Tüketim ve Tasarruf Üzerine

Milli Gelir’den kabaca direkt vergilerin düşürülmesi ile, kullanılabilir veya harcanabilir gelir’e ulaşılır.

Tüketim ve Tasarruf Üzerine
Tüketim ve Tasarruf Üzerine Admin
Bu içerik 144 kez okundu.
Reklam

Kullanılabilir gelir bireyler ve kurumlar tarafından iki şekilde kullanılır;
Tüketim harcamaları ve tasarruflar. Mal ve hizmetlerin insan ihtiyaçlarını doğrudan doğruya giderecek şekilde kullanılmasına “tüketim” denir. Bu kullanımın parasal değeri tüketim harcamalarını oluşturur.

Tasarruf Nedir?
Kullanılabilir Gelir’den tüketim harcamaların karşılanmasından sonra, bireyler ve kurumlar tarafından halen harcanmamış bir artık değer kalır ise, bu değer tasarruf olarak adlandırılır. Makro ekonomide toplam yurtiçi tasarruflar ifadesi ile geçer. Tasarruf paradoksu ise, halkın daha yüksek oranda tasarruf etmesi ile tüketim harcamalarının azalmasının, yatırım harcamalarında da daralmaya neden olması nedeniyle, ekonomik büyümenin yavaşlaması ve tasarrufların azalmasıdır. Yani, tasarruf eğiliminin artması uzun vadede toplam tasarrufların azalmasına yol açmaktadır. Bu durum bir paradokstur.
Tasarruf etmemizi neler zorlaştırır?
Bu bölümde tasarruf etmenin öneminden bahsedeceğiz ve tasarruf etmemizi zorlaştıran etkenlere değineceğiz. Hepimizin hayalleri ve gerçekleştirmek istediğimiz hedefleri var. Ancak bu gerçekleşmesini istediğimiz hedeflerimiz maddi anlamda bir birikimimizin olması gerektiğine işaret ediyorsa tasarruf etmenin önemi bizler için son derece büyüktür. Tasarruf etmeyi bir yaşam biçimi haline dönüştürebilirsek hayat bize dahada kolaylaşır. Şimdi tasarrufun gerekliliğine ve bunu nelerin zorlaştırdığını ele alalım.

İhtiyaç değil istek alışverişi yapmak;
Tasarruf etmenin önündeki engellerden biri,
 İhtiyaçlarımız değilde isteklerimiz doğrultusunda alışveriş yapmaktır. Örneğin; bir  kıyafet e ihtiyaç duyduğumuz halde, birkaç kıyafet sırf indirimde olduğundan satın alıyorsak gardrob gereksiz kalabalıklaştırıyor demektir.
Daha tasarruflu bir yaşam için kullanılmayanlar ihtiyaç sahiplerine yada satarak paraya dönüştürülebilir. Alışverişlerde ihtiyaç dışına çıkmamak, mümkün olduğunca ikinci el olarak temin etmek tasarrufa katkı sağlayacaktır.

Niteliğe değil niceliğe önem vermek;
Az kaliteli çok sayıda aynı kıyafet yerine, kaliteli az sayıda kıyafet tercihi ile maksimum fayda ve ürün konforu sağlayabiliriz. 

Geleceğe yatırım yapmamak;
Hepimiz geleceğimizi düşünüyoruz ancak geleceğe ne derece yatırım yapıyoruz. Bu konunun iyi düşünülerek analiz edilmesi gereklidir. Örneğin; gelecekte gezip görmek istediğin yerler, yada kendi işini kurmak için birikim yapabilirsin. Geleceğin garanti altına alınabilmesi için harcama alışkanlıklarının gözden geçirilmesi, ileride kullanmayacağımız ürünlerin satın alınmaması, sınırlı kaynakların enerji, elektrik, su, zaman vb. doğru kullanılması, yaşam alanlarında ihtiyaç duymadığın fazlalık olan eşya, araç ve gereçlerin paraya dönüşümü tasarruflarımıza katkı sağlayacaktır. 

 

Finans Gazetesi

Telegram: https://t.me/diptenalanadam

tüketim tasarruf tüketim ve tasarruf
Reklam
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
BLOCKCHAİN (BLOK ZİNCİRİ ) NEDİR?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?
Enjin Coin (ENJ) Kripto Parası Nedir?