatap olacak taraftır. Bu sebeple banka herkese çek defteri vermeyeceği gibi sadece güven oluşturan şirket ve firmalara verecektir.

Çekin Geçerli Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Çek yapraklarının her birinde çek defterini basan banka ile ilgili baskı şekilleri olması gerekir. Bu basılı olan şekilleri belirleyen kurum Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasıdır. 

Çek sayfalarının üzerinde her birinde ayrı ayrı olacak şekilde "Çek" kelimesinin yazılması gerekir. Her bir yaprakta ilgili bankanın adı, hesabın bulunduğu şubenin adı, çeki düzenleyen tarafın hesap numarası bulunmak zorundadır.

Zamanında tahsil edilmeyen çek Takastaki çek ödenmezse ne olur Çek Zamanında Ödenmezse Ne Olur Çek ödenmezse ne olur 2021 Karşılıksız çek icra takibi Bankadan çek tahsili Nasıl yapılır
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?